ua en ru

Українці чекають від церкви закликів до примирення, а не збройного конфлікту, - політолог

Заяву екс-глави Української греко-католицької церкви (УГКЦ) Любомира Гузара про право народу на збройний опір не можна розцінювати, як його власні переконання. Це давня дискусія. Однак, не завадило б запитати у священнослужителя, чи варто було йому апелювати до цієї дискусії саме зараз, коли українці чекають від церковників закликів до примирення, пошуку компромісних рішень для виходу країни з кризи. Таку точку зору висловив керівник Інституту української політики Кость Бондаренко.

На думку політолога, слова про право народу на збройний опір владі, насправді йому не належать.

"Це стандартна і вже давно заїжджена фраза. З приводу цього давно ведуться в суспільстві дискусії. Інша справа, що Любомир Гузар є знаним інтелектуалом і користується заслуженим авторитетом у середовищі віруючих. Я би поставив питання інакше - чи варто главі Української греко-католицької церкви апелювати до подібних дискусій саме зараз, у світлі загострення політичних подій в Україні", - говорить Бондаренко.

На його думку, на даний момент українці чекають від священнослужителів іншого роду заяв та дискусій.

"Сьогодні від церкви залежить дуже багато у вирішенні політичного конфлікту. Люди чекають від священиків закликів до миру, пошуку компромісу для виходу країни з кризи, недопущення силового протистояння і кровопролиття. Безумовно, що подібні міркування кардинала Гузара можуть бути неоднозначно сприйняті деякими людьми", - підсумував політолог.

Як відомо, в газеті "Україна молода" вийшло скандальне інтерв'ю з кардиналом УГКЦ Любомиром Гузаром. Відповідаючи на питання журналіста, він заявив про те, що у разі застосування надзвичайної сили владою, народ має право чинити цьому збройний спротив.

"Бувають ситуації, коли збройний опір є дозволеним. Коли влада застосовує надмірну силу, народ має право захищатися зброєю. Кожен з нас має право захищатися...", - заявив священик.

Гузар додав, що право на опір є природним і не вимагає писаної форми. "Не треба прописувати в конституціях - це є закон природи. Я маю право захищати себе та своїх ближніх. Як кожна людина", - підкреслив кардинал.