КСУ зобов'язав суди приймати до провадження апеляційні скарги на рішення судів першої інстанції щодо повороту виконання судового рішення

НовиниПолітика    04.11.2011 - 13:00

Конституційний суд України (КСУ) рішенням від 2 листопада 2011 р. зобов'язав суди приймати до провадження апеляційні скарги на рішення судів першої інстанції як щодо повороту виконання судового рішення, так і про відмову у задоволенні заяви щодо повороту виконання судового рішення, крім випадків, якщо таке апеляційне оскарження прямо заборонене законом. Про це на прес-конференції у п'ятницю, 4 листопада, повідомила суддя КСУ - доповідач у справі Марія Маркуш, передає кореспондент РБК-Україна.
"Регулювання правовідносин було по-різному визначене у Конституції і в Кодексі (Цивільно-процесуальному). Кодекс говорить, що "мають право на оскарження". Тобто, ніби надається право на оскарження, тоді як це право забезпечується і людина безспірно має його реалізувати, крім випадків, які заборонені законом. Ви знаєте, що є випадки, коли закон встановлює, що рішення є кінцевими і не оскаржуються в апеляційному і касаційному порядку", - пояснила Маркуш.
За її словами, таким чином громадяни України, які мають справу із судами і стосовно яких суди першої інстанції виносили рішення, де відмовляли їм у оскарженні, і вони вважають, що їхні права таким чином були не захищені, мають право звернутися зі скаргою до Апеляційного суду, і суд зобов'язаний прийняти скаргу до розгляду. Винятком є лише ті категорії справ, які законом визначені, що рішення за ними не підлягають апеляційному оскарженню. Зокрема, це стосується рішень Вищої ради юстиції тощо.
Суддя КСУ пояснила, що "поворот виконання судового рішення" означає, що у разі скасування рішення суду першої інстанції сторона-відповідач має право вимагати повернення коштів, які були виплачені на виконання цього рішення. "Від помилок не застрахований ніхто. Буває і таке, що суд приймає рішення, рішення набуває чинності, наступає етап виконання цього рішення, а сторона, яка, по суті, є боржником по цьому рішенню, вважає, що рішення неправомірне, несправедливе, для неї є ще можливості оскарження. Вона оскаржує у Касаційному суді. Касаційний суд може прийняти рішення про те, що попереднє рішення слід скасувати - а воно уже виконане. І сторона, яка виконала, каже: "Будь ласка, поверніть усе те, що незаконно отримане по тому рішенню, яке виконувалося, але потім було скасоване". Таким чином, вона має право вимагати повернення їй всього того, що отримано по скасованому або зміненому рішенню", - зазначила вона.
Нагадаємо, військова частина А1080 звернулась із конституційним зверненням до КСУ щодо офіційного тлумачення положення пункту 28 частини першої статті 293 Цивільного процесуального кодексу України стосовно можливості апеляційного оскарження ухвал суду першої інстанції про відмову в задоволенні заяви щодо повороту виконання рішення суду у взаємозв'язку з положеннями пунктів 2, 8 частини третьої статті 129 Конституції України.

Нагадуємо, не забудьте обрати свій спосіб читати новини.
On Top