ua en ru

Рада прийняла реформу освіти

Рада прийняла реформу освіти Фото: Андрій Парубій (РБК-Україна)

Кожні 5 років передбачена сертифікація педагогів

Верховна Рада України прийняла в другому читанні законопроект №3491-д "Про освіту", передає кореспондент РБК-Україна.

За документ проголосували 255 парламентарів.

altФото: принтскрін

Так, законом вводиться 12-річне навчання в школі і встановлюються щорічні асигнування з державного бюджету на освіту на рівні не менше 7% ВВП.

Зокрема, повну загальну середню освіту триває 12 років і передбачає закінчення початкової освіти (4 роки), базової середньої освіти (5 років) і профільного середньої освіти (3 роки), яке виходить в старшій школі або професійних закладах освіти. Навчання в школі діти можуть починати в 6 або 7 років.

При цьому навчання учнів за програмами 12-річної школи для початкової освіти розпочинається 1 вересня 2018 року, для базової середньої освіти - 1 сентября 2022 року і для профільного середньої освіти - 1 сентября 2027 року.

У той же час результати навчання випускників після завершення основної (9 клас) та старшої школи повинні обов'язково підтверджуватись зовнішнім незалежним тестуванням, перелік предметів для якого визначає Міністерство освіти і науки.

Крім того, проект передбачає можливість організації державно-приватного партнерства в сфері освіти на підставі договорів і може передбачати спільне фінансування установ освіти.

Освітній омбудсмен

Закон передбачає введення посади омбудсмена для забезпечення належних умов реалізації права на освіту. Так, освітній омбудсмен призначається на посаду урядом строком на 5 років без права повторного переобрання.

Планується, що омбудсмен має право розглядати скарги, подані учнями і студентами, їх батьками, законними представниками, а також педагогами та науковцями.

Він може звертатися до органів державної влади та правоохоронні органи за виявленими фактами порушення права людини на освіту і порушення законодавства в сфері освіти.

Оклад і сертифікація педагогів

Крім того, встановлюється мінімальний оклад кваліфікованих педагогів у 3 мінімальні зарплати з 2018 року. При цьому робота педагогічних і науково-педагогічних працівників оплачується за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, коштів засновників, власних надходжень навчальних закладів, грантів.

Згідно з проектом, кожні 5 років передбачена сертифікація педагогів, яка проводиться з метою оцінки їх здатності проводити педагогічну діяльність відповідно до професійних стандартів. За її результатами працівникові присвоюється певна кваліфікаційна категорія, про що видається відповідний сертифікат. Планується встановити, що посадовий оклад педагогічного працівника кожної наступної кваліфікаційної категорії підвищується на 10%.

Ті, хто пройшли сертифікацію, отримують щомісячну доплату в розмірі 20% посадового окладу на термін дії сертифіката.

Мова освіти

Законом визначається, що мовою освітнього процесу є державна мова. При цьому особам, які належать до національних меншин, гарантується право на навчання в комунальних установах для здобуття дошкільної та загальної середньої освіти поряд з державною мовою мовою відповідної нацменшини. Це право реалізується через окремі класи (групи) з навчанням мовою відповідної національної меншини поряд з державною мовою.

Особам, які належать до корінних народів, національних меншин гарантується право на вивчення мови відповідного корінного народу чи відповідної нацменшини.

Особам з порушенням слуху забезпечується право на навчання жестовою мовою та на вивчення української жестової мови.

Крім того, передбачається встановити, що особи, які належать до корінних народів, національних меншин і розпочали здобуття загальної середньої освіти до 1 вересня 2018 року до 1 вересня 2020 року продовжують здобувати таку освіту відповідно до правил, які існували до набрання чинності цим законом, з поступовим збільшенням кількості навчальних предметів, що вивчаються українською мовою.

Нагадаємо, в жовтні минулого року Рада прийняла за основу в першому читанні законопроект №3491-д "Про освіту". За документ проголосували 277 парламентарів.