ua en ru

Все йде до того, що Митний союз розвалиться сам

Місія українського прем'єра Миколи Азарова була , мабуть, найскладнішою в останні дні: переконати вкрай роздратований європейськими устремліннями України російське керівництво в сумісності співробітництва з ЄС та Митним союзом. Є підозра , що Азаров , будь його воля , вже давно вступив би і в Митний союз , до якого ніколи не приховував симпатій , і в Євразійський , але рішення геополітичного характеру у нас приймає інша людина.

В Астані Азаров зустрівся зі своїм російським колегою Дмитром Медведєвим , який буквально кілька днів тому вибухнув гнівною тирадою про те , що Україні «не всидіти на двох стільцях» . Російський прем'єр заявив , що в України немає жодних шансів для розвитку відносин з Митним союзом і що , стверджуючи зворотне , українське керівництво обманює власних громадян. Микола Янович ж продовжує наполегливо твердити про те , що Україна готова приєднатися до деяких положень ТЗ ( таких, за його словами , вже близько 70 ) , і ніяке хамство російського МЗС із звинуваченнями України в « іждевенчестве » його не зупиняє.

Український прем'єр заявив , що за наявності доброї волі будь-які питання можна вирішити - питання тільки в тому , чи є у Кремля ця добра воля. І чи готовий він після всіх емоційних виплесків і « неомазепізма » на російському ТБ до діалогу на рівних. Медведєв за мотивами зустрічі з Азаровим вже заявив про звуження економічної співпраці з Україною і майбутніх загороджувальних заходів на україно -російському кордоні.

На тлі інформаційного арт - обстрілу , що ведеться з боку «північного сусіда» , приємно дивує позиція інших країн - членів Митного союзу. Ні Білорусь , ні Казахстан не приєдналися до російського бойкоту продукції « Рошен» , а головний санлікар Росії Онищенко , який по виробленому їм шуму претендує називатися чи не у другою особою в російській державі , навіть занепокоївся можливим потраплянням отруйних цукерок на територію Росії через партнерів по ТЗ.

Перед зустріччю з Медведєвим Азаров поспілкувався з білоруським колегою Михайлом Мясниковичем і той був куди більш дипломатичним , ніж Медведєв , не кажучи вже про радника Путіна Сергії Глазьєва . Відповідаючи на запитання про загрози для двосторонньої торгівлі країн від підписання Україною Угоди з ЄС , Мясникович відповів , що поки такої загрози не бачить , а на уточнення , чи поділяє він позицію Росії з цього питання зіронізував : «У Росії є свої начальники» . Казахстанські лідери також вважають за краще не втручатися в розлучення «старшого » і «молодшого » братів , хоча Москва навряд чи була б проти підтримки від союзників у тиску на Україну .

« Відрізняється від російської позиція Білорусі та Казахстану свідчить про три моменти , - вважає заступник директора Центру Разумкова Валерій Чалий. - Перше - всі дії Росії щодо України були політично , а не економічно мотивовані. Друге - і у Білорусії, і у Казахстану є питання до ефективності Митного союзу , що може призвести до завершення його роботи в найближчі роки. І третє - наші двосторонні відносини з цими країнами мають своє значення , в тому числі , в економічному вимірі . Тому вважаю , що їх позиція абсолютно адекватна ситуації . Що стосується стратегії , то , на мій погляд , і для Білорусі , і для Казахстану інтеграція з Росією - тимчасовий захід . Казахстан буде більше тяжіти до інтеграції на східному напрямку і більшої взаємодії з Китаєм. Що стосується Білорусі , думаю , вона в перспективі піде тим же шляхом , що Україна ».

Екс - депутат - «регіонал » Олексій Плотніков переконаний , що після Вільнюського саміту відносини з Мінськом і Астаною не тільки не зіпсуються , але і Росію « пустить » :

«Зараз на нашу адресу несуться останні конвульсивні залякування - Росія таки сподівалася , що ми не дійдемо до підписання Асоціації з ЄС. А після його підписання зміниться тональність - вона буде більш прагматичною , проявиться бажання РФ вибудувати відносини з Україною як з країною , яка ближче до Європи, ніж Росія . Звичайно , Казахстан і Білорусь в рамках Митного союзу не зможуть виявляти особливу самостійність , адже якщо будуть вводитися обмежувальні мита щодо української продукції , вони не зможуть їх обійти. Але в усьому іншому ніхто не зможе вказувати цим державам , як їм розвивати відносини з Україною ».

За великим рахунком , Україна в Митному союзі для тієї ж Білорусі , яка зараз щосили намагається качати права в « калійному скандалі » , - швидше , конкурент за ті ж російські кредити , а не помічник. І з цієї точки зору логічно , що в Мінську зазивають Київ до Митного союзу досить мляво.

До Вільнюського саміту залишається пристойно часу , тому українцям доведеться вислухати ще чимало « роз'яснень» з Росії , а тамтешні « телекілера » поки точно не залишаться без роботи. Але залишається надія , що при всьому цьому прагматизм російських бізнес - еліт (а вони впритул пов'язані з політичними елітами ) все-таки переважить бажання якомога болючіше вкусити «хохлів - зрадників ».