ru ua

Держпідтримка АПК за останні 4 роки скоротилася вдвічі, - УКАБ

Держпідтримка АПК за останні 4 роки скоротилася вдвічі, - УКАБ Фото: АПК України

У 2014 р. обсяги повернення ПДВ агровиробникам оцінювалися в 1,6 млрд дол

В Україні обсяги бюджетної підтримки агропромислового комплексу (АПК) із 2008 до 2012 року поступово зростали, але із 2012 року почали скорочуватися на 21% щорічно в доларовому еквіваленті. Про це повідомили у прес-службі асоціації "Український клуб аграрного бізнесу".

За даними експертів, спецрежим ПДВ сьогодні фактично став єдиною формою державної підтримки, адже якщо у 2008 р. кошти, отримані аграріями від повернення внутрішнього ПДВ, у загальному обсязі державної підтримки становили 50%, то у 2014 році вже досягали 91%.

"Ці кошти аграрії використовували для того, щоб покрити різницю між виручкою, отриманою від реалізації сільськогосподарської продукції, і витратами на її виробництво в наступному році. Протягом 2008-2014 років тільки у 2010 і 2013 роках виручка покривала витрати наступного року. В інші ж роки на проведення виробничої діяльності агровиробникам доводилося додатково залучати від 0,5 до 0,7 млрд доларів. Необхідність пошуку додаткових коштів виникала не так гостро, оскільки ця нестача перекривалася внутрішнім податком на додану вартість, який повертався аграріям. Так, минулого року обсяги коштів від повернення ПДВ агровиробникам оцінювалися на рівні 1,6 млрд доларів", - йдеться в повідомленні.

При цьому, як зазначили в УКАБ, середні процентні ставки по кредитах протягом останніх шести років підвищилися до 16-23%. При рентабельності сільського господарства на рівні 11-27% у 2008-2014 роках залучення зовнішніх коштів є малопривабливим. Таким чином, може виникати ситуація, коли, віддавши всю виручку від реалізації с/г продукції банку в рахунок погашення кредиту, підприємство ще й залишається винним фінустанові.

"При скасуванні внутрішнього ПДВ відбудеться значна тінізація агробізнесу (згідно з опитуваннями УКАБ, близько 50%), обсяги виробництва скоротяться, експорт продукції знизиться. У державному бюджеті України на 2015 рік лише 0,5% витрат передбачено для агросектору. Незважаючи на це, галузь генерує більше десятої частини ВВП країни, працевлаштовує понад 17% працездатного населення, користується найбільшим попитом на робочу силу серед інших галузей (26% від загальної потреби компаній) і генерує більше 35% валютних надходжень до країни від експорту. Кожен третій долар, який надходить в Україну, генерується АПК. Якби він не надходив до країни, обмінний курс зараз знаходився б не на рівні 25 грн/дол., а був би значно вищим, і про дефолт, швидше за все, ми б вже говорили в минулому часі", - зазначив керівник експертної групи УКАБ Ігор Остапчук.

Нагадаємо, раніше в УКАБ заявляли, що експортна виручка після скасування спецрежиму оподаткування АПК впаде на 1 млрд дол.

Втім, 16 липня Верховна Рада зберегла спецрежим застосування ПДВ для аграріїв.

Вчора, 29 липня, закон про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість набув чинності.