ВР планує удосконалити законодавство щодо захисту дітей від сексуального насильства

НовиниНадзвичайні події    15.11.2016 - 18:17
Фото: Верховна Рада України
Фото: Верховна Рада України

За документ проголосував 251 парламентарій

Верховна Рада України підтримала за основу законопроект №2016 "Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо захисту дітей від сексуальних зловживань і сексуальної експлуатації". За документ проголосував 251 парламентарій, передає кореспондент РБК-Україна.

Так, документом передбачається встановити чіткий мінімальний вік статевого повноліття, удосконалити відповідальність осіб, які посягають на статеву свободу і недоторканність, честь і гідність дітей.

Законопроектом пропонується встановити відповідальність за скоєння насильницького задоволення статевої пристрасті неприродним способом щодо неповнолітнього або неповнолітньої у вигляді позбавлення волі на термін від 7 до 12 років.

Так, чинне законодавство ст. 155 КК України передбачає кримінальну відповідальність за статеві відносини з особою, яка не досягла статевої зрілості. Питання про досягнення статевої зрілості вирішується судово-медичною експертизою.

Згідно із запропонованими у законопроекті змінами, криміналізуються добровільні статеві зносини з особою, яка не досягла 16-річного віку, вчинені повнолітньою особою. Таким чином, встановлюється мінімальний вік статевого повноліття, що відповідає рекомендаціям Комітету ООН з прав дитини, а також не виникає потреби в обов’язковому проведенні судово-медичної експертизи для встановлення статевої зрілості потерпілої особи, що суттєво полегшує процес кваліфікації та доказування цього злочину.

"Використання запропонованого у проекті вікового критерію та відмова від вживання терміна „статева зрілість” різко знизить ймовірність об’єктивного ставлення у провину, оскільки суб’єктивна сторона цього складу злочину вимагає від винного усвідомлення, що потерпіла особа не досягла статевої зрілості. Водночас фізіологічний (статевий) розвиток є індивідуальним і встановлення факту недосягнення потерпілою особою статевої зрілості не рідко вимагає спеціальних знань, а в окремих випадках є неможливим без проведення відповідної експертизи", - сказано в пояснювальній записці.

Також, у ст. 155 Кримінального кодексу України пропонується встановити спеціального суб’єкта. Суб’єктом даного злочину повинна бути саме повнолітня особа, оскільки ідея цієї норми полягає у захисті дитини від впливу дорослої особи, яка в силу свого повноліття здатна повною мірою усвідомлювати суспільно-небезпечний характер такої своєї поведінки відносно дитини. Водночас, у п. 3 цієї статті підкреслено, що така норма не поширюється на врегулювання статевих стосунків між неповнолітніми, що здійснюються за взаємною згодою.

Нагадаємо, раніше Рада прийняла закон про захист ошуканих вкладників банків.

On Top