ua en ru

Юлія Марушевська: Плани з наповнення бюджету, що спускаються зверху, суперечать нашим принципам

Юлія Марушевська: Плани з наповнення бюджету, що спускаються зверху, суперечать нашим принципам Головним завданням на новій посаді Юлія Марушевська називає спрощення бізнес-процесів і процедур на одеській митниці
Вчора голова Державної фіскальної служби (ДФС) Роман Насіров заявив, що він особисто вибрав на посаду голови Одеської митниці Юлію Марушевську, призначення якої було озвучено Президентом Петром Порошенком минулого тижня.

Вчора голова Державної фіскальної служби (ДФС) Роман Насіров заявив, що він особисто вибрав на посаду голови Одеської митниці Юлію Марушевську, призначення якої було озвучено Президентом Петром Порошенком минулого тижня.

Це призначення наробило чимало галасу. З'явилася інформація про те, що 26-річна Марушевська призначена на Одеську митницю в рамках домовленостей між губернатором регіону Михайлом Саакашвілі і мером Львова Андрієм Садовим. Мовляв, Марушевська - дружина Маркіяна Проціва, який працює топ-менеджером в медіа-холдингу Садового.

В інтерв'ю РБК-Україна Юлія Марушевська категорично спростувала цю інформацію. "Він (чоловік Марушевської, - ред.) взагалі не пов'язаний з командою Саакашвілі, з яким я давно знайома по його широкій міжнародній діяльності", - сказала голова Одеської митниці.

Також вона критично оцінила нинішні методи роботи митниці в цілому, коли з Києва спускаються плани по наповненню бюджету. Юлія Марушевська запевнила, що найближчим часом подасть ініціативи щодо зміни методів роботи Держмитниці, але не змогла уточнити, чи буде вона їх подавати через Кабінет міністрів або по вертикалі Президента.

РБК-Україна: Чи погодили Мінфін і Кабмін ваше призначення?

Юлія Марушевська: Ще в понеділок був наказ - і мене призначили.

РБК-Україна: З кандидатурою на посаду голови Одеської митниці повинен був визначитися глава ДФС Роман Насіров, але за результатами конкурсу. Однак, по суті, ні йому, ні Кабміну, ні Мінфіну нічого не залишалося робити, як узгодити ваше призначення, оскільки в п'ятницю вас, як главу Одеської митниці, вже представив Президент Петро Порошенко.

Юлія Марушевська: Це питання не зовсім до мене. Це питання внутрішньої кухні, хто кого стверджує - Президент або Кабмін. Я розумію, що я призначена, і я хочу виконати командні цілі по роботі митниці області.

РБК-Україна: Чи була порушена сама процедура конкурсу, оскільки третій тур повинен був пройти тільки на цьому тижні, де і повинні були розглядатися кандидатури 9 претендентів, у тому числі, ваша?

Юлія Марушевська: Що стосується процедури, думаю, потрібно про це говорити з ДФС, оскільки конкурс - це була їхня ініціатива. Я розумію, що цей конкурс був досить умовним.

РБК-Україна: В чому полягає умовність цього конкурсу: нікого з кандидатів не запрошували, ні з ким не розмовляли, ніяких документів не розглядали? Інші учасники конкурсу нам розповідали, що, крім резюме, конкурсною комісією нічого іншого і не розглядалася.

Юлія Марушевська: Проведення цього конкурсу - не зона моєї відповідальності. З питаннями щодо процедури - до ДФС.

РБК-Україна: І все ж, що ви, крім резюме, подавали на конкурс, яке ваше бачення розвитку митниці, яка стратегія, які KPI ви ставите?

Юлія Марушевська: Ми подавали наше бачення митної реформи в області, проект зони митного оформлення, ми подавали своє бачення зміни процедур і список тих людей, які, власне, і будуть проводити ці зміни на Одеській митниці.

РБК-Україна: Президент, представляючи вас, сказав, що ви не маєте митної освіти, але маєте хороші організаторські здібності. У чому вони полягають?

Юлія Марушевська: Може, він мав на увазі ті результати, яких нам вдалося досягти, поки я кілька місяців була заступником голови облдержадміністрації. Йдеться про реорганізацію, фактично, адміністративної реформи, яку нам вдалося провести, а саме - відібрати голів районів.

З 6 тис. заявок ми відібрали 22 нових людей для керівництва районами. Це люди, які пройшли міжнародну експертизу. Наприклад, Біляївський район очолив Арсен Жумаділов - людина, яка має іноземну економічну освіту, працював у міжнародних компаніях, був уповноваженим у справах кримських татар.

Прикладів я можу навести багато, і цей проект був у зоні моєї відповідальності. У моїй сфері діяльності було налагодження співробітництва, залучення іноземних фондів, за рахунок яких була заснована політична школа, де вчать управлінців. Це те, чим я пишаюсь.

Я дякую за довіру, яку висловив Президент, і, насамперед, за довіру, яку висловила мені команда. Я розумію, що все, що ми тут робимо - це командна гра.

РБК-Україна: Ви вже заявили, що маєте намір працювати на митниці всього 4 місяці. Чому так мало або цього якраз достатньо, щоб виконати завдання, які перед вами поставлені? Якщо ви не виправдаєте довіру, якщо не впораєтеся з виконанням завдань, ви готові піти у відставку раніше?

Юлія Марушевська: Моє завдання - виконати конкретні завдання. Якщо це займе, наприклад, не чотири, а шість місяців, то це не буде причиною для того, щоб я пішла у відставку, якщо я буду бачити, що проект просувається. Але якщо я не впораюся, не досягну тих цілей, які я ставлю перед собою, мені не потрібно буде чотири місяці, щоб піти.

Позиція, яку я зараз займаю, реформаторська, а не кар'єристська. Амбіцій з приводу того, щоб просто бути, наприклад, заступником голови або керівником, у мене ніколи не було і бути не може. Моє завдання змінити стан справ, який сьогодні є в Україні.

РБК-Україна: Що ви хочете в першу чергу поміняти? Які конкретні рішення ви будете приймати, бо то ви вже заявили, що ваше призначення - політичне і вимагає прийняття конкретних рішень?

Юлія Марушевська: Основне завдання, яке я ставлю перед собою - спрощення бізнес-процесів і безпосередньо процедур, які зараз діють на митниці. Тому що частина системи пронизана корупцією. Всі процедури і бізнес-процеси побудовані так, що вони є централізованими, суб'єктивними, взагалі позбавлені можливості бути прозорими і зрозумілими для клієнта.

Спираючись на тезу, що митниця і держава, в загальному, є сервісом, то можна сказати, що держава - сервіс для громадян, а митниця - сервіс для бізнесу. Тому всі кроки, які ми будемо робити, будуть пов'язані зі сферою обслуговування бізнесу. Ми хочемо, щоб усі митні процеси були максимально прозорими для клієнта.

РБК-Україна: Все, про що ви говорите, вимагає змін у Митний кодекс. Тобто, слід очікувати таких ініціатив?

Юлія Марушевська: Саме так. Разом з консультантами нами вже розроблені законопроекти, і я сподіваюся, що за підтримки громадськості нам вдасться просунути їх і, таким чином, змінити процедури.

РБК-Україна: Ви можете конкретно назвати, в чому суть ваших пропозицій? Це зміна підходів до визначення митної вартості, посилення відповідальності митників за прийняття неправомірних рішень, будівництво нових "прозорих" терміналів?

Юлія Марушевська: З приводу терміналів, ви, напевно, маєте на увазі створення зон митного оформлення. Ця мета є, і ми вже рухаємося в цьому напрямку.

На жаль, зараз рано говорити про реалізацію конкретних законопроектів, розповідати про їх суті, але вони вже розроблені. Насамперед, вони передбачають зменшення можливостей, простору для зловживань митниками і обмеження їхніх повноважень у частині, де можуть виникати корупційні дії.

РБК-Україна: Мається на увазі максимальна автоматизація процесів?

Юлія Марушевська: Так, передбачається зниження можливостей корупційної дії, коли керівник приходить і ініціює ті чи інші дії, або втручається в ті чи інші питання.

Для мене ця ситуація є в корені неправильною. Рішення повинні прийматися об'єктивно, для цього потрібна електронна система. Це дозволить виключити корупційний фактор при прийнятті будь-яких рішень і це дуже важливо.

Всі учасники митного процесу повинні мати рівні права - і це дасть можливість конкурентному середовищу розвиватися.

РБК-Україна: Ви плануєте подавати ініціативи через Кабмін, депутатів або відразу через Президента? І коли це буде?

Юлія Марушевська: Будемо розглядати кожну зміну окремо, дивитися, як вона працює на практиці, а потім будемо всі разом подавати. Тут важливе питання результату, а не через кого подавати.

РБК-Україна: Терміни поки не можете назвати?

Юлія Марушевська: Найближчим часом ми будемо готові це зробити.

РБК-Україна: Якщо повернутися до будівництва зон митного оформлення, де все буде прозоро, будуть нові співробітники та декларанти швидко зможуть подати документи на оформлення. В Україні понад 90% декларацій подається в електронному вигляді. У чому тоді необхідність будівництва нового терміналу?

Юлія Марушевська: Перш за все, у нас зараз більшість декларантів подають декларацію не самі, оскільки процеси настільки заплутані і непрозорі, що це практично неможливо самостійно зробити.

Наше завдання - спростити ці процеси і, відповідно, ця нова зона митного оформлення буде надавати послугу адміністрування, буде сприяти прозорості бізнес-процесів. Люди, яких ми туди будемо набирати, будуть зовсім новими і не будуть тими митниками, які ставлять собі за мету контролювати і перевіряти все. Це будуть люди, навчені на надання сервісів.

Щоб продемонструвати зміни процесів зсередини, ми будемо робити цю нову зону митного оформлення. Я сподіваюся, що з часом це стане прикладом змін не тільки для Одеської митниці, але й для всієї України.

РБК-Україна: У команді Михайла Саакашвілі вже говорили про те, що на Одеській митниці буде оформлятися все за першим методом. Чи не боїтеся ви того, що по всій Україні впаде митна вартість та всі потоки, в тому числі, сірі, будуть переорієнтовані на Одесу? Таким чином, ви підвищите обсяги, кількість оформлених вантажів, але в цілому митна вартість по країні впаде.

Юлія Марушевська: Ми зараз вивчаємо це питання. Ці кроки потрібно робити обережно.

Ми почнемо цей проект з тих платників, які зарекомендували себе як чесний бізнес, який працює з хорошими партнерами в Європі або в інших країнах. Очевидно, що з приводу таких компаній питань бути не може.

У тих аспектах, де у нас виникають сумніви, ми зараз вивчаємо, як напрацювати цю систему, щоб вона працювала правильно і прозоро. Зрозуміло, якщо мова йде про підроблені компанії, або компанії, які є резидентами країн, де все не так цивілізовано, вони не можуть йти по цій процедурі, оскільки представляють ризик для нашої економіки. А якщо це визнаний міжнародний бренд - чому ні?

РБК-Україна: Кабмін у вересні прийняв постанову №724 про встановлення орієнтовних індикативів митної вартості. Це призвело до того, що на якийсь час оформлення вантажів в Україні просто зупинилося. Саакашвілі досить негативно відгукувався про цю постанову уряду. Раз вже ви берете на себе функції з напрацювання законопроектів, чи будете ви ініціювати скасування цього документа?

Юлія Марушевська: Ми спочатку будемо ініціювати зміни на Одеській митниці. Надалі будемо детально опрацьовувати і це питання крок за кроком.

РБК-Україна: Якою буде ваша кадрова політика?

Юлія Марушевська: Зараз є група конкурсантів, українських і грузинських, з якими ми уже співпрацюємо. У них є досвід в митній справі.

Ми ще продовжуємо набирати людей, а далі, крок за кроком будемо всі процеси оновлювати. Але все ж, основне завдання - змінити процедури. І, відповідно з цим, вже підбирати кадри.

Ми розуміємо, що коли ми сформуємо чесні процеси, то багато митників, які є зараз, вже не зможуть жити при новій системі. При адекватній системі їх не буде. Якщо будуть прийняті закони, які ми розробляємо, то інші зміни будуть проходити автоматично.

РБК-Україна: Експерти, митні брокери, та й сам бізнес, який працює на Одеській митниці, кажуть, що реально керувати митницею будете не ви, так як не маєте певної митної освіти і досвіду. Хто ж тоді буде реально керувати митницею? Називають, наприклад, ім'я Георгія Цхакая, який зараз радник Саакашвілі, але в Грузії очолював службу доходів.

Юлія Марушевська: Ми з цією людиною спілкувалися, він входить в робочу групу, яка працює над змінами до законодавства, у нас командна гра. Ми будемо з ним співпрацювати.

Але, зрештою, ми будуємо систему відповідальності, і я не маю права перекладати її на когось ще.

РБК-Україна: Очевидно, що документи будете підписувати ви, але глобально може керувати і він.

Юлія Марушевська: Я ж не самовбивця, щоб підписувати ті документи, по яких я не приймаю рішення.

РБК-Україна: В липні Саакашвілі заявляв, що його команда розробила план, з допомогою якого за 100 днів можливо майже повністю перекрити контрабандні потоки в Одеській області. Я розумію, що ви пропрацювали кілька днів, але в якому обсязі ви оцінюєте контрабандні потоки і тіньовий ринок на Одеській митниці?

Юлія Марушевська: Мені оцінити складно. І в країні немає органу, який би міг оцінити тіньовий ринок.

РБК-Україна: Є. Мінекономіки оцінює обсяги тіньового ринку в розмірі 42% від загальної економіки.

Юлія Марушевська: Мені здається, що не можна так точно оцінити обсяг тіньового ринку. Не знаю, як можна називати настільки конкретні цифри і на чому вони базуються, але очевидно, що масштаби контрабанди в Одесі великі.

Роботу в цьому напрямку ми вже виконуємо. З цього питання у мене найближчим часом буде зібрана інформація. Ми активно працюємо в цьому питанні з силовим блоком та прикордонниками, які також володіють інформацією.

РБК-Україна: Тобто, не можна виключити, що в Одеській області обсяг контрабанди більший, ніж в інших регіонах. Тоді питання ваших особистісних ризиків. Напевно будуть "ходоки" до вас з проханням що-небудь розмитнити за певну плату. Що ви їм будете говорити?

Юлія Марушевська: Я свідомо ставлюся до питання особистої безпеки. Я розумію, що злочинні групи, яким доведеться протистояти, настільки масштабні, що один-два охоронця питання не вирішать. Я усвідомлюю цей процес, я розумію, що це небезпечно, але я взяла на себе ризики - і охорону грати не буду.

Я думаю, що питання корупції і хабарів з моїм призначенням відпадають самі собою. Я працюю кілька днів - і ще ніхто не прийшов і не сказав мені щось розмитнити. Таких походів до мене в принципі бути не може, оскільки для тих, хто хоче нелегально чогось досягти, вони будуть безрезультатні.

РБК-Україна: Одна з проблем - питання модернізації митниці. Коли і як ви плануєте забезпечити термінали ще скануючими приладами, за рахунок яких коштів будуть вестися переговори з європейськими партнерами про надання технічної допомоги?

Юлія Марушевська: Перед тим, як модернізувати термінали, потрібно, в першу чергу, змінити процеси. У нас є модернізовані термінали, але їх свідомо виводять з робочого стану, на них свідомо не проводяться процедури, які повинні проводитися.

Ми повинні змінити процеси так, щоб це все працювало ефективніше, в тому числі, з урахуванням відомчих процедур, по-друге, так, щоб на пропускних пунктах змінилося ставлення до бізнесу, щоб було розуміння того, що розкривати, оглядати або ще щось - це крайня необхідність чи загроза вчинення злочину.

Робота з міжнародними партнерами вже ведеться, ми спілкуємося. Але я не бачу підстав брати технічне забезпечення до тих пір, поки ми не змінили процедури.

РБК-Україна: Як вас зустріли на митниці? Які рішення були прийняті вами відразу після призначення, не саботують їх виконання?

Юлія Марушевська: Ми працюємо з суботи. Я зустрілася з керівниками підрозділів, поспілкувалися, обговорили наше бачення подальшої роботи. Спасибі, що вони демонструють готовність до роботи.

Для мене тут важливо, щоб ті, хто може перебудуватися, перебудувалися. З тими, хто не може перебудуватися на новий формат роботи, у нас компромісів не буде.

РБК-Україна: Тобто, поки саботажу не було і якихось кадрових рішень не приймали?

Юлія Марушевська: Так, зараз працюємо в тій частині, де були проблеми. На кілька днів були припинені платежі до бюджету - внаслідок відсутності керівника. Ми зараз відновлюємо ці процеси, щоб не було ніякої затримки.

РБК-Україна: А який обсяг був не сплачений? Ось, до речі, у вересні Одеська митниця не виконала план.

Юлія Марушевська: Я зараз точно вам не скажу, треба піднімати план.

РБК-Україна: Як ви ставитеся до планів по наповненню бюджету, які спускаються зверху?

Юлія Марушевська: Це суперечить нашим принципам. Якщо ми говоримо, що наша мета - зрозумілий і прозорий сервіс, то плани - це абсурд. Але це реальність і такі правила гри нам на початку доведеться прийняти.

Я хочу це змінити, так як перед нами повинні стояти трошки інші завдання - побудова сервісів, регуляція прозорих процедур, а не збирання грошей.

РБК-Україна: Одеська митниця дає 10% надходжень. Це досить багато.

Юлія Марушевська: Я це розумію.

РБК-Україна: Дуже багато інформації з'явилося в інтернеті після вашого призначення. Серед іншого, говорилося про те, що ви є креатурою мера Львова Андрія Садового, оскільки ваш чоловік Маркіян Проців працює топ-менеджером в його медіа-холдингу. Чи рекомендував вас Андрій Садовий Михайлу Саакашвілі?

Юлія Марушевська: Це настільки притягнуте за вуха і звучить настільки абсурдно, що я навіть не знаю, як це можу прокоментувати. Абсолютно вигадана ситуація.

Мій чоловік працює на ТРК "Люкс", але при цьому він - операційний менеджер, і моє призначення ніяк з ним не пов'язане. Він взагалі не пов'язаний з командою Саакашвілі, з яким я давно знайома по його широкій міжнародній діяльності. Рік тому він запросив мене в київський проект зі спрощення адміністративних процедур.

РБК-Україна: А як ви опинилися в Одесі на посаді голови департаменту із залучення інвестицій та розвитку, а потім на посаді заступника голови облдержадміністрації? Це особиста пропозиція Саакашвілі?

Юлія Марушевська: Тут роль зіграла моя репутація і досвід роботи з міжнародною сферою, а також те, що ми раніше працювали з його командою. Вони бачили, як я працюю. Я бачила, як вони працюють, вони мене запросили співпрацювати.

Були і пропозиції від політичних сил, але в Одеській області я побачила єдиний реальний шанс щось змінити.

РБК-Україна: А які політичні сили вас запрошували?

Юлія Марушевська: Їх кілька, але в контексті виборів я не хочу про це говорити. У мене хороші контакти з політиками на Заході, багато спілкувалася з політиками вищого ешелону. Але у наших політиків я не бачила бажання що-небудь міняти.

Розмовляла Наталія Непряхіна