ru ua

Постачання аграріям палива за пільговими цінами корумповане, - експерт.

Постачання палива через НАК «Нафтогаз України» з Шебелінського НПЗ, які існують вже кілька років, реально не допомагають аграріям в закупівлі палива, і є корумпованими. Таку думку висловив РБК-Україна директор консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн.

«Скільки років ми відстежуємо ефективність цих програм, по суті датування сільськогосподарського сектору за рахунок нафтопереробки, скільки ж ми бачимо зловживань і корупції, - відзначив експерт. - Як тільки починається програма, відразу в областях починається боротьба за те, хто обслуговуватиме ці об'єми. Як правило, постачаннями дешевого палива займаються фірми, близькі до чиновників облдержадміністрацій. Гроші великі, по тисячі гривень на тонні»

Щоб ліквідовувати корупційні схеми експерт рекомендує продавати аграріям паливо за ринковими цінами, а також давати можливість фермерам брати пільгові кредити на покупку бензину і дизпалива.

Іншим варіантом ліквідації таких схем, на думку С.Куюна, є введення пільгових акцизів на продаж палива аграріям.

Також С.Куюн відзначив, що минулого року половина низькооктанових бензинів в Україні реалізовувалася за тіньовими схемами.

«Ми проводили аналіз щодо об'ємів минулого року, - сказав експерт. - Якщо узяти баланс ринку, то видно, скільки низькооктанових марок було на ринку, і скільки їх реалізували, за даними Держкомстату. Виходить, що спожили в 2 рази більше, ніж було вироблено і завезено. А це означає: половина ринку знаходиться в тіні».