Росіяни після заяв про нібито оточення Покровська та Куп'янська все ще ведуть там жорстокі міські бої. Які шанси Сил оборони втримати ці два міста і в чому полягає задум Москви - в матеріалі військово-політичного оглядача РБК-Україна Уляни Безпалько.
Головне:
Два тижні минуло відтоді, коли керівники російської окупаційної армії – Путін та Герасимов – заявили про нібито оточення Куп'янська та Покровська. У цих населених пунктах все ще точаться активні та складні бої. І хоча Москва вже поспішила оголосити фінал у битвах за ці два населені пункти, їхня кульмінація все ще попереду.
За інформацією РБК-Україна, спочатку російський генштаб планував окупувати Куп'янськ та Покровськ до кінця жовтня. Тепер ці "дедлайни" знову зрушились.
Епіцентром боїв у Донецькій області є Покровська агломерація. Впродовж кількох місяців поспіль ворог здійснював туди інфільтрацію своїх малих груп піхоти, виявивши слабкі місця в обороні міста.
Спочатку групи чисельністю 1-3 солдат пролазили до Покровська з півдня – з боку Звірового та Троянди. Близько місяця тому просочування ворожих груп почалось ще з однієї ділянки на заході – з району Котлиного в бік промзони, що на північному заході міста. І зовсім нещодавно захід противника до Покровська почав фіксуватись і з південного сходу.
"Протягом останніх днів росіяни активізували зусилля з проникнення у Покровськ на легкій техніці через південні околиці. Для цього ворог використав несприятливі погодні умови, зокрема густий туман. Це знижує можливості для нашої повітряної розвідки та ураження на відкритій місцевості. Наразі у місті перебуває понад 300 росіян. Їхня мета залишається незмінною – вийти на північні межі Покровська з подальшою спробою оточити агломерацію", – заявили 11 листопада в 7 корпусі ДШВ, який утримує смугу оборони в Покровській агломерації.
Користуючись туманом, який накрив місто в останні три дні, російська піхота почала просуватись до міста трасою Е50 на багах, автівках та мотоциклах. Тільки 9 листопада, за словами одного із співрозмовників, до Покровська могло зайти близько сотні ворожих солдат. За оцінками, які озвучують в розмові з виданням військові, у Покровську може перебувати від 300 до 500 російських військових.
"У Покровську наші військові просто в перемішку з росіянами. Бої ведуться здебільшого дронами. У Мирнограді наші хлопці тримають позиції. Хоча росіяни на сам Мирноград не так сильно давлять – вони розуміють, що їм простіше продавити фланги та закрити оточення. І Мирноград вони тоді і без серйозних боїв візьмуть", – розповідає один із співрозмовників РБК-Україна.
Якщо спробувати хоч якось описати зони контролю у Покровську, то вони, зі слів кількох джерел видання та низки OSINT-оглядачів, виглядають приблизно так: південна та південно-західна частина – під контролем окупаційних солдат, центральна, довкола залізниці – сіра зона, північна – під контролем Сил оборони.
Крім боїв у місті та тиску зі сходу на Мирноград, противник одночасно наступає на агломерацію з півночі – з району Красного Лимана та Родинського – той самий фланг, який нависає над Покровськом.
Задум ворога полягає в тому, щоб його підрозділи 2-ї загальновійськової армії, які наступають з заходу від Покровська, "зустрілись" з тим угрупованням 51-ї армії, що рухаються з боку Красного Лимана, в районі населеного пункту Гришине. І тим самим створити оточення агломерації.
Силам оборони поки вдається ці плани зривати, стримуючи ворога на обох напрямках. Днями українським військовим вдалось провести контрдії у Родинському. Це має допомогти з забезпеченням підрозділів, що обороняються у Мирнограді.
Попри окремі оптимістичні події, слід зазначити, що ситуація на цій ділянці вкрай складна. За словами джерел РБК-Україна у Силах оборони, Москва хоче захопити Покровськ до 15 грудня – це їхній черговий новий "дедлайн". І думки щодо реалістичності цих планів у співрозмовників видання досить полярні.
"Там глобальна нестача людей. З деякими військовими з Мирнограда вже немає зв'язку. Ми можемо втратити Покровськ ще до грудня", – розповів один із офіцерів.
Водночас, за оцінкою іншого, у Сил оборони є шанси протримати агломерацію і до кінця року – якщо не трапиться якихось "несподіванок": якщо якийсь з батальйонів не зніметься з позицій або якщо росіяни не спрямують туди якесь суттєве посилення.
"Ситуація там дуже складна, але на неї реагують. Президент дав на Ставці команду "погасити" ситуацію в Покровську до 10 листопада, в Куп'янську – до 15-го. Вказівка – провести дії, щоб не було передумов для подальшого просування росіян там та оточення наших військ. Відповідно, туди стягнули ледь не всіх. І головком особисто опікується ситуацією там. Тож, зараз питання про вихід звідти не стоїть. У Куп'янську ситуація виглядає небезпечніше, ніж у Покровську, бо саме до Покровська зараз прикута вся увага", – розповів на умовах анонімності ще один інформований співрозмовник у Силах оборони.
У Куп'янську росіяни намагаються продавлюватись до центральної частини міста з півночі та заходу, щоби вийти до дороги Р07 (Куп'янськ-Чугуїв), яка має оперативно-тактичне значення для нашого угруповання на цій ділянці фронту. Тактика наступу ворога на місто майже ідентична їхнім діям у Покровській агломерації.
Зараз, за оцінкою, яку РБК-Україна почуло від кількох джерел, у місті може перебувати близько 70 російських військових. І хоча вони фіксувались і в північних, і в центральних, і навіть у південних районах, з різних OSINT-карт можна зробити висновок, що Сили оборони контролюють щонайменше половину Куп'янська. Учора президент заявив, що ситуація в місті покращилась, "і це вже тенденція кількох тижнів".
"У Куп'янську зараз перебуває певна кількість російських військ у північних районах і певна кількість українських військ в інших районах. І наші військові, і війська противника намагаються активно проводити операцію з заволодіння містом. Особливість цього місця полягає в тому, що до нього дуже ускладнена логістика, причому для обох сторін – і для росіян, і для нас", – розповів РБК-Україна начальник управління комунікації Угруповання Об'єднаних Сил Віктор Трегубов.
За його словами, бої у Куп'янську здебільшого ведуться малими піхотними групами – в умовах великої кількості дронів у повітрі, в умовах складностей з поповненням та навіть доставкою тих чи інших боєприпасів.
Річ у тому, що окупанти зараз наступають на місто лише з невеликого північного плацдарму на правому березі річки Оскіл. Тож забезпечення їхнього угруповання, що зайшло до Куп'янська, йде переправами та трубою північніше від міста з лівого берега Осколу. І Сили оборони активно працюють по них, аби сповільнити ворога.
Паралельно росіяни намагаються активно тиснути і з півдня в напрямку на Куп'янськ-Вузловий, де український плацдарм на лівобережжі Осколу. Плюс, через це селище проходить один із шляхів забезпечення українських військ, що утримують позиції на схід від Куп'янська, тобто на лівому березі.
"Вони намагаються витіснити українців з Куп'янська-Вузлового, щоб місто Куп'янськ фактично опинилось в напівоточенні. Але станом на зараз це у них не виходить. Тому станом на зараз вони тиснуть на місто насамперед з північного боку", – пояснив Трегубов.
Щоби вирішити проблему з логістикою своїх підрозділів, які протиснулись на правий берег Осколу, противник прагне розширити там свій плацдарм, наступаючи як з боку Дворічної, так і з боку кордону. Ще влітку ворог зайшов з Бєлгородської області до населеного пункту Мілове. А нещодавно він "протягнув" цю зону контролю на схід до Бологівки, з'єднавши її зі своїми позиціями у прикордонні на Куп'янському напрямку.
"Фактично, вони намагалися створити вздовж кордону так звану санітарну зону, вона не широка – кілька кілометрів. Але вони прагнули зайти безпосередньо на територію України, і частково їм це вдалося. Проте там немає значного просування. Зі стратегічної точки зору не можна сказати, що це якийсь великий здобуток. Хоча це неприємно, і ще більш неприємно те, що вони далі намагаються тиснути і лізти вперед саме на Великобурлуцькому напрямку. З іншого боку, наші військові там теж чинять активний спротив", – розповів Трегубов.
Мета та план противника на Куп'янському напрямку полягає в тому, щоб витіснити українські підрозділи з лівобережжя Осколу, захопити плацдарм Борова - Ізюм - Святогірськ - Лиман, і тим самим створити "нависання" – фланг для наступу на Слов'янськ. За аналогією з тими планами, які росіяни будували в 2022 році.
Співрозмовники РБК-Україна стверджують, що "дедлайни" для окупаційної армії, які поставили їм з Москви, для виконання цього задуму – кінець 2025 року. І хоча росіянам, ймовірно, вдасться десь просунутись на цій ділянці за наступні два місяці, однак захоплення всієї цієї території у визначені ними терміни не є реалістичним.
Наступ противника на Покровськ є теж одним із кроків у цьому плані: у разі захоплення Покровської агломерації окупанти будуть теж наступати в бік Краматорсько-Костянтинівської агломерації, тільки з півдня.