ua en ru

Нова «біблія» українських прокурорів з'явиться в листопаді

Вже в жовтні Венеціанська комісія дасть свою оцінку законопроекту «Про прокуратуру» , який був розроблений на її зауваженнях у стінах Адміністрації президента. Зараз зберігається головна інтрига - якою ж буде реакція європейських експертів , адже видавати на гора новий варіант просто немає часу : у листопаді саміт у Вільнюсі. Як відомо , одна з головних вимог ЄС перед підписанням Угоди про асоціацію з Україною - реформа прокуратури . Її європейці називають « радянської » за широких повноважень , якими не володіє ні одна прокуратура європейського зразка.

Продовження У Україні будуть ліквідовані 122 спецпрокуратури

Тому в проекті пропонується значно звузити повноваження прокуратури . У неї хочуть забрати наслідок, загальний нагляд ( повноваження припиняти роботу підприємств не залежно від форми власності та скасовувати рішення місцевих рад та виконавчої влади). У той же час за прокурорами залишать право вибору - представляти чи інтереси людини або держави в суді. Паралельно хочуть ввести систему органів самоврядування для прокурорів і поліпшити правила призначення та звільнення їх за поданням кваліфікаційних комісій (за прикладом суддів).

Нещодавно голова європейської комісії « За демократію через право» (Венеціанська комісія ) Джанні Букіккіо під час візиту до Києва відкрив завісу таємничості щодо оцінок законопроекту . У інтерв'ю юридичному виданню «Закон і бізнес» Букіккіо заявив , що комісія вважає законопроект дуже хорошою основою для всебічної реформи прокуратури , однак зазначив , що «текст вимагає подальшого вдосконалення» .

З позитивних моментів голова ВК виділив наступне : ліквідацію функції загального нагляду; введення системи органів самоврядування для прокурорів ; виняток права будь-якого прокурора брати участь у роботі Верховної Ради , колегіях міністерств , місцевих рад та інших органів управління .

При цьому Джанні Букіккіо висловив стурбованість , що в законі збереглися « надмірні повноваження , якими користуються прокурори , коли визначають , представляти чи інтереси людини або держави в суді». Також глава ВК заявив , що «положення щодо вказівок , які прокурори вищого рівня дають прокурорам нижчого рівня , повинні бути переглянуті і уточнені» .

Погляди розробників законопроекту розділилися. Головний правовий ідеолог Банкової Андрій Портнов нещодавно заявив під час засідання Ради представників юридичних вузів і наукових установ , що відстоюватиме у новому проекті «Про прокуратуру» кожну кому . Тому що , на його думку , він повністю відповідає європейським традиціям.

А от член групи розробників , професор Микола Хавронюк зазначає , що в новому законопроекті залишилися великі повноваження генпрокурора : він , наприклад , сам визначає чисельність органів прокуратури . Хавронюк критикує і те , що для прокурорів залишили класні чини і форму.

З цим не згоден колишній прокурор Дніпропетровська Святослав Олійник . Він вважає , що форма потрібна , тому що у нас свої правові традиції. А в новому законопроекті « Про прокуратуру» Олійник бачить багато позитивних моментів - урізані повноваження прокурорів , зник загальний нагляд , істотно обмежені можливості перевірок підприємств .

«Це вже далеко не перший законопроект , який ми відправляємо до Венеціанської комісії. Якраз цей варіант закону побудований виключно на зауваженнях європейських експертів з комісії « За демократію через право» , тому я думаю , що вже до саміту закон буде проголосований . А ввести його в дію можуть , за традицією , на 1 грудня 2013 року - Дня працівників прокуратури » , - прокоментував Олійник .

Що стосується слідчих функцій прокуратури стосовно розслідувань злочинів чиновників , суддів і правоохоронців , то вони повинні перейти до Державного бюро розслідувань.

Проте, як раніше ми писали , згідно з новим КПК , цей орган повинен з'явитися до 2017 року. «Зараз на створення такого бюро просто немає грошей» , - сказав Олійник . А до тих пір , поки Госбюро не почало роботу , прокуратура буде продовжувати виконувати слідчі функції .