Як купити квартиру в новобудові, щоб вас не обдурили. Тримайте 9 важливих порад
Нещодавно були підбиті перші підсумки програми іпотеки під 7% на житло. І тепер більша кількість українців можуть задуматися над купівлею квартири у новобудові.
Але купуючи нову квартиру "з перших рук" у забудовника, інвестор повинен провести ретельну перевірку всіх деталей будівництва, щоб не натрапити на аферу.
Як не стати жертвою афери при купівлі квартири - розповів заступник директора Департаменту містобудування та архітектури КМДА Юрій Тацій на своїй сторінці у Facebook.
Найважливіший момент, каже експерт, - будинок повинен бути зданим в експлуатацію. Тоді відпадає потреба у перевірці земельної ділянки, дозволу на будівельні роботи.
Але ризики залишаються. І для того, аби їх уникнути, варто дотримуватися простого алгоритму дій:
- Оберіть будинок, в якому ви хочете придбати, а також будинок, в якому плануєте купити квартиру.
- З’ясуйте назву компанії замовника будівництва, забудовників та компанію управління активами.
- В Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців перевірте, коли створили ці компанії, якими є розміри статутного фонду, хто їх засновники, які види діяльності вони мають право здійснювати.
- В Єдиному державному реєстрі судових рішень або на вебпортал Судова влада України дізнайтеся, чи не фігурують там ці компанії.
- У відкритих джерелах промоніторте інформацію про забудовника, генпідрядника та фінансову установу, їх репутацію, реалізовані проєкти та можливу причетність до будівельних скандалів.
- Перевірте наявність технічних умов на приєднання будинку до мереж електро-, тепло-, газо-, водопостачання та водовідведення. Ці умови повинні збігатися з проєктом будівництва.
- Вимагайте у забудовника висновок експертизи проєкту з додатками, де містяться основні зауваження щодо недоліків. Співставте, чи відповідає проєкт будівництва результатам та чи реалізовані усі ті опції, які задекларував забудовник (паркомісця, благоустрій прибудинкової території, соціальна інфраструктура).
- Дізнайтесь в Реєстрі будівельної діяльності чи введений будинок в експлуатацію. Має бути зареєстрована декларація про готовність або наданий сертифікат прийняття в експлуатацію (залежно від типу складності об’єкта).
- Перевірте чи не скасована реєстрація декларації про прийняття в експлуатацію або видача сертифікату органом держархбудконтролю. Зробіть це, подавши відповідний запит до ДАБІ або до Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю КМДА (в залежності від складності будівництва).
Він також підкреслив, що лише після такої ретельної перевірки можна купувати квартиру в новобудові, не наражаючись на небезпеку.
Читайте також про те, як і чому дорожчають ділянки під забудову поблизу столиці.