ua en ru

Через "скрутки" ПДВ держава щороку втрачає понад 10 млрд грн, - експерт

Через "скрутки" ПДВ держава щороку втрачає понад 10 млрд грн, - експерт Фото: через "скрутки" ПДВ держава щороку втрачає понад 10 млрд грн (Віталій Носач, РБК-Україна)
Автор: РБК-Украина

Влада може за місяць перекрити схеми, що задіяні при сплаті податків. Держбюджет отримає близько 10 млрд грн.

Про це заявив екс-міністр фінансів Ігор Уманський в ефірі "Україна 24".

За його словами, податківці останні кілька років "не помічають" схеми з ПДВ, від чого держбюджет втрачає мільярди. Схема ця, за словами урядовця, надзвичайно проста, адже йдеться про підміну бухгалтерських понять.

"Умовно кажучи, ви завезли в Україну банани, продали їх на ринку за кеш. У вас лишилися документи. Ви з цими документами йдете до компанії, яка намагається мінімізувати свої податкові зобов’язання, і нібито продаєте їм ці банани, які насправді вже були продані за кеш. Тобто, це фіктивна угода. А компанія отримує фіктивний вхідний ПДВ, і як наслідок - зменшує свої зобов’язання сплати до державного бюджету. Бо ці банани проходять виключно на папері", - пояснив Уманський.

Виявити цю схему дуже просто, переконаний він, проте податківці "не поспішають" цим зайнятися.

"У Податковому кодексі і в інструкціях, які затверджені урядом і Міністерством фінансів, створена давно так звана аналітична система "СМкор", яка виявляє всі ці речі. У системі аналізу ризиків такі червоні прапорці вискакують і показують: це ризикова операція. І далі вже податківець приймає рішення, пропускати таку ризикову операцію чи ні. Останні 2 роки чомусь у податківців окуляри запотівші, вони пропускають ці оборудки. До цього часу дуже рідкі такі оборудки були. А 2-3 роки тому вони стали масовими", - розповів Уманський.

За його оцінкою, держбюджет від скруток ПДВ втрачає близько 5 млрд грн щороку. Він також наголосив, що це не єдина схема. І якщо влада матиме політичну волю та перекриє злочинні схеми, держбюджет зможе отримати близько 10 млрд грн і не буде необхідності підвищувати податки.

"Скрутки - це найбільш яскрава, цинічна, нагла оборудка, яка виявляється досить швидко. Їй миттєво можна перекрити кисень, цій схемі. Як і багатьом іншим. Те, що я показував, те, що рахується, і те, що протягом місяця можна перекрити, - це близько 10 млрд грн мінімізувати", - сказав Уманський.