НКРЕКП загострює кризу з інвесторами в "зелену" енергетику, - нардепи
Національна комісія з питань енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) відкладає ухвалення постанови щодо забезпечення 100% рівня виплат за вироблену "зелену" енергію в січні та лютому поточного року, чим провокує нову кризу у відносинах держави з іноземними інвесторами.
Про це заявили в міжфракційному депутатському об’єднанню "Чиста енергія - здорове довкілля" у Facebook.
Депутати зазначають, що на своєму засіданні НКРЕКП в черговий раз відклала прийняття проекту постанови "Про затвердження розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої ДП "Гарантований покупець" у січні 2021 року", чим створює значні ризики для відсутності поточних виплат за "зеленим" тарифом, а саме - сплата за січень та лютий поточного року.
В МФО зазначають, що питання своєчасності розрахунків є надважливим, оскільки більшість інвесторів залучали зовнішні інвестиції для реалізації проектів в Україні.
"Будь-які затримки у виплатах будуть свідчити про ухилення держави від стратегічного курсу щодо збільшення частки ВДЕ в енергетичному балансі. А це, своєю чергою, матиме негативний вплив на інвестиційний клімат України, відносини з країнами та партнерами, які оцінюють державні органи влади не за заявами, а за конкретними діями", - підкреслили в МФО.
Вони також повідомили, що 7 квітня представники МФО хотіли потрапити на засідання комісії аби нагадати його членам про необхідність виконання свого обов’язку, проте не були допущені.
"Сподіваємось, що комісія все ж таки винесе до прийняття рішення та буде дотримуватись принципу рівного доступу всіх учасників до засідання", - додали у депутатському об’єднанні.
Нагадаємо, у 2020 році члени НКРЕКП підвищили собі заробітну плату в середньому у 2 рази до 200 000 грн на місяць.
7 квітня члени НКРЕКП вирішили виплатити собі квартальну премію в розмірі 200-250 тис. грн кожному, мотивуючи це необхідністю "стимулювати високоінтелектуальну працю".
Як повідомлялося, за інформацією НБУ, на фоні кризи в галузі "зеленої" енергетики чистий відтік прямих іноземних інвестицій (ПІІ) в Україну за 2020 рік становив 868,2 млн доларів, тоді як у 2019 році чистий приплив становив 5,860 млрд доларів. Відтік інвестицій зафіксовано вперше з 2015 року.
Станом на 1 квітня підприємствам "зеленої" енергетики перераховано 4,6 млрд грн. Рівень розрахунків держави з виплати боргів 2020 року становить 20%.
Заборгованість держпідприємства "Гарантований покупець" перед підприємствами відновлюваної енергетики становить 17,8 млрд грн.
За результатами опитувань, які організувала експертна організація DiXi Group, понад 80% українців зацікавлені у зменшенні шкідливих викидів у довкілля та підтримують розвиток зеленої енергетики в Україні.
Представник Єврокомісії в Україні Торстен Велерт зазначав, що Кабмін повинен виплатити борги підприємствам відновлюваної енергетики, як того вимагає підписаний у 2020-му меморандум, а також максимально наблизити момент запуску "зелених" аукціонів в Україні для подальшого зниження вартості електроенергії з відновлюваних джерел.