ua en ru

Надійний заслін для шахраїв?

Слова «фінансова піраміда» вже міцно увійшли в лексикон росіян. Усі без винятку знають, що це таке, в тому числі і зусиллями самого відомого пірамідостроітеля С.П.Мавроді. Однак, незважаючи на те, що всі знають про небезпеку вкладення грошей у такі структури, щороку в Росії мільйони людей втрачають свої заощадження, передаючи їх до рук шахраїв.

Можна, звичайно, це списувати на низьку фінансову грамотність наших співгромадян. Але я впевнений, що проблема набагато ширше і її не вирішити простим донесенням інформації про особисті фінанси до кожного потенційного вкладника. Знання про особисті фінанси легко доступні, їх може знайти будь-який цікавиться цим питанням людина. Проблема в тому, що серед росіян дуже мало дійсно цікавляться цим питанням. Розбиратися в нудних фінансових термінах більшість людей не готове і, що найнеприємніше, росіяни найбільше довіряють інформації, отриманій від друзів, родичів, колег по роботі і просто знайомих. Як ви розумієте, в більшості випадків всі ці дуже хороші люди не є професіоналами фінансового ринку і поширюють інформацію, грунтуючись виключно на своєму обмеженому життєвому досвіді. Цим вміло користуються шахраї, адже створити короткострокову і вельми позитивну історію зовсім нескладно.

Як же можливо знизити ймовірність появи в країні різних шахрайських схем? Одна з цікавих ініціатив у цьому напрямку - це внесення до кримінального кодексу статті про покарання за «незаконне залучення грошових коштів громадян». Якщо така стаття з'явиться в нашому кримінальному праві, то на її підставі можливе порушення справи на ранніх стадіях будівництва фінансової піраміди, тобто не чекаючи моменту, коли вже з'явилися реальні потерпілі. Питання тільки в тому, як відрізнити «незаконне притягнення грошей» від цілком законної діяльності фінансових компаній. Цілком можливо, що тут законодавці підуть по простому шляху: всі, хто залучають гроші населення, не маючи на те відповідних прямих дозволів Центрального банку, будуть оголошені поза законом.

Спрацює чи ні така схема стане зрозуміло тільки після декількох немає. І схоже, навіть найжорсткіші норми не стануть однозначною гарантією захисту заощаджень наших громадян. Адже навіть у відомих своїми жорсткими законами у фінансовій сфері Сполучених Штатах Америки за останні кілька років було виявлено кілька вельми великих пірамід.

Паранич Андрій
Майстерня успіху ФінСтарт