ua en ru

Рада прийняла закон про держслужбу

Рада прийняла закон про держслужбу Фото: спікер Ради Володимир Гройсман

За відповідне рішення проголосував 261 нардеп

Верховна Рада України підтримала у другому читанні законопроект № 2490 "Про державну службу". За відповідне рішення проголосував 261 при 226 мінімально необхідних.

Закон розроблений з метою встановлення нових правових і організаційних засад державної служби як професійної, політично неупередженої діяльності на благо держави і суспільства, а також для забезпечення реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби".

Категорії посад держслужби

Залежно від порядку призначення, характеру та обсягу повноважень посади державної служби у державних органах поділяються на 3 категорії: категорія "А" (вищий корпус державної служби); категорія "Б" (керівники підрозділів); категорія "В" (інші посади державної служби, не віднесені до категорій "А" і "Б"). Також встановлюється 9 рангів державних службовців. Так, держслужбовцям, які займають посади категорії "А" присвоюються 1, 2, 3 ранг; категорії "Б" - 4, 5, 6 ранг; категорії "В" - 7, 8, 9 ранг.

Вступ на державну службу здійснюється шляхом призначення громадянина України на посаду державної служби за результатами конкурсу. Прийняття громадян України на посади державної служби без проведення конкурсу забороняється, крім випадків, передбачених цим законом.

Державна служба починається з моменту публічного складення Присяги державного службовця.

Права і обов'язки державного службовця

Згідно з проектом закону, державний службовець не має права:

  1. бути членом політичної партії;
  2. проводити або брати участь у передвиборчій агітації за інших кандидатів, інші партії, які є суб'єктами виборчого процесу
  3. поєднувати роботу на посаді державної служби з обов'язками народного депутата України або депутата місцевої ради та ін.

Крім того, держслужбовець не має права демонструвати свої політичні погляди та вчиняти інші дії чи бездіяльність, які будь-яким чином можуть свідчити про його особливе ставлення до певних партій і негативно вплинути на імідж державного органу і довіри до влади або становити загрозу для конституційного ладу, територіальної цілісності та національної безпеки для здоров'я і захисту прав і свобод інших людей".

Серед іншого державний службовець зобов'язаний з повагою ставитися до державних символів України; говорити державною і регіональною мовою (мовами) або мовою національних меншин під час виконання посадових обов'язків.

Відповідальність чиновника на держслужбі

Результати службової діяльності державних службовців щорічно підлягають оцінюванню для визначення якості виконання поставлених завдань.

Матеріальний і моральний збиток, який було завдано фізичним та юридичним особам незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю державних службовців при здійсненні ними своїх повноважень, відшкодовується за рахунок держави.

У свою чергу держава в особі суб'єкта призначення має право зворотної вимоги (регресу) у розмірі та порядку, визначених законом, щодо:

  1. державного службовця, що заподіяв шкоду;
  2. посадовій особі (особам), яка (які) винний (винні) в незаконному звільненні, відстороненні або переведенні державного службовця про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, заподіяної в зв'язку з оплатою часу вимушеного прогулу або часу виконання нижчеоплачуваної роботи.

Разом з тим, згідно із законодавчим актом, державний службовець у разі виникнення у нього сумніву в законності виданого керівником наказу (розпорядження, доручення) повинен вимагати його письмового підтвердження, після отримання якого зобов'язаний виконати такий наказ (розпорядження, доручення). Одночасно з виконанням такого наказу (розпорядження, доручення) держслужбовець зобов'язаний у письмовій формі повідомити про неї керівнику вищого рівня або органу вищого рівня. У такому разі державний службовець звільняється від відповідальності за виконання зазначеного наказу.

Встановлюється, що державна служба припиняється у разі досягнення державним службовцем віку 60 (згідно чинного законодавства - у разі досягнення 65 років), якщо інше не передбачено законом.

Закон набирає чинності з 1 травня 2016 року.

Нагадаємо, Верховна Рада України може розглянути податкову реформу і проект державного бюджету-2016 на позачерговому засіданні 17 грудня.