ua en ru

Запуск сховища для відпрацьованого ядерного палива перенесуть на кінець 2018 року

Раніше запуск ЦСВЯП планувався в кінці 2017 року.

Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» заявляє про перенесення терміну запуску Централізованого сховища для відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП) у Чорнобильській зоні відчуження на кінець 2018 року із-за відсутності коштів для фінансування проекту і проблем з наданням земельної ділянки для сховища. Раніше запуск ЦСВЯП планувався в кінці 2017 року.

Про це повідомив президент "Енергоатому" Юрій Недашковський в ході слухань Комітету з питань паливно-енергетичного комплексу Верховної Ради при обговоренні стратегії розвитку ядерної галузі України.

"Незважаючи на те, що американська частина робіт за графіком завершується в 2017 році, завершення ЦСВЯП з-за затримки будівництва зміщується на 2018 рік", - сказав Недашковський.

За його словами, причиною перенесення термінів запуску сховища є затримка надання земельної ділянки і відсутність коштів для фінансування ЦСВЯП з-за відмови Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЭКУ), врахувати витрати на будівництво в тарифі "Енергоатому" на відпуск електроенергії.

Присутній на слуханнях глава НКРЭКУ Дмитро Вовк повідомив, що комісія в 2015 році не включила в тариф "Енергоатому" кошти на ЦСВЯП з-за того, що у 2005 році вартість проекту перебувала на рівні 150 млн дол., а в даний час складає 300 млн дол. За його словами, частину витрат компанії Holtec в даному проекті є завищеними, зокрема, на заробітну плату.

"Є питання по рівню зарплат в Holtec. Він становить навіть для місцевого секретаря в Києві майже 50 тисяч доларів в рік", - зазначив Вовк, сказавши, що є ще низка інших питань за проектом.

Він повідомив, що підтримує будівництво сховища за умови проведення аудиту вартості проекту.

Між тим, Недашковський заявив про готовність провести аудит, але висловив думку, що це будуть даремно витрачені гроші, оскільки всі витрати по проекту ЦСВЯП є оптимальними. Крім того, він повідомив, що рівень зарплат по проекту для співробітників Holtec порівнянний з оплатою робочих компаній, які працюють на проектах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції.

Разом з тим, глава "Енергоатому" підкреслив, що затримка із запуском ЦСВЯП обходиться Україні в 200 млн дол. у рік, оскільки саме ця сума сплачується Росії за тимчасове вивезення відпрацьованого ядерного палива.

Кабінет міністрів України в березні висловив намір до кінця поточного року затвердити проектно-кошторисну документацію з будівництва в Чорнобильській зоні відчуження Централізованого сховища для відпрацьованого ядерного палива з українських АЕС.

Контракт на будівництво ЦСВЯП між "Енергоатомом" і переможцем відповідного тендеру компанією Holtec Internatinal (США) був підписаний ще в кінці 2004 року, проте з ряду причин, в тому числі з-за зміни політичної кон'юнктури і економічної кризи 2008 року, проект був фактично заморожений.

Кабінет міністрів України наприкінці квітня 2014 року прийняв рішення виділити земельну ділянку під будівництво ЦСВЯП у зоні відчуження Чорнобильської атомної електростанції.

За встановленою потужністю ядерних енергоблоків Україна займає сьоме місце у світі. Всі реактори типу ВВЕР (водо-водяний енергетичний реактор). В Україні діє 4 атомних електростанції з 15 енергоблоками, одна з яких, Запорізька АЕС, з 6 реакторами загальною потужністю 6000 МВт, є найбільшою в Європі.