Уряд Литви затвердив план реорганізації газового сектору відповідно до Третього енергопакету ЄС

П'ятниця 28 жовтня 2011 18:44

Сьогодні уряд Литви затвердив план реорганізації газового сектору (компанія Lietuvos dujos) країни відповідно до директиви Третього енергопакету Європейського союзу, згідно з яким компанія має бути розділена за видами діяльності до 31 жовтня 2014 р. Про це повідомив журналістам після засідання уряду міністр енергетики Арвідас Сякмокас. При цьому він уточнив, що план вдалося погодити з одним з акціонерів Lietuvos dujos - концерном E.On Ruhrgas - і Єврокомісією (ЄК), але без участі ВАТ "Газпром".
"З ухваленням закону були ініційовані переговори з обома акціонерами - з E.On Ruhrgas і "Газпромом" про підготовку цього плану. Переговори велися достатньо інтенсивно і довго, реально основна частина їх закінчилася вчора вночі. Це ми вважаємо великим проривом. Без сумніву, план повинні прийняти всі три акціонери. Я сподіваюся, що на пізнішому етапі приєднається і "Газпром". "Газпром" поки в переговорах не брав участь, з різними аргументами вони прагнули не брати участі і не брали участь", - сказав міністр.
Сякмокас висловив думку, що ухвалення Третього пакету продиктоване заклопотаністю Євросоюзу зростанням цін на газ. Що стосується Литви, то вона законопокірна і зобов'язана виконувати розпорядження Брюсселя, додав він. При цьому міністр зробив наступне роз'яснення з приводу "Газпрому": "Tі акціонери, які не виконають вимоги Третього пакету, збережуть власність, але втратять право голосу при ухваленні стратегічних рішень, таких, як будівництво газопроводу до Польщі".
У прийнятому плані передбачається створення вторинного підприємства Lietuvos dujos - оператора системи транспортування, яке управлятиме магістральним газопроводом. Його основним акціонером стане держава. При цьому не виключається, що оператором стане й інший інвестор. Державній комісії з енергетики і контролю за цінами доручено розробити конкретний сценарій реорганізації. При цьому до липня 2013 р. має бути створене нове підприємство.
Литва однією з перших почала практично здійснювати директиву ЄС, ще в лютому був ухвалений відповідний закон, причому за найжорсткішим сценарієм з трьох можливих, по суті, що припускає націоналізацію магістрального газопроводу. Це привело до конфлікту з ВАТ "Газпром".
АТ Lietuvos dujos було приватизоване в 2002-2004 рр. Його основними акціонерами є E.On Ruhrgas International (38,9 %) і "Газпром" (37,1 %). Уряду Литви належить 17,7%, останнє - дрібним акціонерам.
Третій енергопакет був затверджений 3 вересня 2009 р., а його застосування в країнах - членах Євросоюзу почалося 3 березня 2011 р. Третій енергетичний пакет - законодавча ініціатива Європейської комісії, що містить пропозиції щодо подолання труднощів, що виникли на європейському енергетичному ринку в процесі його лібералізації. Основні положення пакету мають на увазі майново-правове роз'єднання вертикально інтегрованих енергетичних компаній і обмеження інвестицій з третіх країн. Мета документу - завершити побудову єдиного електроенергетичного і газового ринку ЄС. Пакет названий третім, тому що на даний момент законодавче оформлення процесу інтеграції в енергетичному секторі Євросоюзу пройшло два етапи.

Читайте РБК-Україна в Google News

On Top
Продовжуючи переглядати RBC.UA Ви підтверджуєте, що ознайомилися з Політикою конфіденційності Правилами користування сайтом і згодні з використанням файлів cookie. Ознайомитися
Погоджуюся