ua en ru

Рада прийняла за основу закон про національну поліцію

Рада прийняла за основу закон про національну поліцію Фото: Верховна Рада

За відповідне рішення проголосували 284 нардепи

Верховна Рада України підтримала в першому читанні законопроект № 2822 "про Національну поліцію". За відповідне рішення проголосували 284 нардепи при 226 мінімально необхідних.

Як заявив міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков під час представлення цього документу у парламенті, основним пріоритетом в побудові національної поліції є встановлення партнерських засад у взаємодії з територіальними органами в межах визнаної в світі моделі community police.

"Прийняття законопроекту дозволить підвищити рівень охорони прав, свобод та законних інтересів людини, протидії злочинності, підтримання публічного порядку на громадянської безпеки і що дуже суттєво - наблизити національне законодавство у сфері правоохоронної діяльності до правової системи Європейського союзу", - сказав Аваков.

У свою чергу голова фракції "Блок Петра Порошенка" Юрій Луценко зазначив, що фактично це є революційний документ, який докорінно змінить систему української міліції.

"Ми переходимо до європейської форми національної поліції. Чітко визначена структура міністерства. Вперше вона чітко сформульована у законі і складається з 5 блоків, а не з 150 квадратиків, які малювались раніше у структурі МВС. Наступне - призначення. КМУ за поданням міністра внутрішніх справ визначає начальника національної поліції - професійного офіцера, який буде головним начальником усіх поліцейських в Україні. Таким чином усувається політичний, а особливо партійний вплив на цю структуру, яка має служити закону і більше нікому", - зазначив нардеп.

Також начальник національної поліції самостійно через конкурсні комісії, не погоджуючись з політиками, призначає керівників національної поліції на рівні області та районів.

"Наступна революція - вводиться поняття поліцейських комісій, які складаються у тому числі з представників громадськості, котрих делегує офіс омбудсмена на центральному рівні, або відповідні ради на нижчому рівні для наборів через конкурс працівників національної поліції, а також їхнього керівництва", - повідомив Луценко на засіданні Верховної Ради.

Також, за його словами, цей законопроект містить революційний крок - поліцейські убдуть мати заключний контракт на строк до 4 лет і до 2 років контракту для працівників середньої і нижчої ланки.

"Це буде забезпечувати стабільність їхньої роботи. Більше з приходом кожного політика-міністра або заступника міністра, або губернатора поліцейські мінятися не будуть. Це стабільність роботи і стабільність органів національної поліції", - пояснив нардеп Верховної Ради.

Наступна революція, за словами Луценка, полягає у тому, що місцеві ради за своїм рішенням можуть висловлювати недовіру будь-якому поліцейському патрульної служби, куди входять дільничні, ППС, і т.д.

"Наступна і остання важлива новація - прийом нових поліцейських через конкурс. Те, що почала пані Ека Згуладзе по прийому патрульної поліції у Києві і в інших міста, буде поширено на порядок прийняття в поліцію нових співробітників",- заявив Луценко.

Проект закону встановлює правові засади організації та діяльності національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в національній поліції.

Законопроект визначає Національну поліцію як центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічного порядку та громадської безпеки, до завдань якого віднесено забезпечення громадської безпеки та публічного порядку; охорона та захист прав і свобод людини, інтересів суспільства і держави; протидія злочинності; надання в межах, визначених законодавством послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або інших надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги (надання поліцейських послуг).

Зокрема, згідно з законопроектом, до системи Національної поліції входять: центральний орган управління національною поліцією та територіальні органи національної поліції.

У складі Національної поліції функціонують:

1) кримінальна поліція;

2) патрульна поліція;

3) поліція охорони;

4) спеціальна поліція;

5) поліція особливого призначення.

У системі Національної поліції України можуть бути утворені науково-дослідні установи та установи забезпечення.

Структуру центрального органу управління Національної поліції затверджує керівник Національної поліції за погодженням з Міністром внутрішніх справ України.

Нагадаємо, сьогодні Верховна Рада ухвалила у першому читанні закон про МВС.