В Одесі експерти обговорили останні тренди фіскальної політики
В Одесі пройшов третій Податковий форум
В Одесі пройшов третій Податковий форум, організований Федерацією роботодавців України спільно з Українським товариством економічних свобод (УТЕС). Про це йдеться в повідомленні прес-служби УТЕС.
Як повідомляється, на форумі представники влади та бізнесу обговорили питання впливу податкової політики на залучення інвестицій, стимулювання інноваційної діяльності, детінізації економіки та бюджетне планування.
У заході брали участь представники Міністерства фінансів, Секретаріату Кабміну, Міністерства економічного розвитку і торгівлі, Секретаріату комітету Верховної ради з питань податкової та митної політики, Державної фіскальної служби, Ради підприємців при Кабміні, громадських організацій та бізнесу.
"Фіскальна політика формує рамки, в яких працюють бізнес і держава. Сьогодні тут зібралися представники законодавчої та виконавчої влади, громадськості і бізнесу. Нам всім потрібно почати наводити порядок в Україні. І сьогоднішній форум – крок у цьому напрямку", - заявив народний депутат, член аграрного комітету парламенту Леонід Козаченко.
За його словами, за роки незалежності було 8 реформ оподаткування аграрної галузі. "Але, на жаль, не можу стверджувати, що вони були досить ефективними. Держава повинна орієнтуватися на кращий світовий досвід підтримки аграрної галузі і йти в ногу зі світовим співтовариством", - додав нардеп.
Козаченко також акцентував на необхідності запровадження персональної відповідальності чиновників. Зокрема, він навів приклад Франції, де податківці несуть відповідальність за винесення неправомірного рішення, яке принесло збитки платнику податків. У такому випадку, за словами політика, держава відшкодовує компанії понесені витрати, при цьому половину цієї суми сплачує податковий інспектор, відповідальний за прийняте рішення.
Про реформу акцизних податків розповів кандидат економічних наук, доцент кафедри фінансів КНТЕУ Микола Пасічний. В контексті імплементації угоди про асоціацію між Україною та ЄС він зупинився на виконанні вимог підвищення ставки акцизів на сигарети.
"Ретроспективний погляд на досвід країн ЄС дозволить не робити помилок при формуванні акцизної політики в Україні. Яскравий приклад того, як працює крива Лаффера, можна продемонструвати на прикладі Латвії. У 2007-2009 роках влада підняли ставки акцизу на сигарети в 3 рази (з 21 до 68,8 євро за 1000 штук), що призвело до значного зниження доходів держбюджету від акцизу вже в 2010 році. Падіння склало 40% у порівнянні з 2008 роком", - зазначив Пасічний.
"Досвід багатьох країн показує, що зростання ставок акцизу і цін на сигарети майже не позначається на поширеності куріння, але при цьому безпосередньо впливає на зростання тіньового ринку", - додав експерт.
Пасічний також підкреслив, що гармонізація акцизної політики тютюнових виробів повинна передбачати прийняття середньо- або довгострокового плану-графіка підвищення ставок акцизу і трансформацію роздрібного акцизного податку. При цьому дослідження показують, що мінімальне акцизне зобов'язання є найбільш оптимальним інструментом зниження куріння та формування стабільних доходів держбюджету, додав експерт.
Керуючий партнер Venture Global Consulting Свен Бергман у свою чергу зробив акцент на глобальній проблемі нелегальної торгівлі тютюновими виробами.
"Податкове навантаження є однією з головних причин зростання нелегальної торгівлі. Система обліку підакцизної продукції повинна враховувати специфіку кожної товарної групи, не створюючи додаткового навантаження для легального виробництва. Потрібен нормальний діалог при введенні автоматизованої системи електронного обліку обігу підакцизної продукції. Ці системи повинні повністю відповідати вимогам ЄС", - упевнений Бергман.
На думку експертів, прогнозованість і прозорість податкової системи - це головний фактор стимулювання інвестицій та інновацій в Україні. Учасники форуму закликали органи влади керуватися цими принципами.