ru ua

Експерти пропонують обмежити розрахунки готівкою - не більше 1-1,5 тис. євро

На відміну від розвинених західних країн три чверті грошових розрахунків в Україні здійснюються в готівковій формі. Експерти б'ють на сполох, тому що результатом готівково-грошовій анархії стає бурхливе зростання тіньової економіки та корупції.

Як зазначає виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко, загальносвітова практика полягає в тому, що будь-які витрати, переклади і суми розрахунків понад 15 тис. дол перевіряють міжнародні організації по боротьбі з відмиванням "брудних" грошей. "Таким чином, відстежується кожен банківський переказ або транзакція, і Україна теж зобов'язана рапортувати про подібні безготівкові розрахунки, тому що є членом FATF (міжурядова група розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей)", - відзначає експерт.

На думку учасників ринку, найбільш прийнятною для України буде планка готівкових розрахунків, еквівалентна 1 тис. євро - близько 10 тис. грн. "Цієї суми цілком вистачить, щоб оплатити продукти харчування, побутові товари, дрібну техніку та електроніку", - говорить Устенко.

Водночас на думку радника президента Асоціації українських банків Олексія Куща, за основу може бути прийнятий рівень готівкових розрахунків, який використовується на півдні Європи, наприклад, в Греція та Італії - там ліміт встановлений на позначці в 1,5 тис. євро. "Очевидно одне: для початку Нацбанк встановить в якості ліміту досить велику суму, щоб люди легше сприйняли дане обмеження. Проте в середньостроковій перспективі планка в будь-якому випадку буде знижуватися. Не варто забувати, що в цьому процесі йде мова про гармонізацію українського законодавства з європейськими нормами і практикою", - підкреслює Устенко.

Експерти впевнені, що встановлення таких лімітів дозволить істотно знизити вартість фінансових ресурсів для споживачів. "Чим більше коштів знаходиться в безготівковому обороті, тим дешевше фінансовий ресурс обходиться банкам. Банкіри можуть запропонувати населенню більш дешеві банківські продукти. Коли ми киваємо в бік Західної Європи і говоримо, що в Данії або Швеції дуже низькі ставки по кредитах, ми забуваємо про те , що готівки там "ходить" мало, основна маса коштів знаходиться на банківських рахунках. Простіше кажучи, українські банки в порівнянні з європейськими зараз знекровлені, їм нічим здешевити кредити ", - відзначає президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.

Читайте також: На валютному ринку в найближчій перспективі не передбачається катаклізмів, - експерти