ua en ru

"Енергоатом": зараз маневрування атомними блоками неможливе

Переведення енергоблоків українських атомних станції у режим регулювання потужності об'єднаної енергосистеми займе не менше двох років.

Про це заявив президент держпідприємства "Національна акціонерна енергетична компанія "Енергоатом" Юрій Недашковський.

"До такої роботи (у режимі маневрування) треба дуже належно підготуватися. За нашими оцінками, це два-три роки роботи", - зауважив Юрій Недашковський.

За словами глави "Енергоатому", компанія планує освоїти режими маневрування енергоблоками АЕС, щоби заробляти на ринку допоміжних послуг, який мав би з'явитися у новій моделі енергоринку. Але для того, щоби підготувати енергоблоки й отримати дозволи від Держатомрегулювання, треба виконати дуже великий обсяг робіт.

"Сьогодні це не можливо. Це, вибачте, все одно що від жінки, яка на першому місяці вагітності, вимагати, щоб вона розродилася дитиною повноцінною. Це тривалий період, до якого ще треба підготуватися. Якщо сьогодні переходити до маневрування, то можна сказати, що ми ще не готові ні технічно, ні з точки зору отримання відповідних дозволів. Це питання безпеки, і на такий режим треба переходити дуже і дуже зважено", - зазначив Юрій Недашковський.

Він також додав, що тестування режиму маневрування атомним енергоблоком відбулося торік на Хмельницькій АЕС. При цьому використовували паливновидільні збірки російської компанії "ТВЕЛ".

"Тепер треба кілька років на обґрунтування і на модернізацію обладнання другого контуру. Тому що ці випробування виявили те, що дуже багато регуляторів треба переводити з ручного режиму в автоматичний, міняти, вводити нове обладнання тощо", - розповів глава "Енергоатому" про результати тестування.

Нагадаємо, минулого тижня Професійна спілка працівників атомної енергетики та промисловості України висловила категоричну незгоду із розпорядження Міністерства енергетики та вугільної промисловості освоювати маневрування атомними енергоблоками з добовим розвантаженням до 75% номінальної потужності. На думку енергетиків, експеримент із залученням енергоблоків АЕС до вирівнювання потужності об'єднаної енергосистеми може призвести до катастрофи. Як повідомляли ЗМІ, в урядовому плані дій ядерні енергоблоки мали б запрацювати у режимі маневрування після 31 грудня 2016 року.