ua en ru

Южаніна: треба шукати ефективні джерела наповнення Пенсійного фонду

Южаніна: треба шукати ефективні джерела наповнення Пенсійного фонду Фото: Ніна Южаніна (eurosolidarity.org)
Автор: РБК-Украина

Заява прем’єр-міністра Дениса Шмигаля щодо нестачі коштів через 15 років для виплати пенсій неприйнятна, бо вона демотивує нинішніх платників ЄСВ.

Про це заявила народний депутат з фракції "Європейська солідарність" Ніна Южаніна, передає сайт політсили.

Вона наголосила, що подібні твердження нефахові, і накопичувальна система не стане панацеєю для адекватного пенсійного забезпечення.

"Це все одно, щоб він (Денис Шмигаль, - ред.) сказав - не платіть нічого, бо ви нічого не отримаєте. Тому цю історію треба забути. Я не погоджуюся, що другий рівень нам дозволить вийти з цієї ситуації - не дозволить, це має бути багаторівнева, трьох, чотирьох рівнева система", - переконана Южаніна.

На її думку, уряд недостатньо використовує ті джерела надходжень до Пенсійного фонду, які є й зараз. Для цього влада має надати відповідні інструменти і заохотити людей платити податки.

"Якщо в нас 18 мільйонів працездатного населення, і тільки 13,2, які є застрахованими особами - де 5 мільйонів, які не є застрахованими і не платять зовсім, навіть мінімальних внесків? За звітом Пенсійного фонду на 2019 рік вони оцінюють, що десь 3,5 мільйони громадян України працюють без оформлення трудових відносин, а 1,5 млн - це можливо ті люди, які не працюють в Україні. Зараз я б хотіла, щоб і уряд, і ми сконцентрувалися, нам потрібно все зробити, щоб 3,5 млн людей почали платити податки", - вважає Южаніна.

Вона також зазначила, що солідарна система існує як базова й у розвинених країнах Європи, але вона посилюється додатковими інструментами.

"Солідарна система - це принцип забезпечення найменших виплат пенсіонерам. Решта залежить від того, як побудує держава всі наступні програми для того, щоб пенсіонер міг себе забезпечити. Бо пенсійні системи - це і частина страхової медицини. Бо це в Ізраїлі, в Німеччині працює. Тому у нас Пенсійний фонд має стати таким мега-органом, який запропонує насправді багато кроків для вирішення цієї проблеми", - вважає Южаніна.

Нардеп переконана, накопичувальна система, яка дозволяє назбирати людям на пенсію певну суму коштів, може спрацювати, якщо людина буде 40 років перераховувати в Пенсійний фонд не менше 10% від доходів, які вона отримає. І гарантії від держави також можуть бути.

"Казахстан, наприклад, дає гарантію держави, що Пенсійні фонди мають збільшувати накопичення на індекс інфляції. Мінімально це гарантує держава. Інструментів дуже багато, нам просто треба говорити про концептуальні речі і рухатися для того, щоб почати цей великий шлях", - наголосила Южаніна.

Як повідомляло РБК-Україна, Пенсійний фонд України провів перерахунок пенсій для 1,6 млн осіб. Це пов'язано із зростанням мінімальної заплати з 1 вересня до 5000 гривень.

Нагадаємо, доходи Пенсійного фонду України за січень-серпень 2020 року склали 299,6 млрд гривень, витрати - 315,5 млрд гривень. Таким чином, дефіцит коштів фонд досяг 15,9 млрд гривень.

Також РБК-Україна писало, що Кабінет міністрів України виділив 29,7 млрд гривень з державного бюджету на покриття дефіциту бюджету Пенсійного фонду України.