ru ua

У Раді чекають конкретики від Яценюка щодо "найбільш масштабної приватизації"

Кабінет міністрів України планує оголосити найбільш масштабну приватизацію за 20 років. Уже наступного тижня уряд розглядатиме проект закону про перелік об'єктів, що не підлягають приватизації.

Кабінет міністрів України планує оголосити найбільш масштабну приватизацію за 20 років. Про це вчора під час Всеукраїнського аграрного форуму заявив прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк. За його словами, уряд вже наступного тижня розглядатиме проект закону про перелік об'єктів, що не підлягають приватизації.

Сама ідея проведення приватизації держпідприємств підтримується як у парламентському, так і експертному середовищі. "Питання, пов'язані з ефективністю власності та залучення інвестицій для розвитку промислових підприємств та економіки України, - в цілому вкрай актуальне завдання", - сказав РБК-Україна голова депутатської групи "Економічний розвиток" у Верховній Раді Анатолій Кінах.

Економічний експерт Борис Кушнірук у коментарі РБК-Україна висловив переконання, що комерційна держвласність сама по собі ніколи не буває ефективною: "Держава не має функції ведення комерції, і держава ніколи її не здійснює якісно... Ви практично не побачите держпідприємств, які приносять прибуток державі".

Експерт з економічних питань Центру ім. Разумкова Володимир Сіденко заявив РБК-Україна, що "держава зараз не має ресурсів для реформування, технологічного оновлення, модернізації тих підприємств, якими воно володіє, а тому необхідно залучення приватного капіталу".

Свою позицію із приводу приватизації висловила РБК-Україна і голова Комітету Верховної Ради з питань підприємництва, регуляторної та антимонопольної політики Олександра Кужель. "У нас 5 тис. підприємств, які вважаються державними, перебувають в управлінні міністерств і які потрібно практично... я б їх пустила за 1 гривню. У Міноборони є підприємства, які займаються фотозйомкою, монтуванням кіно, пошиттям одягу, розведенням свиней", - сказала вона.

Оскільки проекту урядового закону поки немає, складно сказати, які саме підприємства будуть підлягати приватизації. Прем'єр-міністр у своєму виступі назвав "Укрспирт", міністр палива та енергетики Юрій Продан розповів журналістам, що, на його думку, в енергетичному секторі приватизувати можна все, крім ГТС, магістралей і НАЕК "Укренерго". Але остаточного списку все ж немає.

Кінах вважає, що, перш ніж сформувати цей список, мають бути проведені певні передприватизаційні процедури. "Приватизація стратегічних підприємств, перш ніж вона оголошується, має супроводжуватися дуже серйозним обсягом передприватизаційної роботи, починаючи від визначення тих напрямів, які важливі для держави, і завершуючи аналізом інвестиційного клімату, ліквідності підприємств, умов їх приватизації", - наголосив депутат.

Безумовно, важливим елементом процедури приватизації є і зрозуміла і прозора процедура продажу підприємств. "Має бути чітко розглянуто питання умов приватизації та інвестиційних зобов'язань нових власників", - зазначає Сіденко. Саме прозорість процедури продажу, її відповідність ринковим умовам дозволить отримати найбільш високу ціну за об'єкти та залучити іноземних інвесторів.

Експерти також наголошують, що успішною приватизація буде лише в тому випадку, якщо виручені від неї кошти будуть спрямовані на розвиток економіки, а не на поточні потреби. Борис Кушнірук вважає, що їх необхідно направити на розвиток енергозбереження у країні: на утеплення будівель, які перебувають у держвласності, установку лічильників і т.д.

При цьому варто зауважити, що обсяг виручених коштів від приватизації може виявитися нижче, ніж можлива реальна вартість підприємств. "Я думаю, що всі аналітики дійдуть висновку, що 2014 і 2015 роки для України будуть дуже складними, особливо в контексті інвестиційного клімату і тих ризиків, які сьогодні є. Враховуючи ці ризики, я не думаю, що наступний рік буде привабливим з точки зору поліпшення інвестклімату та підвищення на цьому тлі ліквідності об'єктів приватизації", - прогнозує Кінах.

"Навряд чи інвестор наважиться зайти в Україну, поки тут йдуть бойові дії, а інакше ми не зможемо отримати більшу конкурентність", - вважає Сіденко.

Складність пошуку інвесторів підтверджує і поточна ситуація з виконанням плану з надходження коштів від приватизації. "17 млрд грн до державного бюджету треба зібрати, але поки зібрали 52 млн", - сказав міністр фінансів Олександр Шлапак в інтерв'ю РБК-Україна.

В Кабміні, у принципі, не кажуть про негайну приватизацію. "Це не означає, що вони будуть завтра або післязавтра продаватися, але це означає, що вони можуть змінити форму власності", - зазначає Шлапак в інтерв'ю РБК-Україна.

Всі вищенаведені проблеми буде піднято як при розробці законопроекту в Кабміні, так і при його проходженні в парламенті. Останнім часом урядові законопроекти проходять через Раду зі скрипом. Варто хоча б згадати голосування в першому читанні за законопроект "Про особливий період в паливно-енергетичному комплексі".

Складнощі можуть виникнути й із законопроектом про перелік об'єктів, що не підлягають приватизації. Своя позиція в питанні приватизації є у "Свободи" та її міністрів в уряді. "Ми вважаємо неприйнятним торгівлю землею с/г призначення. Неприпустима приватизація стратегічних підприємств. Я вважаю, що у зв'язку з війною з Росією ми повинні чітко визначити, що на період повної модернізації армії не може бути мови про закриття підприємств ВПК", - повідомив РБК-Україна депутат цієї фракції Юрій Сиротюк.

"Без урахування цих пунктів не варто говорити про нашу підтримку. Хотів би нагадати, що у нас парламентсько-урядова коаліція, і прем'єр-міністр мав би озвучувати ті речі, які однозначно підтримуються парламентською більшістю. Я не чув, щоб прем'єр проводив консультації з більшістю щодо приватизації", - додав він.

У "Батьківщині" поки не висловлюють якихось певних умов, очікуючи оприлюднення урядового списку. "Я запропонувала б насамперед подивитися списки того, про що говорить прем'єр", - сказала Кужель. Депутат додала, що вважає непотрібним реалізацію держпідприємств через ФДМ: "Я вважаю, що Фонд держмайна вже не потрібен, тому що у нас немає приватизації, у нас є тільки продаж держвласності через конкурси, тому приватизація тут недоречна". Вона наголосила, що проект закону буде обов'язково розглянуто на експертній раді фракції.

Кінах прогнозує, що без виконання передприватизаційної роботи законопроект приречений на невдачу. "Безумовно, ми розглянемо ініціативу уряду, але якщо ми будемо бачити, що така робота не проведена і все націлено на те, щоб швидше продати і залатати дірки в держбюджеті, то я думаю, що така ініціатива не отримає серйозної підтримки", - зазначив депутат.

Доля законопроекту може вирішитися не раніше ніж на другій додатковій сесії. Таку думку висловила Кужель: "Від Кабінету міністрів до Верховної Ради, це дай Боже, щоб він потрапив, можливо, на другу додаткову сесію".

Сергій Гвоздков