ua en ru

Втрата свідомості та параліч: Супрун розповіла, чим небезпечний інсульт і його наслідки

Втрата свідомості та параліч: Супрун розповіла, чим небезпечний інсульт і його наслідки Колаж РБК-Україна

29 жовтня відзначається Всесвітній день боротьби з інсультом

Щорічно 29 жовтня у всьому світі відзначається Всесвітній день боротьби з інсультом, який був встановлений Всесвітньою організацією WSD (World Stroke Day) з метою призову до строкових активних дій у боротьбі проти цього захворювання. Інсульт – це гостре порушення мозкового кровообігу, в результаті якого відбувається раптова втрата свідомості, параліч. Про це повідомила виконуюча обов'язки міністра охорони здоров'я України Уляна Супрун на своїй Facebook-сторінці.

"Його наслідками може стати параліч кінцівок, втрата зору, порушення ходьби, мови і психічних функцій. У 90% випадків інсульт викликають конкретні фактори ризику, які можна запобігти. Це хронічні серцево-судинні захворювання (особливо - артеріальна гіпертензія), цукровий діабет, куріння, зайва вага, зловживання алкоголем, стрес і недостатня фізична активність", - пише Супрун.

Втрата свідомості та параліч: Супрун розповіла, чим небезпечний інсульт і його наслідкиВтрата свідомості та параліч: Супрун розповіла, чим небезпечний інсульт і його наслідки

Фото: Скріншот поста (facebook.com/ulanasuprun)

Щоб розпізнати інсульт людини, у якого підозрюють захворювання, попросіть його зробити три невеликих дії:

  1. Підняти обидві руки. Не повинна з'являтися слабкість в кінцівках.
  2. Попросіть вимовити власне ім'я. Мова не повинна бути невиразною і сплутаної
  3. Посміхнутися. Посмішка і особа повинні бути симетричними

Якщо ви помітили хоч один підозрілий синдром, негайно викликайте "швидку". Допомога при інсульті має бути ефективною – від виявлення хвороби і виклику швидкої допомоги до максимального відновлення пацієнта.

За даними американської організації National Stroke Association, у 10% людей після інсульту протягом 1-1,5 місяців спонтанно відновлюються всі порушені функції. У 10% є настільки важкі порушення, що вони не піддаються відновленню. Ще 20% помирають протягом місяця після інсульту. Решта 60% мають ті або інші наслідки (порушення мови, мислення, ковтання, сприйняття, чутливості, психоемоційної сфери і т. д.). Розглядаючи ці 60%, 20% з них мають легкі наслідки (є шанси на повне відновлення), 20% - середньотяжкі і решта 20 мають важкі наслідки. У людей із середньотяжким і важкими інсультами відновлення, швидше за все, буде частковим.

"Одним з найбільших факторів ризику інсульту є артеріальна гіпертензія. Це захворювання, коли артеріальний тиск підвищується і довго тримається на високому рівні. Сьогодні не існує іншого способу запобігти ускладнення гіпертензії (а це не тільки інсульт, а також інфаркт, ураження нирок, судинна деменція тощо) крім дотримання здорового способу життя та регулярного медикаментозного лікування", – пише Уляна Супрун.

Нагадаємо, нещодавно Супрун розповіла, як лікувати застуду або грип.

Також вона радила, як побороти осінню хандру.