ua ru

Рада схвалила у першому читанні закон про реінтеграцію Донбасу

Рада схвалила у першому читанні закон про реінтеграцію Донбасу Фото: Андрій Парубій (РБК-Україна)

Передбачається схвалити використання ВСУ для стримування і відсічі агресії РФ на Донбасі

Верховна Рада України підтримала за основу законопроект №7163 "Про особливості державної політики щодо забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій і Луганській областях" (про реінтеграцію Донбасу), передає кореспондент РБК-Україна.

Документ підтримали 233 нардепа.

Підкреслимо, що документ був прийнятий в першому читанні за умови виключення із законопроекту згадки про "мінські домовленості", зокрема про те, що при здійсненні органами держвлади та їх посадовими особами політико-дипломатичних заходів з відновлення територіальної цілісності, забезпечується пріоритетність виконання пунктів з безпеки домовленостей з метою створення необхідних умов для політичного врегулювання.

Використання ВСУ для стримування і відсічі агресії РФ на Донбасі

Так, у прикінцевих та перехідних положеннях до проекту вказано, що цим законом Рада дає згоду на рішення президента про використання Збройних сил України та інших військових формувань для стримування і відсічі російській збройній агресії у Донецькій і Луганській областях, а також для забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями цих областей.

Відповідно до закону, для забезпечення національної безпеки і оборони, стримування і відсічі російській агресії пропонується дозволити залучення сил і засобів (особового складу, зброї, бойової техніки, спеціальних та інших матеріально-технічних засобів) ВСУ, Служби безпеки України та зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби , Державних служб транспорту, спеціального зв'язку та з надзвичайних ситуацій, Управління державної охорони, Міністерства внутрішніх справ, Національної поліції і Національної гвардії.

Щодо дій окупаційної адміністрації на окупованих територіях Донбасу

Проектом передбачається законодавчо закріпити положення про те, що Україна не несе відповідальності за протиправні дії Росії, її збройних сил, інших військових формувань та окупаційної адміністрації на тимчасово окупованих територіях в Донецькій і Луганській областях.

Так, по відношенню до Росії у документі вживається термін "держава-агресор", а окупаційна адміністрація визначена як збройні сили, інші військові формування, державні органи Росії та підконтрольні їй самопроголошені органи.

Пропонується встановити, що тимчасова окупація частини Донбасу є нелегітимною і не створює для РФ ніяких територіальних прав, а діяльність російських збройних сил і інших військових формувань, окупаційної адміністрації є незаконною, і будь-який виданий у зв'язку з такою діяльністю акт недійсний і не створює правових наслідків .

Межі тимчасово окупованих територій на Донбасі

Передбачається уповноважити Міністерство оборони визначати за поданням Генерального штабу ЗСУ кордону тимчасово окупованих територій у Донецькій і Луганській областях.

Так, документом пропонується визнати сухопутну територію, її внутрішні води, в тому числі морські, прилегле територіальне море та повітряний простір в межах окремих районів, міст, селищ і сіл, де збройні сили РФ і окупаційна адміністрація (інші військові формування, державні органи Росії і підконтрольні їй самопроголошені органи) встановили і здійснюють окупаційну владу і загальний контроль РФ.

Об'єднаний оперативний штаб ЗСУ

Відповідно до закону, замість штабу антитерористичної операції (АТО) для стримування і відсічі російської збройної агресії на Донбасі буде створений об'єднаний оперативний штаб Збройних сил.

Передбачається, що на штаб буде покладено безпосереднє керівництво силами і засобами ВСУ, інших військових формувань, МВС, Нацполіціі і Державної служби з надзвичайних ситуацій, які залучаються до заходів щодо забезпечення національної безпеки і оборони, стримування і відсічі збройної агресії РФ на Донбасі.

Відзначимо, що начальнику оперативного штабу надається право з урахуванням ситуації з безпекою і за погодженням з СБУ і Міністерством з питань окупованих територій визначати порядок в'їзду / виїзду осіб, переміщення товарів на тимчасово окупованих територіях, а також режиму уздовж лінії розмежування.

Також на штаб покладається координація і контроль за діяльністю військово-цивільних адміністрацій, а в разі їх створення в умовах воєнного стану - військових адміністрацій.

Нагадаємо, вчора президент України Петро Порошенко закликав народних депутатів проголосувати 6 жовтня 2017 року на засіданні ВР за законопроекти по реінтеграції окупованих районів Донецької та Луганської областей.