ru ua

Рада має намір ухвалити закон про окуповані території України

Народні депутати принйли за основу законопроект № 4473-1 "Про забезпечення прав і свобод громадян на тимчасово окупованій території України".

Народні депутати принйли за основу законопроект № 4473-1 "Про забезпечення прав і свобод громадян на тимчасово окупованій території України". За відповідне рішення проголосували 276 народних депутатів.

Також народні депутати 261 голосом підтримали пропозицію про розгляд даного законопроекту у другому читанні за скороченою процедурою.

Як повідомив спікер Верховної ради Олександр Турчинов, у ВР будо зареєстровано декілька законопроектів щодо тимчасово окупованих територій України, кожен з яких має свої конструктивні пропозиції. За його словами, для того, щоб не ухвалювати 3-4 закони схожої тематики, законопроект № 4473-1 авторства голови фракції "Батьківщина" Сергія Соболева, який напрацьовувався спільно з Міністерством юстиції буде ухвалений за основу, як самий повний, а інші законопроекти: № 4473 авторства позафракційного нардепа Юрія Дерев'янко, № 4497 нардепа Олега Ляшка, та законопроект, напрацьований фракцією "Удар" будуть узяті до розгляду при напрацювання закону про тимчасово окупованих територій України до другого читання.

Так, законопроект № 4473-1 визначає, що тимчасово окупованою територією України є:

- територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополь;

- внутрішні води і територіальне море України, його дно і надра, на яких Україна здійснює суверенітет, континентальний шельф і виключна економічна зона, де Україна у відповідності зі своїм законодавством користується фіскальними, санітарними, імміграційними та митними правами, а в особливій економічній зоні і на континентальному шельфі - суверенними правами і юрисдикцією;

- підводний простір в межах територіального моря;

- повітряний простір, розташований над зазначеною територією.

Також, відповідно до цього закону, відповідальність за порушення визначених Конституцією та законами України прав людини та відповідальність за охорону культурної спадщини на тимчасово окупованій території покладається на Російську Федерацію.

"Відшкодування матеріальної та моральної шкоди, заподіяної тимчасово окупованій території, повністю покладається на Російську Федерацію як на державу, яка здійснює військову окупацію", - йдеться у законопроекті.

Державні органи та органи місцевого самоврядування на тимчасово окупованій території діють лише на підставі Конституції та законів України, а також забороняється діяльність органів (посадових осіб), створених (призначених/обраних) у порядку, що суперечить Конституції та законам України. Правочини, прийняті з порушенням українського законодавча є недійсними.

Також закон визначає Крим зоною з обмеженим доступом в‘їзду та виїзду.

"Для громадян України, іноземців та осіб без громадянства в'їзд на тимчасово окуповану територію та виїзд з неї допускається лише за спеціальним дозволом та через пункти в‘їзду-виїзду в порядку, встановленому Кабінетом міністрів України", - йдеться в документі.

Порушення порядку в'їзду на окуповані території України та виїзду з них караються позбавленням волі на строк від 3 до 5 років з конфіскацією транспортних засобів або інших засобів вчинення злочину.

Ті самі дії, вчинені повторно, або за попередньою змовою групою осіб, або службовою особою з використанням службового становища караються позбавленням волі на строк від 5 до 7 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років та з конфіскацією транспортних засобів або інших засобів вчинення злочину.

Ті самі дії, вчинені організованою групою, караються позбавленням волі на строк від 7 до 9 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років та з конфіскацією транспортних засобів або інших засобів вчинення злочину.

Також, згідно з даним законом, держава України та інші суб'єкти публічного права зберігають за собою право власності на майно, що знаходиться на тимчасово окупованій території. Будь-який правочин, щодо нерухомого майна, укладений з порушенням законодавства України, є недійсним.

На тимчасово окупованій території забороняється:

а) будь-яка господарська діяльність (підприємницька та некомерційна господарська діяльність), якщо вона підлягає державному регулюванню, зокрема ліцензуванню, отримання дозвільних документів, сертифікації тощо;

б) ввезення та/або вивезення товарів військового призначення та подвійного використання;

в) організація залізничних, автомобільних, морських, річкових, поромних, повітряних сполучень;

г) користування державними ресурсами, у тому числі, природними, фінансовими, кредитними;

д) здійснення грошових переказів.

Також у законопроекті прописане покарання за колабораційну діяльність. А саме: "Умисне, добровільне співробітництво у будь-якій формі з окупаційною державою або її представниками на шкоду державним інтересам України вважається державною зрадою і тягне за собою кримінальну відповідальність".

Зокрема порушення обмежень (заборон) економічної діяльності на окупованих територіях України карається позбавленням волі на строк від 3 до 6 років з конфіскацію майна.

Ті самі дії, вчинені за попередньою змовою групою осіб, або службовою особою з використанням службового становища, караються позбавленням волі на строк від 5 до 8 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю та з конфіскацію майна.

Ті самі дії, вчинені організованою групою, караються позбавленням волі на строк від 7 до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років та з конфіскацію майна.