ua en ru

У проекті підсумкової декларації саміту в Вільнюсі лишили згадку про асоціацію з Україною

У Європейському союзі залишили згадку про можливе підписання угоди про асоціацію з Україною в оновленому проекті підсумкової декларації Вільнюського саміту учасників ініціативи "Східне партнерство". Про це повідомляє радіо "Свобода", яке має у розпорядженні змінений текст проекту.

У Європейському союзі залишили згадку про можливе підписання угоди про асоціацію з Україною в оновленому проекті підсумкової декларації Вільнюського саміту учасників ініціативи "Східне партнерство". Про це повідомляє радіо "Свобода", яке має у розпорядженні змінений текст проекту.

Це речення так і лишилося в дужках, як і в попередній версії: "Сьогодні була підписана угода про асоціацію між ЄС і Україною, включно з зоною поглибленої і всеохопної вільної торгівлі".

Це означає, що в Європейському союзі досі не виключають можливості, що Президент України Віктор Янукович іще змінить думку перед самітом чи вже під час саміту й таки вирішить підписати цю угоду.

Остаточний текст декларації ухвалять уже на саміті ініціативи ЄС "Східне партнерство" у Вільнюсі в Литві на його закінчення 29 листопада після того, як його схвалять голови урядів чи держав країн-членів ЄС, а також представники шести країн-партнерів - Азербайджану, Білорусі, Вірменії, Грузії, Молдови й України.

Очікували, що на цьому саміті Україна підпише угоду про асоціацію і зону вільної торгівлі з Європейським союзом. Схожі угоди мають парафувати Грузія і Молдова. Вірменія, з якою теж готували таку угоду, нещодавно оголосила, що має намір вступати до Митного союзу під егідою Росії, а це виключає можливість мати вільну торгівлю з ЄС.

Минулого тижня уряд України видав розпорядження, яким зупинив підготовку до підписання угоди про асоціацію з ЄС на Вільнюському саміті. В уряді це рішення пояснювали економічними проблемами і необхідністю поліпшити відносини з Росією, яка останнім часом, напередодні Вільнюського саміту, багато разів застерігала Україну від підписання угоди, обіцяючи різке погіршення економічних зв'язків між країнами і вже здійснивши низку кроків до такого погіршення. У Євросоюзі висловили жаль із приводу цього рішення й заявили, що двері до асоціації з боку ЄС залишаються відчинені.

Відзначимо, що згідно із сьогоднішнім повідомленням, в ЄС вилучили з проекту підсумкової декларації Вільнюського саміту учасників ініціативи "Східне партнерство" згадка про статтю договору про ЄС, яка передбачає можливість вступу в Євросоюз будь-якої європейської держави, що поважає європейські цінності. Тепер в цьому тексті йдеться лише про те, що "учасники Вільнюського саміту підтверджують визнання європейських прагнень і європейського вибору деяких країн-партнерів та їх відданості побудови глибокої і стійкої демократії".

У попередній версії проекту підсумкової декларації Вільнюського саміту це було сформульовано так: "Саміт визнає суверенне право кожної держави-учасника визначати свої прагнення і остаточну мету у відносинах з Європейським союзом", а також вирішувати, чи залишатися партнером, відповідно до статті 8 угоди про Європейський союз або здійснювати свої європейські устремління, відповідно до статті 49".

Остаточний текст декларації приймуть вже на саміті ініціативи ЄС "Східне партнерство" у Вільнюсі в Литві по його закінченні 29 листопада після того, як його схвалять глави урядів держав або країн-членів ЄС, а також представники шести країн-партнерів - Азербайджану, Вірменії, Білорусі, Грузії, Молдови і України.

Варто зауважити, що керівник моніторингової місії Європейського парламенту в Україні, колишній Президент Польщі Олександр Кваснєвський вважає, що Європейський Союз повинен надати Україні більш вигідну угоду, яка допоможе економіці країни.

Зазначимо, раніше єврокомісар з питань розширення та європейської політики сусідства Штефан Фюле заявив, що європейські органи влади не надходили пропозиції Києва про полегшення торгового режиму для товаровиробників, які можуть постраждати від блокади з боку Росії після підписання УА.

Також, сьогодні прем'єр-міністр України Микола Азаров сьогодні сказав, що відкласти підписання угоди про асоціацію з Європейським Союзом вимагала Росія.