ua en ru

Американська віза Кузьміна анульована, виданню стала відома причина

Представники американської влади спростували слова першого заступника генпрокурора України Рената Кузьміна про підготовку його арешту в США. Крім того, газеті Комерсант-Україна стала відома причина анулювання його американської візи.


Зокрема, в бесіді з журналістами Комерсант-Україна Кузьмін уточнив, що причиною візового інциденту є недружнє ставлення до української влади з боку США: "Хіба може свідчити про дружні відносини той факт, що я звертаюся до США, до конгресу з проханням спокійно і чесно обговорити справи, а у відповідь посол Теффт закриває мені візу? "

У той же час газета пише, що у влади США був мотив відкликати візу Кузьміна, і причиною цього стала не ситуація у взаєминах Києва і Вашингтона, а конкретні дії представника ГПУ на території США. Мова йде про поїздку першого заступника генпрокурора в США влітку цього року. Вона не була скоординована з департаментом юстиції США, і, згідно з двосторонньою угодою про взаємну правову допомогу, представник української прокуратури не мав права проводити слідчі дії. Однак у Вашингтоні впевнені, що він порушив або щонайменше намагався порушити дане правило.

Як зазначає видання, влада США отримали інформацію, що, всупереч задекларованій приватної мети візиту, Кузьмін попрямував до Каліфорнії для допиту Петра Кириченка - колишнього партнера екс-прем'єра Павла Лазаренка і одного з ключових свідків у справі про вбивство народного депутата Євгена Щербаня. "У міжнародних стосунках між правоохоронними органами є чітке розуміння, що прокурори і слідчі не намагаються проводити офіційні слідчі дії без координації з владою тієї країни, яку відвідують", - заявив високопоставлений західний дипломат.

У листі президентові США Бараку Обамі Кузьмін не став уточнювати причину свого останнього візиту в США, але заявив, що дізнався про можливість свого арешту під час перебування в США "за сфабрикованими звинуваченнями". За його словами, підставою для арешту нібито повинна була стати інформація про те, що Кузьмін "примушує свідка Миколу Мельниченка до дачі свідчень у справі Щербаня".

Джерело, близьке до ГПУ, заявив, що від можливого арешту Кузьміна нібито врятував екс-майор держохорони Микола Мельниченко. Більш того, один зі співрозмовників газети уточнив, що арешт повинні були провести співробітники ФБР, "про чиїх планах дізнався Мельниченко і за два дні до передбачуваного арешту попередив про це Кузьміна".

Інший співрозмовник запевнив, що в схемі підготовки можливого арешту брав участь і екс-сенатор Джим Слеттері. "Є впевненість в тому, що він лобіював санкцію на арешт у зв'язку з порушенням візових правил, і тому до Слеттері (у Кузьміна) особливе ставлення", - заявив він. Газета також відзначає, що компанія Wiley Rein LLP, представником якої є Слеттері, зареєстрована в США як офіційний лобіст Олександра Тимошенко. За 10 місяці 2012 року Wiley Rein задекларувала отримання $ 250 тисяч від чоловіка Тимошенко, вказавши в якості предмета лобізму "різноманітне виробництво і дистрибуцію".

При цьому представники американської влади категорично спростовують тезу про підготовку арешту представника ГПУ. "Дана інформація помилкова. У США не було і немає планів арешту Кузьміна", - заявили в посольстві США в Україні. "Мельниченко не заслуговує довіри. У нього немає інформаторів в уряді США", - додав у бесіді з виданням американський чиновник, що побажав залишитися неназваним.

Кузьмін також заявив, що сподівається на ефективність свого звернення до президента США. "Я сподіваюся, що, прочитавши мій лист, він (Обама) вникне в зазначені проблеми. Вважаю неприпустимим, коли американські чиновники вводять свого президента в оману, підбираючи і подаючи йому тенденційну інформацію", - заявив учора Кузьмін, який зараз перебуває в Брюсселі .

Нагадаємо, вчора, перший заступник генерального прокурора Ренат Кузьмін в листі на ім'я президента США Барака Обами заявив, що влада США планували його арешт і анулювали його американську візу. Він також звернувся до Обами з проханням сприяти проведенню на території США слідчих дій в рамках розслідування справи про вбивство народного депутата Євгена Щербаня в 1996 році.