ua en ru

Анатолій Макаренко: Після Лук'янівського СІЗО я виключив зі свого лексикону слово "прикро"

Анатолій Макаренко: Після Лук'янівського СІЗО я виключив зі свого лексикону слово "прикро" Джерело: УНІАН
Автор:
Інтерв'ю з Анатолієм Макаренком, тимчасово відсторонений від посади заступника голови Державної фіскальної служби (митниці), було записано на наступний день після заяви прем'єр-міністра Арсенія Яценюка про проведення службового розслідування стосовно керівництва ГФС. На жаль, в ході узгодження інтерв'ю, яке трохи затяглося, з тексту зникли подробиці відставки Макаренко в 2010 році, конкретні схеми заниження митної вартості товарів, а також емоційні оцінки деяких народних депутатів. В іншому текст майже не зазнав змін. Поки йде розслідування, Анатолій Макаренко працює над концепцією реформування Держмитниці. У разі своєї відставки, він має намір дописати книгу.

Інтерв'ю з Анатолієм Макаренком, тимчасово відсторонений від посади заступника голови Державної фіскальної служби (митниці), було записано на наступний день після заяви прем'єр-міністра Арсенія Яценюка про проведення службового розслідування стосовно керівництва ДФС.

На жаль, в ході узгодження інтерв'ю, яке трохи затяглося, з тексту зникли подробиці відставки Макаренко в 2010 році, конкретні схеми заниження митної вартості товарів, а також емоційні оцінки деяких народних депутатів. В іншому текст майже не зазнав змін.

Поки йде розслідування, Анатолій Макаренко працює над концепцією реформування Держмитниці. У разі своєї відставки, він має намір дописати книгу.

РБК-Україна: Чи стало несподіваним для вас рішення прем'єр-міністра?

Анатолій Макаренко: Я близько місяця тому звернувся до керівництва ДФС з ініціативою провести розслідування в відношенні всіх тих чуток, наклепів, розмов, доповідей, повідомлень, які останнім часом почали кружляти навколо митної складової ГФС.

Те, що це буде зроблено саме в такій формі, - стало несподіванкою. Але розслідування не тільки митної складової просто необхідно. Я однозначно "за", і з готовністю це приймаю.

Крім того, це дозволить розставити акценти, у тому числі, і в тій ситуації, яку спичинив відомий народний депутат (Віталій Хомутинник, - РБК-Україна), і покаже проблеми на митниці. А їх дуже багато у всіх державних інституціях, не кажучи вже про організацію, яка займається регулюванням зовнішньої економіки.

Тому, якщо ми побачимо нові больові точки, нові проблеми і зможемо хоч щось ще зробити, щоб болю стало менше, то я підтримую рішення.

РБК-Україна: Тобто, ви спочатку ініціювали проведення розслідування стосовно себе, своїх підлеглих?

Анатолій Макаренко: Щодо себе та ряду підлеглих, в тому числі, і генерала Олександра Мухіна, який був згаданий у смс-переписці. Наказ про таке розслідування головою ДФС був підписаний близько 10 днів тому, і воно було розпочато.

РБК-Україна: Чи були вже попередні результати?

Анатолій Макаренко: Результатів ще немає, група працює, вивчаються матеріали, опитуються фігуранти. Але це наше внутрішнє розслідування. Тепер же рівень комісії буде вищим. Сподіваюся на професіоналізм і об'єктивність!

РБК-Україна: Після закінчення наради з прем'єр-міністром ви на ходу своєму помічникові кинули, щоб він готував наказ про відставку. Ви готові піти за власним бажанням, чи це було емоційне миттєве рішення?

Анатолій Макаренко: Моїх помічників на тій нараді не було. Будь-який чиновник не вічний у своєму кабінеті.
У свій час, коли комуністи в ультимативній формі зажадали посаду голови Держмитниці, мене викликали в Кабмін. Я приїхав туди з готовою заявою. Обмінявся рукостисканням з Миколою Яновичем (Азаровим, прем'єр-міністром, - РБК-Україна) - і пішов. В тій системі влади я себе не бачив.

РБК-Україна: Тобто, сьогодні ви йти не збираєтеся? У всякому разі, за власним бажанням.

Анатолій Макаренко: Як я можу йти за власним бажанням, якщо такого бажання у мене немає.

РБК-Україна: Вам не образливо чути звинувачення на свою адресу?

Анатолій Макаренко: Після Лук'янівського СІЗО я виключив зі свого лексикону слово "прикро". Буваю іноді засмучений. Але чому я повинен засмучуватися на слова прем'єра?

РБК-Україна: Яценюк заявив, що контролюючі та правоохоронні органи, цитую: "Покривають нелегальний імпорт, вимагають хабарі за акти, що відмивають гроші". Що вам відомо про такі факти, про які говорить прем'єр-міністр?

Анатолій Макаренко: Мене засмучує ситуація, коли навколо митниці в'ються зграї охочих поживитися тим непростим і важким хлібом, який заробляє саме бізнес, а не митниця.

Бізнесу створюються штучні перепони, намагаються намалювати якісь схеми. Як наприклад, було у відомій історії з горіхами. Деякі "фахівці" намагалися створити схему, суть якої зводилася до того, що бізнесу пропонували платити чорний кеш, а за це вони б вирішували всі справи на митниці.

РБК-Україна: Хто ці недоброзичливці і що це за зграї, які в'ються навколо митниці, як ви говорите?

Анатолій Макаренко: Ще півтора роки тому працювала корупційна система, яка після революції розвалилася. Але замість неї утворилася маса маленьких підсистем на містечковому рівні де бариги-рішали за участю контролюючих органів, в тому числі, і митників створюють якісь схеми. Іноді "модні" фірми виникають як гриби після дощу.

РБК-Україна: З чим пов'язана їх активізація?

Анатолій Макаренко: Ментальність не змінилася. Бажанням щось змінити в нашій країні в кращу сторону, на жаль, переймаються не всі. І зараз відкрилася корупційна ніша. Якщо раніше нею займалися великі серйозні дядьки, то тепер - інші, можливо менш сильні, але їх стало трохи більше.

РБК-Україна: В останні кілька місяців з'являлася інформація про можливість вашого звільнення. Були спроби зняти вас з посади?

Анатолій Макаренко: Є певна частина людей, які системно, багато років живились брудними митними грошима, заробленими митними схемами та їх ментальність побудована і заточена тільки на це. Вони не вміють будувати чесний бізнес. Частина пішла в політику і непогано там себе почуває. Так само чудово як і 3-4 роки тому. Зараз цей зв'язок розірвано і є велика спокуса його відновити. Побудувати митницю під себе і повернути стару систему.

Я з цим зіткнувся, коли повернувся в митну систему. Ми стару систему ліквідували. Ні в якому разі не кажу про те, що тепер все чудово. Але ті люди, про яких зараз говорю, мають і політичну вагу, і фінансові можливості. Тому власні PR-служби використовують, в тому числі, проти вашого покірного слуги. Все виходить з одного центру: я про нього прекрасно знаю, і він знає, що я знаю.

Анатолій Макаренко про корупцію і реформи

РБК-Україна: Ви ж пам'ятаєте, що особливо активно дії митниці почали обговорювати після слухань у парламентському комітеті з питань податкової та митної політики. Депутати говорили, що всі факти порушень були передані і вам, і в ДФС, однак реакції не було. Чому?

Анатолій Макаренко: Розмова йшла про проблеми, пов'язані з імпортом товарів широкого вжитку, м'ясопродукції, в тому числі, по Волинській митниці. Я двічі звернувся до керівника ГФС з проханням відсторонити керівника цієї митниці і призначити службову перевірку.

Ігор Білоус прийняв рішення не відстороняти, але провести перевірку. Зараз ця перевірка, наскільки мені відомо, триває.
Таку ж перевірку голова своїм наказом направив на Львівську митницю, про яку йшла мова на слуханнях у комітеті. Будемо чекати результату.

За своїм статусом не я призначаю кадри. За статусом я не маю митного підрозділу внутрішньої безпеки. Мені не підпорядковується департамент аудиту, не маю контрольно-ревізійних управлінь, які раніше були тим батогом для митників. Можу тільки звертатися з пропозицією до керівника відомства. І я звертаюся.

Іноді виникає відчуття, що мені дали дитячу пластмасову лопатку без ручки і змусили рити окопи.

Що стосується фактів, які прозвучали на комітеті, конкретних було лише кілька. Митниця провела серйозну розмову з імпортерами побутової техніки і по 30 компаніям передані матеріали в департамент пост-аудиту для можливого нарахування платежів, якщо там були ухилення. Це компанії посередники, тобто не системно працюють, а, так звані, прокладки або "модні" фірми від того чи іншого фігуранта.

РБК-Україна: Пізніше з'явилася історія з смс-листуванням. Прокуратура Києва буквально днями відкрила кримінальне провадження. По цій справі документи, докази, факти запитуються? Допити проходять?

Анатолій Макаренко: Поки нічого немає.

РБК-Україна: Бізнес, зокрема, європейський, реагуючи на рішення прем'єр-міністра, говорив про наявність проблеми завищення митної вартості. Інший бізнес говорить, що комфортніше стало працювати саме при вас. Де тут правда?

Анатолій Макаренко: Посередині. Там, де ми змогли налагодити механізм взаємодії з бізнесом, там він працює. Каменем спотикання для багатьох дійсно є митна вартість.

Ось мені кажуть, давайте всі товари оформляти за першим методом - за ціною контракту. Але ми вже проходили цю історію, експериментуючи в 2009 році. З таким варіантом митна вартість буквально протягом місяця-двох була провалена. Тому що всі почали оформлювати за мінімальними цінами.

Це не стосується всіх - близько 30%. Через офшори, посередників занижували, іноді просто шляхом підміни інвойсу. Я не хочу повторення ситуації.

РБК-Україна: Як і раніше, спроби завищення митної вартості пов'язані з необхідністю виконання бюджетних планів?

Анатолій Макаренко: Не завищення, а коригування.

Я до речі, зараз чекаю валу заниження вартості. Ставки за рахунок імпортного збору будуть збільшені на 5-10%. У бізнесу немає грошей, а, значить, буде економити. Податок стягується з митної вартості, тому, що він буде робити? Занижувати її.

Не хочу звинуватити весь бізнес. Але розумію ризик того, що рівні митної вартості можуть бути провалені. Крім того, є контрабандні ризики. Тому що частину товару підвищенням імпортного збору просто виштовхнемо в контрабандну зону. Насамперед, це можуть бути товари широкого споживання, вони займають близько 10%.

РБК-Україна: Комісія повинна була приступити до роботи в день прийняття рішення, тобто - у вівторок. Почалася робота, запитуються документи, хто входить до її складу?

Анатолій Макаренко: Поки нічого не вимагалось. Призначений голова комісії, вчора відбулося перше засідання.

Перебуваю на робочому місці, не виконуючи своїх службових обов'язків, але повинен надавати пояснення. На даний момент ніхто не приходив і нічого не запитував.

Я менше всього хотів би, щоб комісія перетворилася на профанацію. Якщо Мойсей був би комісією, євреї ніколи б не дойшли до землі обітованої. Тому комісія повинна складатися з професіоналів і, насамперед, Міністерства фінансів. Це якщо ми говоримо про митний блок.

Якщо про правоохоронний, то повинні увійти співробітники чи МВС або СБУ, або інших підрозділів, які професійно знають свою справу. А доручати аналіз економічної складової політикам і людям, які хочуть піаритися на цій темі, остання справа.

РБК-Україна: А депутати повинні входити до складу? Ми спілкувалися з головою комітету Романом Насировим, і він заявив про намір просити Кабмін включити його до складу комісії.

Анатолій Макаренко: Депутати повинні займатися законотворчістю. Хоча це їх право - контролювати виконавчу владу. Інша справа як це право використовується.

РБК-Україна: Хто буде курирувати митний напрямок, поки ви відсторонені?

Анатолій Макаренко: Буде прийнято таке рішення урядом. Я порекомендував кандидатуру Семки Сергія Миколайовича (зараз у ГФС очолює департамент організації митного контролю та оформлення).

РБК-Україна: В середу колективу ДФС представили тимчасово виконуючого обов'язки керівника відомства - Максима Мокляка. До чого ці подання, якщо він людина тимчасова на цій посаді, або це говорить про те, що немає нічого більш постійного, ніж тимчасове?

Анатолій Макаренко: Це чиновницька ритуальна процедура. Так прийнято скрізь. Керівник заступає на посаді. Перший заступник міністра фінансів Ігор Уманський його представив.

РБК-Україна: А про які свої перші кроки на посаді Мокляк заявив?

Анатолій Макаренко: Головне - зберегти стабільну роботу системи, виконати бюджет за лютий.

РБК-Україна: Бізнес і експерти кажуть, що рішення прем'єр-міністра було досить емоційним, ситуативним, що в результаті покаже свою неефективність. Є побоювання щодо МВФ, зриву наповнення бюджету. А, крім того, ще йде і процес розгляду змін до держбюджету, податкове законодавство. Наскільки великі ризики всього цього?

Анатолій Макаренко: Митниця працюватиме стабільно. На законослухняних експортерах і імпортерах ця бюрократична процедура не відіб'ється.

Переконливе прохання, якщо є будь-які сигнали того, що митники на місцях спробують використовувати тимчасове відсторонення від посади тих людей, які курирують конкретний напрям, повідомляйте. Покарання неминуче.

Що стосується бюджету. У лютому митниця бюджет виконає. При плані в 11,279 млрд грн ми очікуємо близько 15 млрд грн надходжень, тобто перевиконання на 30%. І в цей план вже був закладений імпортний збір в обсязі 1,4 млрд грн. Але і без нього ми вийшли на виконання.

Три чинники відіграють роль - курсова різниця, переляк перед введенням ставок нового збору. Ми адмініструємо непогано. Це показник того, скільки імпорту заходить і скільки з нього стягується податків. Якщо імпорт падає на 20%, а ми збираємо на 30% менше, то це погано, значить погано ми працюємо. Ось по лютому падіння імпорту 39%, а платежів - в доларах ми рахуємо -21%. Тримаємо рівень. Хоча резерви є.

Анатолій Макаренко про результати роботи Держмитниці в 2014 році

РБК-Україна: Як при такому падінні імпорту можна вводити додатковий збір? Де тут логіка?

Анатолій Макаренко: Я - виконавець. Але як митник, який адмініструє цей збір, є ідеологом того, що бізнесу необхідно давати можливість дихати. Чим більше він буде дихати, тим більше товару буде заходити, а, отже, буде більше оподатковуваного продукту. Ось і вся логіка.

Ми це вже проходили зі ставками на автомобілі. Я ходив тоді до Турчинова (у той час перший віце-прем'єр в уряді Юлії Тимошенко, - РБК-Україна) і нас почули. Тобто, тоді митниця була органом, який чули. Хоч ми й не мали права законодавчої ініціативи. Зараз ми субстанція у складі іншої субстанції.

РБК-Україна: Багатьом відомо про нелюбов всіх трьох - вас, Хоменко і Білоуса - один до одного. Принаймні, до останнього - так точно. З чим пов'язана така неприязнь? Ігор Білоус завжди публічно говорив, що ви - не його люди, йому складно працювати з заступниками, яких він не призначав.

Анатолій Макаренко: Ніколи не дозволю собі дати оцінку своєму керівнику. Наприклад, між генералом Хоменко і генералом Макаренко абсолютно комфортні робочі відносини. А своя я людина чи ні... Я людина своєї мами. Питання про те, чия я людина, завжди мене обурювало.

І ніхто з політиків не може сказати, що Макаренко - моя людина. Нехай я буду людиною Порошенка, Яценюка, Гройсмана, Луценка, Тимошенко, Ляшка, всіх, хто бореться за майбутнє України. До речі, Ляшко один з небагатьох депутатів, який приходив на мої судові засідання і кричав: "Макаренко - волю!". За що я йому щиро вдячний.

РБК-Україна: Як ви оцінюєте свої перспективи? Чим закінчиться службове розслідування?

Анатолій Макаренко: Комісія і прем'єр-міністр приймуть рішення. Я його виконаю. Чим займатися на "громадянці" - знаю. Допишу книгу, нарешті.

РБК-Україна: Що ви думаєте, чи все ж закінчиться ця історія через два тижні? Ви знову опинитеся під слідством?

Анатолій Макаренко: Якщо світ клином зійшовся на Макаренку і більше нікого саджати у в'язницю, то я і до цього готовий. Якщо ангелоподібні істоти зі світлими очима, які ще вчора махали крилами під гаслами Партії регіонів, а сьогодні є провідними борцями з корупцією, будуть нам давати оцінки, то це приведе нас до чергової безодні.

РБК-Україна: Чим ви будете займатися ці два тижні?

Анатолій Макаренко: Буду перебувати на робочому місці, буду давати пояснення комісії.

Єдине, якщо мені дозволять, хочу виїхати. У нас загинув начальник відділу кадрів Чернівецької митниці. Це було давно, він нагороджений Президентом орденом "За мужність" посмертно. Хотів би поїхати вручити його дружині нагороду.

Крім того, накопичилася маса справ, методичної роботи, яку не встигав робити. Я кажу зараз про те, що потрібно реформувати фіскальну службу. У мене сформована концепція в голові. Ось над нею хочу посидіти попрацювати.

Митна служба у складі цього неповороткого сіамського близнюка, в якому вона зараз перебуває, це недобре і не нормально. Далеко ходити не потрібно, а можна взяти модель наших сусідів - поляків. Структура у них себе виправдала - податкове та митне напрямок входять до складу Мінфіну. Керівники мають статус заступника міністра, бази даних відомств об'єднані.

РБК-Україна: Вам погрожують?

Анатолій Макаренко: Багато разів.

РБК-Україна: Страшно?

Анатолій Макаренко: Мені страшно від того, що мені не страшно.

Розмовляла Наталія Непряхіна