ua en ru

Присутність добровольчих батальйонів на ОВК №59 у Донецькій обл. чинить психологічний тиск на виборців, - експерти

Присутність добровольчих батальйонів на ОВК №59 у Донецькій обл. чинить психологічний тиск на виборців, - експерти

Територію та приміщення окружної виборчої комісії №59 р. Курахове Донецької області крім міліції охороняють також представники батальйону "Дніпро-1". При цьому документів, що засвідчують їх право на здійснення такої охорони, вони не висувають. Про це повідомила заступник голови комісії Оксана Михненко.

"Ми бачимо охорону, яка здійснюється Марьинским РВВС, у фойє та неподалік від будівлі. Крім того, у нас є воєнізована охорона - це батальйон "Дніпро", хоча на даний момент у нас немає підтверджуючих документів", - повідомила вона в інтерв'ю ТРК "Донбас".

На думку експертів, проведення виборів в окрузі, частина якого не контролюється Україною, під дулами автоматів, можна вважати психологічним тиском, відповідно, вільний характер виборів можна ставити під сумнів.

"Люди з гвинтівками від добровольчих батальйонів не дадуть можливості провести ці вибори чесно і у відповідності з європейськими стандартами. Будь-камуфляж - навіть без озброєння - це вже психологічний тиск. Тому що це повертає людей психологічно в ситуацію напіввійни, формує енергію страху", - сказав в ефірі телеканалу ICTV політолог, директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов.

За словами правозахисника Едуарда Багірова, знаходження людей з автоматами без відповідного мандата на території ОВК можна розцінювати як порушення Конституції.

"У Конституції написано, що громадяни мають право голосувати. Є закон про вибори, де чітко написано, що ніхто не має права впливати на виборця. Прямо або побічно, фізично чи психологічно. Автомат - це однозначно психологічний тиск на виборця, щоб він зробив свій вибір тим або іншим чином", - вважає він.

Як зазначив соціолог Дмитро Громаков, який керував проведеним нещодавно соцдослідженням електоральних настроїв у 59-му окрузі, можливість збройних провокацій - один із серйозних ризиків для проведення виборів у цьому регіоні.

"Враховуючи наявність серед кандидатів представників радикально налаштованих патріотичних сил і досить вільне трактування ними закону в прифронтових територіях, виключити можливість виходу політичної боротьби за рамки правового поля, під тиском емоцій і результату виборів ми не можемо. Досить згадати літній викрадення того ж Сажко (мер Курахове Сергій Сажко, сьогодні кандидат у народні депутати, за даними Інституту досліджень регіонального розвитку України, за нього готові проголосувати 40,9% опитаних - авт.) представниками "Правого сектора", - вважає соціолог.

Нагадаємо, особливістю округу №59 є близькість до бойових дій. Центр округу, р. Курахове, знаходиться в 40 км від Донецька. За даними ЗМІ, на окрузі значна частина технічних кандидатів подала неправильні дані про своїх представників, що заблокувало роботу багатьох ділянок. На сьогоднішній день почали роботу тільки 44 ділянки.