ua en ru

Всеукраїнське об'єднання "Свобода"


Девіз:
Ми - Українці. Ми - у своїй, Богом даній країні.
Даруй нам, Боже, звитягу,
щоб стати творцями Великої Держави.

Партія заснована 13 жовтня 1991 р. у Львові під назвою Соціал-національна партія України (СНПУ) представниками громадської організації ветеранів Афганістану, молодіжної організації "Спадщина" (під головуванням Андрія Парубія), студентського братства Львова (на чолі з Олегом Тягнибоком) та Варти Руху (під керівництвом Ярослава Андрушківа та Юрія Криворучко).

За ідеологічну основу партії взято працю провідника Організації українських націоналістів Ярослава Стецька "Дві революції". Оскільки нація в розумінні партії - кровно-духовна спільнота, то основним принципом вступу до партії стала належність до української нації. До партії не приймали атеїстів та колишніх членів КПРС.

Головою СНПУ було обрано Ярослава Андрушківа. Керівним органом партії став Комітет уповноважених.

На виборах у 1994 р. партія отримала підтримку десятків тисяч виборців, мандати чотирьох депутатів Львівської обласної ради та декілька депутатів районних та міських рад у Західній Україні.

16 жовтня 1995 р. Міністерство юстиції України зареєструвало Соціал-Національну партію України. Реєстраційне свідоцтво № 686.

На виборах 1998 р. СНПУ спільно з партією "Державна самостійність України" створили виборчий блок "Менше слів". Блок набрав 0,16 % голосів в багатомандатному окрузі. Члена Комітету уповноважених СНПУ Олега Тягнибока було обрано народним депутатом України у Буському виборчому окрузі Львівської області.

З 2000 р. СНПУ бере активну участь у діяльності "Євронату" - об'єднанні націоналістичних партій Європи. Непересічною подією став візит в Україну на запрошення СНПУ голови Національного фронту Франції Жана-Марі Ле Пена, який 21 травня 2000 р. взяв участь у VI з'їзді партії.

У 2001 р. партія взяла участь в окремих акціях "України без Кучми". За активної участі партії утворено громадсько-політичне об'єднання "Українська правиця", відбулися заходи на підтримку прем'єр-міністра Віктора Ющенка.

На виборах 2002 р. Олега Тягнибока вдруге обрано у Буському мажоритарному виборчому окрузі до Верховної ради України. СНПУ провела двох депутатів до Львівської обласної ради, отримала мандати депутатів міських та районних рад, міських голів у Львівській та Волинській областях.

14 лютого 2004 р. відбувся IX з'їзд, який ухвалив нову назву партії - "Всеукраїнське об'єднання "Свобода" та обрав народного депутата України Олега Тягнибока Головою ВО "Свобода".

4 липня 2004 р. X з'їзд ВО "Свобода" заявив про намір створити єдину праву силу у такому складі: ВО "Свобода", КУН, ОУН (Б) та ОУН, а також підтримав кандидатуру Віктора Ющенка на посаду Президента України.

У 2006 р. вперше націоналістична сила - ВО "Свобода" - взяла самостійну участь у парламентських та місцевих виборах. Виборчою програмою партії стала "Програма захисту українців", гаслом кампанії - "Ми - у СВОїй, БОгом ДАній країні". Партія не подолала прохідний бар'єр до Верховної Ради (0,36 % голосів), проте отримала мандати депутатів різних рівнів, зокрема, у Львівській обласній раді - 10, у Львівській міській раді - 9, Тернопільській міській раді - 4 та у інших місцевих радах. Окрім того, представники ВО "Свобода" стали головами міст та сіл.

На позачергових парламентських виборах 2007 р. "Свобода" знову не змогла подолати прохідний бар'єр, проте результат, порівняно з виборами 2006 р., був більше ніж удвічі вищим. Цього разу "Свобода" набрала 0,76% (178 тис. 660 голосів). Найбільше партію підтримала Галичина: Тернопільска (3,44%), Івано-Франківська (3,41%) та Львівська (3,06%) області. Також більше відсотка партія набрала у Волинській (1,45%), Рівненській (1,12%) областях та Києві (1,25%). По закордонному виборчому округу ВО "Свобода" посіло 4 місце, отримавши 2,28 % голосів.

Перша п'ятірка списку ВО "Свобода"на парламентських виборах-2007:

1. Олег Тягнибок, голова Всеукраїнського об'єднння "Свобода".
2. Юрій Іллєнко, народний артист України, кінорежисер, член Політради ВО "Свобода".
3. Ірина Фаріон, доцент НУ "Львівська політехніка", член Політради ВО "Свобода", депутат Львівської обласної ради.
4. Богдан Бенюк, народний артист України, актор Київського національного театру імені Івана Франка, заступник голови ВО "Свобода".
5. Олександр Сич, доцент кафедри державного управління Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу, заступник голови ВО "Свобода", депутат Івано-Франківської обласної ради.

ХІХ з'їзд ВО "Свобода", який відбувся 27 червня 2008 р. в Києві, переобирає головою партії Олега Тягнибока і формує керівні органи партії: Політвиконком, Політраду, Партійний суд, Контрольно-ревізійну комісію.

15 березня 2009 р. Всеукраїнське об'єднання "Свобода" здобуває переконливу перемогу на позачергових виборах до Тернопільської обласної ради з результатом 34,69%. У Тернопільській облраді ВО "Свобода" сформувала фракцію у кількості 50 депутатів (зі 120).

В 2010 р. Олег Тягнибок брав участь у виборах Президента України. Тягнибок набрав 1,43% голосів, посівши 8 місце серед 18 кандидатів.

На сьогодні понад 15 тис. українців є членами партії, а партійні організації ВО "Свобода" діють на всій території України.