ua en ru

Рада відновила роботу Вищої кваліфкомісії суддів: що передбачає закон

Рада відновила роботу Вищої кваліфкомісії суддів: що передбачає закон Фото: Рада прийняла закон для відновлення роботи ВККСУ (Віталій Носач/РБК-Україна)
Автор: Юлия Струк

Верховна рада відновила роботу Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. Народні депутати схвалили у другому читанні законопроект №3711-д.

Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на трансляцію засідання Ради.

"За" проголосували 293 парламентарі.

Цей орган необхідний для того, щоб заповнити вакансії в судовій системі та завершити кваліфікаційне оцінювання суддів.

Слід зазначити, що законопроект зазнав критики міжнародних партнерів України, оскільки він передбачає призначення членів ВККС чинним складом Вищої ради правосуддя.

Документ передбачає, що до ВККС зможуть претендувати члени ВККС, ВРП та Вищої ради юстиції. За чинною редакцією закону кандидувати до ВККС не може будь-який з екс-членів ВККС, членів Вищої ради юстиції чи Вищої ради правосуддя. Тепер же заборона не буде стосуватися усіх них.

Однак не можуть бути членами ВККС особи, які були членами комісії або Вищої ради юстиції до набрання чинності ЗУ "Про відновлення довіри до судової влади в Україні" (11 квітня 2014 року).

Тобто, до оновленої комісії зможе претендувати будь-який член ВККС, ВРЮ чи ВРП, який був призначений після цієї дати (а це і кадри з останнього складу відомства).

Вища кваліфкомісія буде складатися з 16 членів, 8 з яких призначаються з числа суддів або суддів у відставці. Повноважною відомство буде за умови призначення 11 членів.

Членом ВККС зможе бути громадянин України, який володіє державною мовою, має вищу юридичну освіту та стаж професійної діяльності у сфері права не менше 15 років, відповідає критеріям доброчесності, професійної компетентності, а також за своїми моральними якостями здатний виконувати повноваження члена ВККС.

Член ВККС має дотримуватись політичної нейтральності, не може належати до політичних партій, професійних спілок, брати участь у будь-якій політичній діяльності.

Відповідно до закону, конкурс до складу оновленої ВККС буде тепер складатися з двох етапів: перевірки на доброчесність, яку проводить Конкурсна комісія з питань доброчесності, та перевірки на компетентність, яку проводить Вища рада правосуддя.

Конкурсна комісія буде зобов’язана відібрати кандидатів за результатами розгляду їх документів. Далі вона має провести співбесіди з ними і визначити перелік тих, які найбільше відповідають критерію доброчесності, з розрахунку не менше двох кандидатів на кожну вакансію.

Перед проведенням співбесіди з кандидатами, відібраними КК з питань доброчесності, секретаріат Вищої ради правосуддя проводить спецперевірку стосовно таких кандидатів.

Згідно з документом, конкурсна комісія за результатами проведеної спеціальної перевірки формує перелік кандидатів, допущених до співбесіди, та оприлюднює його на офіційному вебсайті Вищої ради правосуддя.

У законі передбачено, що Конкурсна комісія з питань доброчесності є допоміжним органом Вищої ради правосуддя для проведення першого етапу конкурсу і прийняття рішення ВРП з питань призначення членів ВККС.

Сьогодні на засіданні парламент проголосував за вирішальний голос іноземців при формуванні ВККС. Рішення Конкурсної комісії приймається, якщо буде чотири голоси, з яких два - голоси міжнародних експертів.

Членів КК з питань доброчесності призначає Вища рада правосуддя з числа осіб, запропонованих Радою суддів України, Радою прокурорів України, Радою адвокатів України, Президією Національної академії правових наук України.

Перший склад КК з питань доброчесності формується з трьох осіб з-поміж суддів або суддів у відставці, запропонованих Радою суддів, та трьох осіб з числа міжнародних експертів, запропонованих міжнародними та іноземними організаціями, з якими Україна співпрацює у сфері запобігання та протидії корупції.

Оголошення про початок проведення першого конкурсу на посади членів КК з питань доброчесності та інформація про умови проведення конкурсу публікуються у газеті "Голос України" та розміщуються на офіційному вебсайті Вищої ради правосуддя протягом 10 днів з дня набрання чинності цим законом.

У разі якщо міжнародні та іноземні організації у строк не запропонували осіб до складу або запропонували недостатню кількість осіб для формування повноважного складу КК з питань доброчесності, таких осіб пропонують Рада прокурорів України, Рада адвокатів України, Національна академія правових наук України в особі Президії протягом 15 днів.

ВРП призначає членів Конкурсної комісії з питань доброчесності не пізніше п’яти днів з дня отримання від всіх суб’єктів формування КК. Сама ж комісія розпочинає свою роботу за умови призначення щонайменше 4 членів.

Крім того, закон встановлює загальне правило для визначення кількості суддів у суді, за яким ця функція покладається на Вищу раду правосуддя після отримання консультативних висновків від Державної судової адміністрації та Пленуму Верховного суду (для визначення кількості суддів Верховного суду).

Загальна ж кількість суддів Верховного суду не повинна перевищувати двохсот.