ua en ru

Землетрус в Японії вплине на перспективи атомної енергетики в регіоні EMEA, - Fitch

Fitch Ratings відзначає, що питання безпеки, пов'язані з ситуацією на японських АЕС після землетрусу і цунамі 11 березня, приведуть до ще більш ретельного вивчення нових пропозицій щодо атомних станцій у регіоні EMEA (Європа, Близький Схід і Африка). Крім того, негативне громадське сприйняття цієї галузі також, ймовірно, вплине на державну політику в регіоні у відношенні як вже існуючих АЕС, так і дозволів на будівництво нових станцій, які в даний час знаходяться на розгляді. Як наслідок, Fitch вважає, що такий розвиток ситуації може в майбутньому надати негативний вплив на кредитоспроможність власників АЕС і постачальників технологій.

Після аварії на АЕС у Японії Німеччина першою серед країн регіону EMEA оголосила про зміни своєї політики, які можуть мати далекосяжні наслідки. Fitch вважає, що в короткостроковій перспективі фінансовий вплив з боку оголошеного урядом Німеччини тримісячного мораторію на продовження термінів експлуатації АЕС в основному буде згладжено компаніями E. ON AG («A»/прогноз «Стабільний»), RWE AG («A+»/прогноз «Стабільний») і EnBW Energie Baden Wuertemberg AG («A»/прогноз «Стабільний») за рахунок оптимізації структури генеруючих потужностей. У той же час дана міра прийнята на тлі негативного впливу від закриття 7 з 17 АЕС.

Також існує ризик того, що оператори АЕС в Німеччині, де нещодавно був введений податок на ядерне паливо, не зможуть отримати переваги за рахунок продовження термінів експлуатації станцій. Fitch вважає, що потенційна повна заборона на продовження термінів експлуатації АЕС буде мати негативні наслідки для кредитоспроможності підприємств галузі в Німеччині, які знаходяться в середині процесу коригування своїх середньострокових стратегій у зв'язку з введенням податку на ядерне паливо.

Агентство вважає, що Франція, швидше за все, продовжить проводити існуючу політику щодо атомної енергетики, і компанія EDF («A+»/прогноз «Стабільний»), ймовірно, не зазнає жодних змін у своїй діяльності в країні. Проте на міжнародний бізнес компаній EDF, GDF Suez і Areva може бути надано негативний вплив внаслідок подій у Японії.

На сьогоднішній день Великобританія і Швейцарія призупинили видачу дозволів за новими АЕС до закінчення додаткового розгляду заходів безпеки. Фінляндія і Болгарія також планують розглянути питання безпеки. Це вплине на будівництво 18 нових електростанцій. Росія, Нідерланди, Польща, Швеція та Чеська Республіка підтримали свою політику в галузі атомної енергетики, підтвердивши, що вони будуть здійснювати плановане будівництво нових АЕС. У той же час на цих проектах все одно можуть позначитися нові загальногалузеві вимоги щодо безпеки на додаток до потенційної затримки будівництва.

В даний час Fitch очікує суттєве уповільнення будівництва нових атомних потужностей у зв'язку зі зміною регулятивних вимог та заходів безпеки, що затримає процес сертифікації та видачі дозволів. Додаткові витрати на дотримання нового регулювання будуть не єдиною статтею збільшення будівельного бюджету. Неможливість захиститися від збільшення проектних витрат у зв'язку з конструктивними змінами, також може підвищити будівельний ризик і потребуватиме більш сильних гарантій від генеральних підрядників і власників станцій в якості згладжуючих факторів. Крім того, будь-яка компанія, яка планує побудувати нову атомну станцію, повинна буде переглянути свої плани, оскільки правила, ймовірно, зміняться, і буде складніше досягти мінімальної прийнятної прибутковості з урахуванням переоцінки кредитних ризиків і потенційної недостатності гарантій за проектами.

В даний час в різних країнах розглядається будівництво додатково 500 атомних станцій, у тому числі понад 130 в Європі, а основна частини інших - близько 350 станцій - в Азії. У світі йде будівництво близько 60 станцій на додаток до більш, ніж 400 діючих АЕС, що генерують приблизно 15% від загального глобального обсягу виробленої електроенергії.