ru ua

Маніфестації в масках в Європі караються істотно жорсткіше, - експерт

Посилення адміністративної відповідальності за правопорушення під час проведення масових акцій, передбачене в прийнятому парламентом законі, давно назріло і відповідає європейським стандартам.

Посилення адміністративної відповідальності за правопорушення під час проведення масових акцій, передбачене в прийнятому парламентом законі "Про внесення змін до закону України "Про судоустрій і статус суддів" і процесуальні закони про додаткові заходи захисту безпеки громадян", давно назріло і відповідає європейським стандартам. Такої думки дотримується заступник директора Інституту сімейної та молодіжної політики Юрій Кочевенко.

Необхідність прийняття закону експерт пояснює тим, що порушення правил мирних зібрань громадян набули в Україні масовий характер. І це тягне за собою не тільки порушення громадського порядку, але і злочини, що загрожують національній безпеці держави - захоплення адміністративних будівель, блокування транспортних комунікацій, перешкоджання роботі органів державної влади та місцевого самоврядування і так далі.

Кочевенко зазначив, що посилення відповідальності за допущені в ході мирних зібрань порушення відповідає європейській практиці.

"Наприклад, у Німеччині передбачена кримінальна відповідальність за маскування особи, носіння шоломів, щитів та інших спецзасобів під час масових акцій. Аналогічний закон діє і у Франції. Маніфестантам, які приховують свої обличчя за масками, загрожує трирічний термін ув'язнення або штраф у розмірі 45 тисяч євро", - констатував політолог. За його словами, кримінальне покарання за аналогічні правопорушення діють у США, Канаді та інших країнах.

"Порушення правил мирних зборів карається штрафом до 5 тисяч фунтів у Великобританії, до 1 року тюремного ув'язнення у Німеччині та Італії, до 10 років в'язниці в США і до 5 років у Франції, і так далі. Таким чином, вважаю, що українські законодавці прийняли досить м'який закон, якщо порівнювати його з законодавством європейських країн", - сказав експерт.

Як відомо, 16 січня, Верховна Рада України схвалила законопроект під номером №3879, що посилює правила проведення мирних зібрань. За цей документ проголосували 235 депутатів при необхідному мінімумі в 226 голосів.

Закон забороняє брати участь у масових акціях в масках, шоломах "або з використанням інших засобів або способів маскування"(карається штрафом або арештом до 15 діб), встановлювати під час акцій без дозволу палатки та інші малі архітектурні форми", а також імпровізовані сцени (максимальне покарання також становить 15 діб арешту).

Авторами законопроектів виступили народні депутати України від фракції Партії регіонів Вадим Колесніченко і Володимир Олійник.