ua en ru

АМКУ рекомендує Кабміну новий механізм розрахунку ціни на газ

АМКУ рекомендує Кабміну новий механізм розрахунку ціни на газ Фото: АМКУ (УНІАН)

АМКУ пропонує відмовитися від прив'язки ціни українського газу до імпортного паритету

Антимонопольний комітет України (АМКУ) направив прем'єр-міністру Володимиру Гройсману лист, в якому просить уряд врегулювати низку проблемних питань, що виникли на ринку природного газу. Копію листа має у своєму розпорядженні РБК-Україна.

Зокрема, АМКУ вважає за необхідне втрутитися у питання формування ціни на газ для населення і надати чиновникам своє бачення методики її розрахунку.

У своєму зверненні до Кабінету міністрів глава АМКУ Юрій Терентьєв вказує на "ознаки монопольного становища" НАК "Нафтогаз України" на ринку реалізації природного газу, нагадуючи, що саме на держкомпанію покладені спеціальні зобов'язання з забезпечення газом населення та теплоенергетичних підприємств, що використовують паливо для виробництва тепла для потреб побутових споживачів. Таким чином, на думку АМКУ, положення про спецобов'язки НАК "припускають істотні обмеження щодо можливості вільного вибору постачальника (продавця) природного газу".

Для того, щоб виправити ситуацію АМКУ рекомендує уряду змінити постанову уряду №187 від 22 березня. В першу чергу, Комітет пропонує дозволити постачальникам і теплоенергетичним підприємствам купувати газ безпосередньо у ПАТ "Укргазвидобування" і ПАТ "Чорноморнафтогаз", а також у оптових імпортерів, для того, щоб виключити монопольне становище НАК "Нафтогаз" на ринку.

Не згодні в АМКУ і з методикою розрахунку вартості газу, закріпленою тією ж постановою Кабміну. Комітет рекомендує відмовитися від прив'язки ціни до імпортного паритету, а саме - до обліку середньозваженої ціни на німецькому хабі (NCG) з урахуванням транспортування і тарифів на вхід-вихід на західному кордоні країни. Комітет вважає, що застосування цієї схеми призвело до зростання вартості українського газу майже втричі - з 1590 до 4849 гривень за тис. кубометрів.

"Запропонована методика розрахунку на рівні імпортного паритету може мати негативний вплив на розвиток конкуренції та призвести до необґрунтованого зростання вартості газу для побутових абонентів", - йдеться в листі АМКУ.

Тому Комітет пропонує уряду розраховувати ціну на газ "з урахуванням вартості газу, придбаного "Нафтогазом" у газодобувних підприємств України", без додаткових транспортних витрат. Тобто, без урахування паритету імпорту.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що АМКУ порушив справу за фактом антиконкурентних дій на ринку скрапленого газу.