ua en ru

Профільний комітет рекомендує Раді відмінити покарання у вигляді довічного увязнення жінкам

Комітет Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності рекомендує парламенту прийняти за основу проект закону №4679 "Про внесення змін до законодавчих актів України щодо порядку призначення та виконання покарання у виді довічного позбавлення волі".

Комітет Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності рекомендує парламенту прийняти за основу проект закону №4679 "Про внесення змін до законодавчих актів України щодо порядку призначення та виконання покарання у виді довічного позбавлення волі". Про це повідомляє інформаційне управління апарату Верховної Ради України.

Законопроект пропонує виключити з Кримінально-виконавчого кодексу України статтю 151-2, яка передбачає можливість призначення покарання у виді довічного позбавлення волі жінкам. (Згідно з діючою редакцією закону, довічне позбавлення волі не застосовується лише до жінок, що були в стані вагітності під час вчинення злочину або на момент постановлення вироку).

Також пропонується внести доповнення до статті 68 Кримінального кодексу України, згідно з яким довічне позбавлення волі не застосовується за готування до злочину та за замах на злочин.

Також, пропонується не застосовувати довічне ув'язнення у вигляді покарання співучасникам, які не є виконавцями злочину. Відповідні зміни передбачається внести до статей 64, Кримінального кодексу.

Згідно із проектом, "довічне позбавлення волі не застосовується до осіб, що вчинили злочини у віці до 18 років і до осіб у віці понад 65 років, а також до жінок".

Проектом пропонується на засуджених до довічного позбавлення волі поширити дія статей 81, 82 Кримінального кодексу, якими передбачити відповідно умовно-дострокове звільнення від відбування покарання та замінити невідбуту частину покарання більш м'яким.

Документом також передбачається розширити права засуджених до довічного позбавлення волі щодо розпорядження грошовими коштами, а також надання їм можливості отримувати короткострокові та тривалі побачення (зміни до статті 151 Кримінально-виконавчого кодексу) та встановити механізм повторного розгляду питань умовно-дострокового звільнення від покарання у виді довічного позбавлення волі у разі попередньої відмови в цьому (зміни до статті 154 Кримінально-виконавчого кодексу).

Зокрема, пропонується засудженим до довічного позбавлення волі передбачити можливість "одержувати один раз на місяць короткострокове побачення тривалістю три години з родичами або іншими особами у присутності представника колонії та один раз на три місяці тривале побачення. Тривале побачення надається з правом спільного проживання на одну добу і тільки з близькими родичами (подружжя, батьки, діти, всиновлювачі, всиновлені, рідні брати й сестри, дід, баба, онуки), а також подружжю, яке проживало однією сім'єю, але не перебувало у шлюбі, за умови, що в них є спільні неповнолітні діти".

"Під час обговорення зазначалося, що законопроект має на меті системне розв'язання проблемних питань, пов'язаних із застосуванням покарання у виді довічного позбавлення волі, викликаних кількома факторами, зокрема, зростанням кількості засуджених до довічного позбавлення волі, що вимагає пошуку нових форм виконання цього покарання та розгляду можливості звільнення засуджених до довічного позбавлення волі", - йдеться у повідомленні.

Члени профільного комітету ВР підтримали законопроект, прийняття якого, на їхню думку, сприятиме захисту прав та законних інтересів осіб, засуджених до довічного позбавлення волі, членів їх сімей, дозволить гуманізувати умови їх тримання та створити ожливість скорочення чисельності засуджених до цього виду покарання.