ua en ru

Зовні все виглядає нормально: лікарі назвали приховані ознаки аутизму у дорослих

Зовні все виглядає нормально: лікарі назвали приховані ознаки аутизму у дорослих Фото: Лікарі назвали симптоми аутизму у дорослих людей (freepik.com)

Ознаки аутизму у дорослої людини помітити набагато складніше, ніж у дітей. Вони можуть бути приховані та неяскраво виражені. У дитинстві у таких дітей були проблеми з соціалізацією і спілкуванням, але до певного часу діагноз аутизм був невідомий багатьом лікарям.

Як проявляється аутизм у дорослих людей, розповіли в матеріалі видання Express.

Що таке аутизм

Аутизм - це розлад нервової системи, яке виникає внаслідок порушення розвитку головного мозку і характеризується дефіцитом соціальної взаємодії та спілкування, а також обмеженими інтересами та повторенням певних дій.

Зазвичай аутизм проявляється у дітей у віці до 3 років. Однак більш м'які ознаки та симптоми розладів аутистичного спектра можуть бути не виявлені протягом багатьох років.

Вперше термін "аутизм" був вжитий в 1938 році, але використовувався він для позначення психічних розладів у дітей. Більш широко спектр розладів аутистичного спектра почав вивчатися в 1960-1970-хх роках.

І тільки в 1980-х роках лікарі почали розпізнавати аутистичні розлади, як окремий діагноз і ставити його дітям з певними симптомами.

За статистикою Національного товариства аутистів, на 100 осіб в середньому припадає одна людина з таким діагнозом.

Аутизм найчастіше вроджене захворювання, але багатьом людям цей діагноз не ставили в дитячому віці й симптоми стали проявлятися тільки вже в дорослому віці.

Основні ознаки аутизму у дорослих

Аутизм в цілому означає тільки те, що людина інакше сприймає навколишній світ і спілкується інакше з іншими людьми.

Таким людям складно зрозуміти, що думають або відчувають інші люди, у них виникають труднощі при розумінні інформації.

  • Важко зрозуміти, що відчувають або думають інші люди
  • Сильне занепокоєння в соціальних ситуаціях
  • Важко заводити друзів, вважають за краще перебувати на самоті
  • Здаються грубими, не зацікавленими в інших людях
  • Важко описати свої почуття і самопочуття
  • Сприйняття фраз дуже буквальне, можуть не розуміти сарказм або фрази типу "зламав голову"
  • Мають один і той же розпорядок дня кожен день і дуже нервують, якщо його потрібно змінити
  • Люблять ретельно планувати справи, перш ніж починати їх робити

Дорослим людям з розладами аутистичного спектра буває складно зрозуміти правила поведінки в соціумі, такі як заборона на розмови з людьми.

Вони уникають зорового контакту, не розуміють, що таке особистий простір. І можуть засмучуватися від того, що хтось підходить до них занадто близько або їх торкається.

Такі люди дуже уважні до дрібних деталей, вони помічають дрібні візерунки, сприйнятливі до запахів і звуку, які інші не сприймають.

Жінкам діагноз ставлять рідше

Розлади аутичного спектра можуть по-різному проявлятися у чоловіків і жінок. І жінкам діагноз ставлять рідше, оскільки відхилення ретельно "маскуються".

Аутичні жінки зазвичай більш спокійні, можуть приховувати свої почуття і краще справлятися з соціальними ситуаціями.

Як стверджують в Національному суспільстві аутистів, спектр відхилень в три рази частіше проявляється саме у чоловіків. Це пояснюється тим, що дорослим жінкам такий діагноз поставити набагато складніше.

За словами вчених, існує "жіночий фенотип аутизму". Розлад проявляється такими симптомами, які не описані в профільних характеристиках і тому діагноз їм ставлять набагато рідше.