ua en ru

Рада прийняла закон про захист ошуканих вкладників банків

Рада прийняла закон про захист ошуканих вкладників банків Фото: Андрій Парубій ("УНІАН")

Документ підтримали 285 парламентарів

Верховна рада України підтримала за основу та в цілому проект закону №5390 "Про внесення змін до деяких законів України щодо відшкодування фізичним особам через систему гарантування вкладів фізичних осіб шкоди, завданої зловживаннями у сфері банківських та інших фінансових послуг". За документ проголосували 285 парламентарів, передає кореспондент РБК-Україна.

"Законопроект розроблено з метою забезпечення захисту прав фізичних осіб, які були ошукані за посередництвом банків, вирішення питання щодо відшкодування їм коштів, а також для запобігання таким зловживанням у майбутньому", - зазначається в пояснювальній записці.

Відповідно до закону, до вкладу прирівнюються кошти, які залучені від фізичної особи як позика або вклад до небанківської фінансової установи через банк, що виступив повіреним за відповідним договором і на день набрання чинності законом віднесений до категорії неплатоспроможних, якщо банком не було поінформовано фізособу під розпис про непоширення на такі кошти гарантій, передбачених законом "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", а власне особа, яка розмістила, надала такі кошти, прирівнюється до вкладника.

Внаслідок цього такі фізичні особи набудуть права на відшкодування коштів.
У зв’язку з цим передбачається доручити Фонду гарантування вкладів фізичних осіб ретельно вивчити документи щодо кожної фізособи, яку прирівняно до вкладника і кошти якої прирівняні до вкладу, та не пізніше 20 робочих днів з дня набрання чинності законом розпочати виплату відшкодування коштів фізичним особам, які набули право на таке відшкодування.

Встановлюється, що Фонд наділяється правом заявляти вимоги до небанківських фінансових установ, якими від фізосіб були залучені як позики або вклади кошти, що прирівнюються до вкладів. Кошти, стягнуті з таких небанківських фінансових установ, включатимуться до ліквідаційної маси відповідного банку.

"У разі ж якщо таку вимогу, а також вимогу Фонду до пов’язаної з банком особи, дії або бездіяльність якої призвели до заподіяння кредиторам, банку шкоди або яка внаслідок таких дій або бездіяльності прямо чи опосередковано отримала майнову вигоду, не буде виконано, законопроектом передбачено звернення Фонду з такими вимогами до суду та обов’язкове накладення арешту у порядку забезпечення позову на грошові кошти та майно осіб, до яких такі вимоги заявлені", - зазначають автори закону.

Крім того, законом встановлюється заборона для фінансових установ на залучення коштів фізичних осіб (крім учасників такої установи) із зобов'язанням щодо їх повернення, у тому числі шляхом отримання позики, у разі якщо це прямо не передбачено законом про діяльність відповідної фінустанови, а для банків – заборону здійснювати без відображення в зобов’язаннях та активах банку операції шляхом залучення коштів фізичних осіб з метою їх прямого розміщення в кредити.

Банки при цьому зобов’язуються при виконанні функцій повіреного, агента, іншого представника або посередника із залучення коштів від фізичних осіб на користь третіх осіб (включаючи небанківські фінансові установи) попередньо ознайомлювати у письмовій формі таких фізосіб про те, що такі кошти не є банківським вкладом фізичної особи, на який поширюються гарантії, встановлені законом "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".

Нагадаємо, президент України Петро Порошенко вніс на розгляд ВР як невідкладний законопроект щодо захисту ошуканих вкладників банків. Як повідомляється, Порошенко провів зустріч з представниками вкладників банку "Михайлівський".