ru ua

Хто і з ким домовляється за лаштунками виборів у Раду

Сьогодні в улюбленому столичному готелі Партії регіонів - "Інтерконтиненталі" Ріната Ахметова - повинна була відбутися зустріч лідерів майбутньої партії "Об'єднаної опозиції" (ПОБ).

Антон Подлуцький, головний редактор РБК-Україна

Сьогодні в улюбленому столичному готелі Партії регіонів - "Інтерконтиненталі" Ріната Ахметова - повинна була відбутися зустріч лідерів майбутньої партії "Об'єднаної опозиції" (ПОБ). Серед головних фігурантів зустрічі розглядались:

- раніше наближений до Ахметова, фактичний лідер Партії регіонів Борис Колесніков;

- все ще компаньйон Ахметова по бізнесу і нардеп від Севастополя Вадим Новинський;

- лідер Партії розвитку України (ПРУ), екс-заступник голови Адміністрації Президента Сергій Ларін.

За словами джерел, в ПОБ буде перейменована одна з партій, що залишилася у спадок ПР від колишнього глави Адміністрації Президента Андрія Клюєва, який, будучи при владі, системно скуповував нікому не потрібні партії і складав їх на чорний день. Головним же завданням, яке повинні були вирішити спонсори майбутньої опозиції, був список партії. Цікаво, що в прес-службі Партії регіонів ніхто нічого про цю зустріч не знав.

Це наводить на думку, що ідеологічно і організаційно ПР не стане основою для майбутнього утворення. Тим паче, що кілька тижнів тому на зустрічі з лідерами місцевих партійних осередків Борис Колесніков рвав і метав, закликаючи партію до саморозпуску і звинувачуючи політичних соратників у всіх бідах, що обрушилися і на голови вчорашніх владик, і на всю країну. Єдиним, хто посмів заперечити Колеснікову виявився екс-губернатор Дніпропетровської області та екс-віце-прем'єр Олександр Вілкул, який спробував пом'якшити нищівну риторику свого екс-колеги по Кабміну Миколи Азарова.

Швидше за все, в список ПОБ увійдуть, крім представників ПРУ і ПР, члени нещодавно створеної "Індустріальної України", по суті - ще однієї партії Ахметова. Також майже напевно в списку буде фігурувати Наталія Королевська, яка обіймала за квотою Ахметова посаду міністра соціальної політики в останньому уряді Азарова. Присутність інших класичних сателітів регіоналів "Об'єднаної опозиції" також вже вирішена.

Але на всіх місць, як водиться, не вистачає. Тому регіонали, що найбільше засвітилися, в список не потраплять. Найімовірніше, в списку не буде Тетяни Бахтєєвої, Михайла Чечетова та багатьох інших. Втім, багато хто з опальних членів ПР вже домовляється про прохідні місця у списках більш прохідних партій. Деякі з них, за даними РБК-Україна, що вже домовилися - і з'являться в найнесподіваніших списках. Розрахунок "регіоналів" на те, що під шумок і при закритих списках їм вдасться проскочити під купол наступного скликання.

Але остаточного зшивання списку сьогодні не вийшло. За даними джерел, не всі сторони ще домовилися. Крім того, всі суб'єкти процесу очікують результатів переговорів контактної групи в Мінську - припинення або продовження війни на сході і на півдні країни внесе суттєві корективи і в стратегії, і тактики виборчих кампаній. Введення військового положення, яке лобіює (при максимальній підтримці депутатського корпусу) спікер Олександр Турчинов суттєво віддалить перспективу позачергових виборів, навіть якщо військове становище буде введене тільки в Донецькій і Луганській областях.

Також поки залишається питанням: хто очолить список "Об'єднаної опозиції" Ларін, Колесніков і Новинський мають намір спробувати щастя на мажоритарних округах. Творець ПРУ, колишній бос Ларіна з АПУ Сергій Льовочкін теж йде на округ. Не виключено, що ім'я головного списочника екс-регіоналів стане відоме вже на цих вихідних. Але ця фігура має бути достатньо відомою і з більш-менш непоганою репутацією - наскільки взагалі у відомого політика може бути непогана репутація - щоб прорватися через п'ятивідсотковий бар'єр. Поки що соціологія показує, що ПРУ Ларіна в Раду не проходить ні при яких розкладах. Доля ж ПР настільки сумна, що цієї осені вона цілком може зайняти місце на запорошених полицях архівів - поруч з партією "Громада".

Поки ж можна сказати точно, що в "Об'єднаній опозиції" не буде "Сильної України" Сергія Тігіпка, який, незважаючи на погані електоральні показники, має намір довести кампанію до кінця самостійно. Таким чином, екс-віце-прем'єр, якщо вийде, повернеться під купол однозначним сателітом нинішнього дніпропетровського губернатора Ігоря Коломойського. А компанію "людям Коломойського" у Раді, як повідомляють джерела в Дніпропетровську, складуть члени списку "Народного фронту" Турчинова-Яценюка.

Більш-менш сьогодні все зрозуміло тільки з Блоком Петра Порошенка (БПП). Незважаючи на зниження рейтингу глави держави, поки що його партія є безумовним фаворитом. Її, однозначно, посилює участь партійної сітки "Удару", який виторгував собі чверть місця в списку, незважаючи на те, що мер Києва Віталій Кличко, швидше за все, стане обличчям когорти БПП - спільно з Юрієм Луценком.

Після закінчення кампанії Кличку доведеться визначатися - чи залишатися мером столиці або йти в Раду, залишаючи Київ на піклування свого першого заступника у КМДА Ігоря Ніконова, який тут же стане в.о. голови КМДА, а також секретаря Київради Олексія Рєзнікова. Це дуже схоже на ситуацію з відходом з поста мера Леоніда Черновецького, коли Київ, по суті, залишився під опікою губернатора, що призначається з Банкової. Але виправдання для Кличка буде: мовляв, вибори в Києві пройдуть в 2015 р., так що місто знову може пожити без мера. Принаймні, така можливість зараз обговорюється.

Таємною силою прийдешніх виборів залишаються командири добровольчих батальйонів. Сьогодні, за інформацією джерел РБК-Україна, з ними ведуть переговори всі сторони, пропонуючи за входження в список від 1 млн дол. Поки що, судячи за явними ознаками, цю силу, що тільки зароджується, активніше за інших намагаються використати Юлія Тимошенко та Ігор Коломойський - кожен по своєму.