ua en ru

Естонія заявляє про успішне випробування інноваційної бездротової мережі Li-fi

Естонія заявляє про успішне випробування інноваційної бездротової мережі Li-fi Фото: світлодіодні лампи здатні "переганяти" дані (ThinkStock)

Передача даних в експериментальному проекті відбувається в 100 разів швидше, ніж дозволяє сучасний wi-fi

Естонська компанія Velmenni вперше випробувала новий метод бездротової передачі даних, що використовує не радіохвилі, а світлову частину спектру, в робочих умовах. Згідно з результатами IT-експерименту, технологія Li-fi досягає швидкості до 1 Гб/сек, що перевищує можливості сучасних мереж Wi-fi у понад 100 разів, повідомляє британська ВВС.

Тестування новітньої бездротової технології відбулося у столиці Естонії Талліні минулого тижня.

Як зазначається, для передачі сигналу в Li-fi потрібно джерело світла, яким цілком може бути як звичайна світлодіодна лампа, так і інтернет-з'єднання із фотосенсором.

У ході наукового експерименту з випробуванням інноваційної телеком-платформи фахівці Velmenni розігнали передачу даних до швидкості в 1 Гб/сек. "Лабораторні випробування показали, що теоретично можливою є швидкість до 224 Гб/сек", - уточнили в естонській IT-компанії.

Як повідомляє International Business Times, дебютне тестування Li-fi проводилося на практиці в конторському приміщенні і промисловому цеху. За словами глави Velmenni Діпака Соланкі, новий метод передачі даних може вийти на ринок через три-чотири роки.

Термін Li-fi вперше винайшов професор Харальд Хасс з Единбурзького університету, продемонструвавши даний метод ще у 2011 році. Для цього вчений виступив на конференції "Технології, розваги та дизайн" з повідомленням, яке транслювалося в Інтернет за допомогою камери, що працює на приймально-передавальному пристрої Li-fi. Як запевняв Хаас, в майбутньому мільйони звичайних ламп перетворяться на пристрої з прийому і передачі даних.

Чи не вирішальна перевага нового стандарту бездротового зв'язку - це те, що, на відміну від wi-fi, він не створює перешкод, а значить може використовуватися в літаках та інших несумісних з перешкодами місцях. Зокрема, спектр видимого світла, на відміну від обмеженого радіочастотного аналога, ширший у 10 тис. разів.

Серед "мінусів" нової мережі Li-fi - несумісність з умовами яскравої освітленості. Встановлено, що сонячне світло створює серйозні перешкоди для передачі сигналу. Крім того, передачу даних можна здійснити тільки у стінах одного приміщення, оскільки сигнал не проникає крізь стіни.

У цьому зв'язку первинне застосування "світлового" методу бездротової передачі даних, за даними естонських ЗМІ, буде обмежено лише тими приміщеннями, де використовувати Wi-fi неможливо або небажано. Пілотний проект мережі Li-fi планується розгорнути в рамках медичних установ закритого типу.

Нагадаємо, у квітні Google представив власний сервіс бездротового доступу в Інтернет для мобільних телефонів у США. Як зазначав WSJ, нова послуга американської компанії внесе невизначеність до індустрії бездротового Інтернету, що може дати поштовх для виходу цієї IT-галузі зі стану ступору.