Корея згодна витратити 50 млрд дол. на возз'єднання з КНДР

НовиниЕкономіка    02.11.2011 - 10:08

Південна Корея визначилася з сумою, яку готова витратити на возз'єднання з бідною і відсталою Північною Кореєю. Сеул створить фонд обсягом в 55 трлн вон (50 млрд дол.), який, як очікується, мінімізує фінансові втрати від утворення єдиної держави на півострові. В цілому об'єднання обійдеться Південній Кореї в 240 млрд дол. (майже чверть ВВП країни за 2010 рік), тоді як ще в минулому році уряд оцінював возз'єднання в 1 трлн дол.
"Урядові відомства близькі до угоди про створення фонду. Я сподіваюся, що закон буде прийнятий протягом року. Це надихне людей до об'єднання", - заявив відповідальний за об'єднання двох країн міністр Ю Ву Ік. За підрахунками експертів, фонд обсягом в 50 млрд дол. зможе компенсувати тільки мінімальну вартість об'єднання за умови, що воно відбудеться в найближчі 20 років і мирним шляхом.
Планується, що фонд буде поповнюватися за рахунок профіциту бюджету, а також добровільних внесків корейців. Свій внесок зможуть зробити і іноземці. У той же час допомоги інших держав влада просити поки не планує. Раніше Сеул розглядав можливість ввести спеціальний податок для фінансування об'єднання, однак більшість жителів Південної Кореї не захотіли зі своєї кишені спонсорувати бідних сусідів.
"Створення фонду - відмінна ідея, особливо з урахуванням масивних витрат, з якими буде пов'язано возз'єднання двох Корей. У тому, що вони в кінцевому рахунку об'єднаються, сумніватися не доводиться, тому що режим на Півночі близький до колапсу. І нестача продовольства на Півночі - кращий тому доказ", - сказав експерт Capital Economics Сукхі Убхі.
Лідер КНДР Кім Чен Ір пообіцяв народу сите життя до 2012 року, тобто до 100-річчя від дня народження його батька і засновника північнокорейської держави Кім Ір Сена. За даними ООН, однак, цього року в КНДР відчувалася різка нестача продовольства (700 тис. т), чверть населення країни голодувала.
Економіка Південної Кореї в 40 разів більше, ніж у КНДР. На Півдні проживають 49 млн чоловік, тоді як на Півночі в два рази менше, при цьому заробітки жителів півдня в середньому в 18 разів більші, ніж у сусідів. Для порівняння: на момент об'єднання двох Німеччин у 1989 році населення ФРН становило 61 млн осіб, НДР - 15 млн. При цьому дохід на душу населення в комуністичній Німеччині був всього в три рази менший, ніж у великого сусіда. "Ми не можемо застосувати німецьку модель об'єднання до Кореї, так як КНДР набагато бідніша і там проживає більше людей. Крім того, у Німеччині була сильна економіка, тоді як наша досить слабка", - відзначає професор Університету Йонсей в Сеулі Мун Чон Ин.
Згідно з даними Міністерства фінансів Південної Кореї, з 2008 року в країні спостерігається дефіцитний бюджет і зникнути він повинен лише до 2013 року. Тим не менш, незважаючи на те що про профіцит, а значить, і відрахуваннях до фонду говорити поки не доводиться, експерти налаштовані оптимістично. "Південна Корея повернеться до профіциту. Крім того, США та інші країни, швидше за все, візьмуть на себе значну частину витрат з реструктуризації економіки Півночі", - упевнений Убхі.

Нагадуємо, не забудьте обрати свій спосіб читати новини.
On Top