Після наступу Саакашвілі "горіхова мафія" перенесла свою діяльність на одеську митницю, - журналісти

НовиниЕкономіка    29.07.2016 - 14:55

"Фірми-прокладки" продовжують експортувати волоський горіх по заниженим цінам, а головною митницею для них тепер стала Одеська. Про це пише журналіст Юрій Винничук для українських ЗМІ.

Зокрема, у матеріалі підкреслюється, що за часів правління Віктора Януковича експортери горіхів платили хабар за оформлення однієї машини в розмірі 12-16 тис. дол. Ці гроші йшли підставним "фірмам-прокладкам", які експортували горіх від імені реальних виробників.


За даними журналіста, після зміни влади в 2014 році декілька місяців волоський горіх експортувався без хабарів та "прокладок". Але потім, як пишуть "Наші гроші", у експортерів знову з’явилися проблеми: податківці, СБУ та МВС схиляли бізнес до роботи через нові "фірми-прокладки", які вже під своїм іменем відправляли горіх за кордон. Ціна такої послуги складала 9-10 тис. дол. за машину (20 тон очищеного горіха).

Зазначається, що ці фірми по заниженій на митниці ціні відправляли товар іноземним підприємствам, які вже і реалізовували його по ринковій вартості. Така схема дозволяє офіційно не повертати в Україну експортну виручку, а неофіційний заробіток посередників за півроку склав 9,1 млн дол. (майже 230 млн грн за середнім курсом 2016 року), повідомили журналісти.

Сьогодні, за інформацією Винничука, за цією контрабандною схемою експортується 95% українського горіха, вартість якого на митницях занижується 2-3 рази. Тільки з січня по липень з України  вивезли горіха в шкарлупі на 0,17 млрд грн, а очищеного – на мільярд.

Автор зазначає, що "більше половини обсягів очищеного горіха були вивезені через Одеську митницю, яку очолює Юлія Марушевська, ставлениця Одеського губернатора Міхеіла Сааакашвілі". Саме ця митниця стала основною для фірм, які нещодавно зайнялися горіховим бізнесом, але вже стали лідерами по його експорту по заниженій ціні, пише журналіст.

Нагадаємо, раніше Саакашвілі неодноразово звинувачував силовиків та прокуратуру в корупційних схемах при експорті горіхів,  він також особисто звільняв заарештовані  вантажі підприємців.

В травні новообраний прем’єр-міністр Володимир Гройсман доручив низці міністерств розробити механізми з ліквідації контрабанди горіхів, але після того ці схеми продовжували діяти на митниці. Крім того, на початку липня Гройсман призначив екс-керівник ДФС у Вінницькій області Мирослава Продана в.о. заступника голови ДФС України Романа Насірова. За даними "Наших грошей", Продан був фігурантом кримінальних справ про корупцію під час митного оформлення експорту волоського горіха. Після переведення Продана до Києва ці справи були закриті.

Як повідомляли українські видання, Марушевська у свою чергу звинувачувала голову Державної фіскальної служби України Романа Насірова у проведенні закритого конкурсу на призначення керівників митних постів Одеської області.

On Top