В Україні не здійснюється держконтроль за об'єктами підвищеної екологічної небезпеки, - експерти

НовиниЕкологія    08.08.2013 - 13:35
В Україні не здійснюється належний державний контроль за діяльністю і технічним станом обладнання об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку, не працює система оповіщення про небезпечні ситуації, пов'язані з техногенними аваріями. Про це йдеться в заяві Всеукраїнської екологічної ліги.

В Україні не здійснюється належний державний контроль за діяльністю і технічним станом обладнання об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку, не працює система оповіщення про небезпечні ситуації, пов'язані з техногенними аваріями. Про це йдеться в заяві Всеукраїнської екологічної ліги (ВЕЛ) у зв'язку з аварією на ПАТ "Концерн Стирол".

"Внаслідок ліквідації у системі Міністерства екології та природних ресурсів України обласних управлінь охорони навколишнього середовища і передачі їх повноважень обласним державним адміністраціям функція ведення екологічного моніторингу була втрачена. Тому не діє система державного екологічного моніторингу на території екологічно небезпечних підприємств і прилеглих територіях житлової забудови та соціальної інфраструктури", - сказано в заяві за підписом голови ВЕЛ Тетяни Тимочко.

Як зазначили екологи, державна функція з моніторингу навколишнього середовища, визначена природоохоронним законодавством України, не виконується протягом 2012-2013 рр. "Бездіяльність Міністерства екології та природних ресурсів України у сфері контролю за діяльністю екологічно небезпечних підприємств призводить до масштабних негативних наслідків для природного середовища, загрожує здоров'ю і життю людей", - йдеться в заяві ВЕЛ.

Крім того, екологи поскаржилися на те, що, всупереч Конвенції про доступ до інформації, участь громадськості у процесі прийняття рішень і доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля (Орхуська конвенція), населення України не отримує достатньої інформації про вплив діяльності екологічно небезпечних підприємств на стан навколишнього природного середовища, зокрема водних ресурсів, атмосферного повітря, грунтів і зелених насаджень.

Всеукраїнська екологічна ліга вимагає від Кабінету міністрів створення урядової комісії для проведення ретельної перевірки діяльності концерну "Стирол" з метою усунення наслідків техногенної аварії на підприємстві і прилеглих територіях: "Наполягаємо на оприлюдненні офіційної інформації про ситуацію на підприємстві, стан навколишнього середовища та можливі ризики для здоров'я людей, що проживають поблизу підприємства".

Також у ВЕЛ вважають за необхідне відновити практику ведення екологічного паспорта підприємств, установ та організацій, діяльність яких впливає або може вплинути на стан навколишнього середовища і загрожує життю і здоров'ю людей.

"Ми звертаємося до Ради національної безпеки і оборони України з пропозицією розглянути весь комплекс питань діяльності екологічно небезпечних підприємств в Україні з метою посилення державного контролю за їх діяльністю та здійснення державного екологічного моніторингу", - йдеться в заяві. Екологи наполягають на залученні до роботи урядової комісії фахівців з екобезпеки, представників наукових установ і громадських природоохоронних організацій.

Зазначимо, що наслідки аварії на заводі "Стирол" можуть бути непередбачуваними. Таку думку висловив директор Київського еколого-культурного центру Володимир Борейко. Еколог заявив, що не згоден з висновками експертної комісії, відповідно до яких агрози для навколишнього середовища і людей немає.

Як повідомлялося сьогодні, в Горлівці помер ще один постраждалий від аварії на "Стиролі". Таким чином, число загиблих в результаті аварії зросло до шести осіб. На даний момент 24 постраждалих (повідомляється також про 26 постраждалих) з різним ступенем тяжкості перебувають на лікуванні в лікарнях обласного центру, куди вони були перевезені з Горлівки вчора. З них 8 осіб перебувають у ДОКТМО і 16 осіб в обласній лікарні профзахворювань.

Нагадаємо, на підприємстві "Концерн Стирол" у Горлівці у вівторок, 6 серпня, стався викид аміаку. О 14:00 на території цеху №1 з виробництва аміаку, у якому проводився капітальний ремонт, сталася розгерметизація трубопроводу і викид рідкого аміаку.

За фактом аварії розпочато кримінальне провадження за ч.2 ст.272 КК України. Санкція зазначеної статті передбачає покарання до 8 років позбавлення волі. Серед основних версій причин аварії розглядаються порушення правил експлуатації обладнання, халатність обслуговуючого персоналу при дотриманні технологічного процесу, порушення правил безпеки, в тому числі при проведенні ремонтних робіт. Хід досудового розслідування контролює Генпрокуратура.

Аміак - безбарвний газ із запахом нашатирного спирту. Суміш парів аміаку з повітрям вибухонебезпечна. У разі витоку аміаку можливе отруєння, тому що аміак викликає подразнення верхніх дихальних шляхів. Запах аміаку відчувається, коли концентрація газу сягає 37 мг/м.

Ураження невеликими концентраціями викликає незначне подразнення очей і слизової оболонки носа, чхання, слинотечу, легкий нежить, головний біль, почервоніння обличчя і біль у грудях. Пари аміаку при контакті зі шкірою викликають опіки різних ступенів. Симптомами високих концентрацій є різкий біль в очах і сльозотеча, відчуття задухи, сильні напади кашлю, запаморочення і болі у шлунку. Занадто високі концентрації можуть призвести до серйозних розладів здоров'я та загибелі людей.

Гранично допустима концентрація аміаку в повітрі робочої зони виробничого приміщення становить 20 мг/м. Гранично допустима концентрація аміаку в атмосферному повітрі населених пунктів така: середньодобова - 0,04 мг/м, максимальна разова - 0,2 мг/м. Токсичний набряк легенів розвивається при впливі аміаку протягом години з концентрацією 1,5 г/м. Короткочасний вплив аміаку з концентрацією 3,5 г/м і більше швидко призводить до розвитку загальнотоксичних ефектів.

Нагадуємо, не забудьте обрати свій спосіб читати новини.
Messenger Telegram Chrome
On Top