ru ua

Рада уточнила застосування трансферного ціноутворення до ПДВ

Рада уточнила застосування трансферного ціноутворення до ПДВ Фото: ВРУ

Законодавчим актом уточнено окремі норми щодо регулювання трансфертного ціноутворенні в Україні

Верховна Рада України підтримала у другому читанні та в цілому законопроект № 1861 "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо трансфертного ціноутворення)". За відповідне рішення проголосували 244 нардепи при 226 мінімально необхідних.

Законодавчим актом уточнено окремі норми щодо регулювання трансфертного ціноутворенні в Україні шляхом внесення змін та доповнень до Податкового кодексу України. Законом виключено норми, які застосовують правила трансферного ціноутворення при оподаткуванні податком на додану вартість; Зокрема, збільшено з 20 до 50 млн. грн обсяг контрольованих операцій з одним контрагентом, при досягненні якого платники податків зобов'язані подавати звіт про такі контрольовані операції центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Крім того, закон законодавчо закріпив необхідність визначення переліку товарів, які мають біржове котирування Кабінетом міністрів України.
Також закон визначив, що "господарські операції, передбачені підпунктами 39.2.1.1 - 39.2.1.3 і 39.2.1.5 підпункту 39.2.1 цього пункту Податкового кодексу, визнаються контрольованими, якщо одночасно виконуються такі умови:

- річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 50 млн грн(за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік;

- обсяг таких господарських операцій платника податків з кожним контрагентом, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 5 млн грн (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік".

Також закон встановлює, що податковий контроль за встановленням відповідності умов контрольованих операцій принципу "витягнутої руки" здійснюється шляхом моніторингу контрольованих операцій та проведення перевірок платників податків з питань повноти нарахування і сплати податків під час здійснення контрольованих операцій".

Документом уточнено порядок взаємодії територіальних органів з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, у разі якщо такий територіальний орган виявив факти проведення платником контрольованих операцій, звіт про які не подано.

Крім того, змінами до Податкового кодексу зменшено штраф за недекларування контрольованих операцій - з 5% до 1% відсотка від суми не задекларованих у звіті контрольованих операцій та внесено технічну правку щодо визначення рівня рентабельності контрольованих операцій в умовах трансферного ціноутворення, визначення звичайної ціни тощо.

Законом також встановлено, що "база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

Нагадаємо, Верховна Рада підтримала цей законопроект в першому читанні 23 квітня 2015 р. Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо трансфертного ціноутворення)". За відповідне рішення проголосували 239 нардепів із 226 мінімально необхідних.