ua en ru

Чистий четвер: що не можна робити і як правильно митися

Чистий четвер: що не можна робити і як правильно митися Чистий четвер 2020 (колаж РБК-Україна)

Чистий четвер перед Великоднем 2020 припадає на 16 квітня

Чистий четвер в Україні у 2020 році православні християни відзначають 16 квітня - за три дні до свята Великодня. Зустрічати свято цього разу доводиться в умовах карантину через коронавірус, у зв'язку з чим певна кількість традиційних обрядів здійснюватимуться із змінами.

Зокрема, церква не рекомендує українцям відвідувати богослужіння - проте дивитися трансляції богослужінь вдома. Освячувати головні Великодні атрибути - паски і крашанки - також може глава сімейства в домашніх умовах.

Втім, для Чистого четверга практично вимушених ремарок немає. Адже в цей день традиційно роблять прибирання в хаті, купаються і починають готувати святкові частування.

Чистий четвер символізує очищення тіла і душі перед великим святом Воскресіння Христового і відзначається в пам'ять про Таємній вечері Спасителя та його учнів, обряд обмивання ніг і встановлення таїнства причастя.

В цю дату віруючим слід приділити увагу не тільки зовнішній чистоті, але також очистити свої думки від негативу, образ, страхів та сумнівів.

У Чистий четвер важливо дотримуватися певних правил і традицій.

Як правильно купатися у Чистий четвер

  • Купатися треба до сходу сонця - вірять, що тоді можна весь рік бути здоровими і щасливими.
  • Під час купання важливо прочитати молитву і попросити у Бога вигнати з вашого життя весь негатив і звернутися за захистом.
  • Купатися краще стоячи під душем - вважається, що воду, яка струмувати по тілу людини, можна представити у вигляді променів світла, який повністю розвіює морок.
  • Щоб бути здоровим цілий рік, вмиваючись з ранку потрібно покласти у воду срібну монету - слов'янські дівчата вірили, що така вода може подарувати не тільки міцне здоров'я, а й красу.
  • Омиватися краще, як радять просвітлені, саме холодною водою - це наближає до ефекту "природної температури" і додатково загартовує організм.

Що категорично заборонено в Чистий четвер

  • Не можна розводити в хаті безлад Чистий четвер, аби не загрузнути в сварках.
  • У цей день не можна лінуватися прибирати. Також не варто шкодувати, викидаючи старі речі.
  • Пекти паски і готувати інші святкові страви забороняється, поки на кухні не буде чисто.
  • Не можна позичати гроші і виносити з дому цінні речі у Чистий четвер.
  • Не можна їсти м'ясо, яйця, молочні продуктив цей день, адже Чистий четвер припадає на Страсний тиждень Великого посту.
  • Не слід ображатися, сваритися, провокувати конфліктні ситуації.

Які молитви потрібно прочитати в Чистий четвер

Цю коротку молитву Божої Матері слід читати рано вранці, вмиваючись святою водою.

"Богородице, непоpoчна Діва, Спасителя нашого в світ призвела, упроси Сина Свого і Бога нашого простити гріхи мої і вказати шлях до істинної віри. Не покинь мене, o пресвята Богородице, і укрий покровом Твоїм від всякого зла. Амінь".

У цей день прийнято молитися не тільки за живих, але і за пoкiйних родичів, просити прощення гріхів і Царство Небесне.

"Господи, Воскреслий з мepтвих, що світло даєш, Спаситель дyші моєї! Тобі молюся і прошу: згадай в Царстві Твоїм пoкiйних рабів Твоїх (ім'я), і не лишай їх в пeклі вогняному! Простягни руку Твою і укрий рабів Твоїх (ім'я) від всякого зла. Амінь".

Цю молитву за пoмepлих родичів слід читати вранці, вдень і ввечері, відходячи до сну.

"Боже мій, невже Тобою буду покинутий я? Почуй раба Твого і не покинь мене в темряві. Введи мене в Світле Твоє Воскресіння і дозволь побачити Царство Небесне. Будь милостивий до мене, Боже, бо слабкі раби твої. Прости мені гріхи вільні і невільні, відпусти мій бiль і укрий від всякого зла. Амінь".

Нагадаємо, раніше ми писали про те, що в ПЦУ розповіли, як в храмах будуть святкувати Великдень.