ru ua

Навіщо Кучму знову взяли під ковпак

Ренат Кузьмін заявив, що крім «плівок Мельниченка» у ГПУ є на екс-президента "дещо ще". Експерти вважають, справа корисно для саміту з ЄС.

Перший заступник генпрокурора України Ренат Кузьмін, говорячи про розслідування вбивства журналіста Георгія Гонгадзе, заявив в ефірі російського «Ехо Москви», що у ГПУ «достатньо доказів, які підтверджують причетність Кучми до цього злочину».


Навіщо ГПУ знову заговорила про причетність Кучми до вбивства? Думки політологів в цьому питанні розійшлися. Так, Володимир Фесенко вважає, що ім'я Кучми у зв'язку зі справою Гонгадзе дуже вдало спливло перед самітом Україна-ЄС, який пройде 25 лютого: «Таким чином сам Кузьмін частково нейтралізує звинувачення у своїй заангажованості. Якщо його зараз звільнять, він заявить, що це не через справи проти Тимошенко, а через справи проти Кучми. Крім того, на саміті Україна-ЄС Янукович зможе сказати, що розслідуються не тільки «архівні справи» проти Тимошенко, але й інше резонансна справа, 2000-х років, і навіть екс-президента можуть потривожити ».

Фесенко не впевнений в тому, що в цей раз справу доведуть до кінця: «Як згадали, так і можуть знову забути». У той же час політолог Костянтин Бондаренко упевнений, що не варто пов'язувати інтерв'ю Кузьміна з великою політикою: «Кузьмін часто педалює тему Кучми, в той час як інші прокурори, а також політики її намагаються уникати. Він же, схоже, хоче довести справу до кінця. Подивимося, які будуть «нові докази».

Нагадаємо, в недавньому інтерв'ю «Сегодня» Кузьмін розповідав, що, хоча суд закрив справу щодо причетності екс-президента Леоніди Кучми до вбивства журналіста, це не означає, що справа стосовно замовників цього злочину не розслідується. Мовляв, суд знайшов недоліки в слідстві (посилання на «плівки Мельниченка», які мають сумнівне, з точки зору закону, походження - Авт.), Вказав на них слідству, воно це врахувало і розслідує, виключивши знайдені судом помилки. Справа про замовників виділено в окреме провадження (тобто не має прямого відношення до справи про виконавця вбивства Олексія Пукача). Це було ще при дії старого КПК.

Новий процесуальний закон вніс свої корективи. Ось що заявив нам Кузьмін кілька днів тому: «Справа про організаторів убивства Гонгадзе розслідується. Воно внесено в Реєстр досудових розслідувань і над ним йде робота. Нас деколи дорікають в повільності, але справа непроста, а будь-яка мотузочок має свій кінець ... І в цій справі ми обов'язково поставимо крапку і відповімо на питання, яка роль Леоніда Кучми в цьому вбивстві. Не сумнівайтеся ».

Кузьмін підтвердив для «Сьогодні», що дійсно вважає: є докази причетності Кучми. Це, за його словами, і «плівки Мельниченка», і дещо ще. Але докладніше говорити не став. У свою чергу, адвокат Кучми Віктор Петруненко заявив «Сьогодні», що інтерв'ю першого заступника генпрокурора для «Ехо Москви» ще не читав, бо також коментувати нічого не буде. Схоже, що захист екс-президента зараз просто виробляє свою позицію в ситуації, що склалася, яку озвучить трохи пізніше.