ru ua

Автоматична перевірка декларацій неповноцінна без доступу до реєстрів, - TI

Автоматична перевірка декларацій неповноцінна без доступу до реєстрів, - TI Ілюстративне фото (УНІАН)

Система повинна порівнювати дані е-декларацій з даними майже 30 держреєстрів

Експерт Transparency International Україна Олександр Калітенко заявив, що система логічного та арифметичного контролю поданих електронних декларацій, яку 25 вересня запустило Національне агентство із запобігання корупції (НАЗК), не має доступу до ряду державних реєстрів, без чого система нездатна коректно оцінити усі ризики, які містять заповнені декларації. Про це повідомляє прес-служба Transparency International Україна.

Підкреслюється, що система повинна порівнювати дані е-декларацій з інформацією за попередній період та даними майже 30 державних реєстрів, а у разі невідповідності - автоматично сигналізувати про наявні ризики і спонукати НАЗК до детальної перевірки декларацій. Зазначається, що запуск цієї автоматичної перевірки був однією з умов надання Україні макроекономічної допомоги від Євросоюзу.

Зазначається, що перед дедлайном подачі щорічних е-декларацій агентство мало ручний неавтоматизований доступ до 13 реєстрів та баз даних. Бракувало доступу до 16. У серпні НАЗК повідомило, що уклало протоколи автоматизованого обміну інформацією з Пенсійним фондом, "Укртрансбезпекою" та Нацкомісією з цінних паперів та фондового ринку. До вересня НАЗК погоджувало протоколи з Міністерством юстиції, Міністерством внутрішніх справ, Державною фіскальною службою, Держгеокадастром та Держприкордонслужбою.

"Експерт пише, що адміністратори реєстрів повинні надати, а НАЗК отримати безпосередній автоматизований доступ до реєстрів, у тому числі утримувачем яких є Міністерство юстиції України", - йдеться у повідомленні.

Серед них - Державний реєстр прав на нерухоме майно; Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; Державний реєстр обтяжень рухомого майна; Державний реєстр актів цивільного стану громадян; Єдиний реєстр довіреностей; Спадковий реєстр.

Нагадаємо, НАЗК 25 вересня прийняло рішення про запуск в промислову експлуатацію системи логічного і арифметичного контролю декларацій Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Як писало РБК-Україна раніше, Кабмін у лютому дозволив НАЗК здійснювати передоплату в разі закупівлі серверного обладнання. Таким чином, в агентства є можливість закупити серверне та інше обладнання для забезпечення функціонування даного реєстру, провести модернізацію інформаційно-телекомунікаційної системи електронного декларування та створити відомчий Центр обробки даних, який забезпечить технічні можливості для зв'язку з зовнішніми реєстрами, базами даних, прийому, передачі, обробки, зберігання інформації.