Виробництво сталі в Україні за місяць обвалилося на 25%. Серед причин наслідки впровадження екомита СВАМ та скороченя квот ЄС.
Про це пише РБК-Україна з посиланням на дані рейтингу Worldsteel та публікацію "Інтерфакс-Україна".
Металургійні підприємства України у квітні поточного року зменшили виробництво сталі на 25,3% порівняно з аналогічним періодом 2025 року - до 517 тис. тонн із 692 тис. тонн, та на 26,3% відносно березня, коли було вироблено 702 тис. тонн.
Через це ми впали на 25 місце у рейтингу світових виробників сталі (Worldsteel), до якого входять 69 країн.
У першій п’ятірці, як і завжди - Китай, Індія, США, Японія, Південна Корея. Загалом у квітні поточного року виплавка сталі у світі зменшилася на 1,9% порівняно з аналогічним періодом минулого року - до 153,45 млн тонн.
Від початку року металургійні підприємства України зменшили виробництво сталі на 7,4% порівняно з аналогічним періодом 2025 року - до 2,25 млн тонн. У минулому році Україна посіла 21 місце у рейтингу світових виробників сталі.
Українські виробники неодноразово заявляли про загрозу скорочення виробництва на тлі світових викликів, серед яких - СВАМ та скорочення імпортних квот, яке ініціює ЄС.
Так, через вплив європейського екомита СВАМ, яке до України застосували без жодних винятків, українські металурги змушені платити за викиди за європейськими цінами - 74-76 євро за тонну CO₂, тоді як внутрішній податок в Україні залишається символічним.
У результаті до кожної тонни сталі додається 60-100 доларів витрат, що робить продукцію менш конкурентною. Перші наслідки вже видно на рівні підприємств: зокрема, на "АрселорМіттал Кривий Ріг" було зупинено один із ключових виробничих підрозділів.
Водночас, європейський парламент підтримав нові захисні заходи щодо імпорту сталі до ЄС, які передбачають майже двократне скорочення безмитних квот.
Нагадаємо, українські металургійні компанії попереджали, що нові обмеження ЄС можуть призвести до втрати ключового експортного ринку та ще більше погіршити ситуацію для галузі, яка вже працює в умовах війни, енергетичних проблем та дії механізму екомита CBAM.