ua en ru

США скорочує оборонний бюджет на 2013 фінрік на 1% - до 525 млрд дол

Оборонний бюджет США на 2013 фінансовий рік (починається 1 жовтня) становитиме 525 млрд дол., що на 6 млрд менше, ніж у поточному році, заявив минулого тижня голова Пентагону Леон Панетта.
Таким чином, скорочення бюджету складе більше 1%.
Всього ж збройні сили США скоротять свої витрати в найближчі десять років на 485 млрд дол. Правда, чисельність американських військ буде все одно вище, ніж до терактів 11 вересня 2001 р.
Новий бюджет передбачає стримування зростання заробітної плати для військовослужбовців, закриття баз і скасування деяких програм по створенню нових видів озброєнь. За п'ять років витрати повинні знизитися на 259 млрд дол.
З урахуванням поступового виведення американських військ з Іраку і Афганістану найбільшим скороченням піддадуться сухопутні сили, чисельність яких знизиться з 547 тис. до 490 тис. до 2017 року, пише The Financial Times. Дві військові бригади, розташовані в Європі, будуть відкликані. Крім того, Пентагон має намір поступово скорочувати застарілі види озброєнь, транспортні літаки і кораблі. Деякі дорогі і ризиковані проекти будуть відкладені. Так, наприклад, вже припинені закупівлі винищувача-бомбардувальники п'ятого покоління Lockheed Martin F-35 і атомних підводних човнів. Втім, ті ж ВМС, приміром, збережуть всі 11 авіаносців.
Новий бюджет відображає стратегію Пентагону, озвучену місяць тому Президентом Бараком Обамою, в якій США роблять акцент на використання спеціальних оперативних сил швидкого реагування. Вашингтон сконцентрується на фінансуванні програм, пов'язаних з сучасними видами озброєнь, спрямованих на безконтактний і диверсійний характер бойових дій.
Нова бюджетна програма вже викликала різку незадоволеність з боку деяких конгресменів від Республіканської партії. Так, сенатор Джон Маккейн заявив, що прихильники нового бюджету "проігнорували уроки історії".
Незважаючи на скорочення військових витрат, американські компанії ВПК навряд чи зіткнуться з дефіцитом держзамовлень. На думку експертів, американські оборонні підприємства мають можливість заробляти, використовуючи різні джерела, не тільки урядові. Виграють ті, хто зможе запропонувати інноваційні види озброєнь, ефективність яких в сучасних умовах ведення бойових дій не буде піддаватися сумніву. Пентагон обіцяє збільшити витрати на інформаційну безпеку, створення бомбардувальника наступного покоління і модернізацію деяких підводних човнів, оснащених крилатими ракетами.
Нагадаємо, раніше Президент США Барак Обама заявив, що в наступні 10 років Міністерству оборони США буде виділено на 450 млрд дол. менше, ніж планувалося раніше.