ua en ru

Ляпас Порошенку: чому у президента знову не вийшло "збити" прем'єра

Ляпас Порошенку: чому у президента знову не вийшло "збити" прем'єра Фото: президент не зміг прибрати прем'єра
В п'ятницю в кабінеті у спікера Верховної Ради Володимира Гройсмана зібралися на нараду лідери парламентських фракцій та прем'єр Арсеній Яценюк. Один з учасників цієї наради прислав СМС "БПП пропонує БЛ на першого віце-прем'єра. НФ не проти". БЛ - це глава Адміністрації президента Борис Ложкін, НФ - фракція "Народного фронту" прем'єра Арсенія Яценюка.

В п'ятницю в кабінеті у спікера Верховної Ради Володимира Гройсмана зібралися на нараду лідери парламентських фракцій та прем'єр Арсеній Яценюк. Один з учасників цієї наради прислав СМС "БПП пропонує БЛ на першого віце-прем'єра. НФ не проти". БЛ - це глава Адміністрації президента Борис Ложкін, НФ - фракція "Народного фронту" прем'єра Арсенія Яценюка.

Пропозиція Ложкіна на посаду першого віце-прем'єра - поступка з боку президента Петра Порошенка. РБК-Україна писало, що ще на початку цього тижня позиція його фракції з питання переформатування уряду була проста - або першим віце-прем'єром стає перший заступник глави АП Віталій Ковальчук, або Яценюка відправляють у відставку. Кандидатуру Ковальчука лобіював перший заступник голови фракції БПП і друг президента Ігор Кононенко. Але сутичку з прем'єром він, а разом з ним і Петро Порошенко програв.

Арсеній Яценюк зміг переконати практично всіх підлеглих по Кабміну, які раніше написали заяву про відставку, не йти з уряду. У свою чергу, посол США Джеффрі Пайетт підіграв прем'єру заявою про те, що міністри-технократи повинні залишитися працювати в Кабміні.

Команда президента пішла на поступки після того, як про вихід з уряду заявив міністр економічного розвитку і торгівлі Айварас Абромавічус, назвавши причиною такого вчинку тиск з боку Кононенко. За цим пішла різка реакція послів країн "великої сімки". Після чого команда президента увімкнула задню, а прем'єр перестав нагнітати ситуацію. В результаті зараз сторони обговорюють косметичні зміни в Кабміні, а розмови про відставку Яценюка з уряду знову затихли.

Підбитий на зльоті

З середи кожну ніч в Адміністрації президента - засідання так званої Стратегічного ради - семи чоловік, які представляють вище керівництво країни (Порошенко, Яценюк, секретар РНБО Олександр Турчинов, спікер Верховної Ради Володимир Гройсман, голова АП Борис Ложкін, глава МВС Арсен Аваков і керівник фракції БПП Юрій Луценко) Крім того у середу на засідання Ради прийшов і Ігор Кононенко. Команди президента і прем'єра намагалися знайти компроміс в питанні майбутнього Кабміну після гучної заяви Абромавічуса. В ролі своєрідного "модератора" виступав Турчинов.

"У людей накопичилося. Було багато взаємних претензій, крику і матюків. Але пар випустили, і напруга трохи спала", - так коротко характеризує хід зустрічі співрозмовник РБК-Україна в оточенні одного з учасників. У підсумку, сторони начебто домовилися, що прем'єр залишається, як і глава МВС Арсен Аваков. У свою чергу команда президента отримує посаду першого віце-прем'єра, але це повинен бути не Віталій Ковальчук. Сьогодні в якості претендента на цю посаду команда запропонувала Ложкіна.

РБК-Україна писало, що команда голови АП ще після Нового року в неформальних бесідах транслювала сигнал про те, що їхній шеф не проти перейти на роботу в Кабмін. Мовляв, він самоусунувся від багатьох процесів в АП, в першу чергу від кадрових призначень. Крім того Порошенко перестав присвячувати Ложкіна в подробиці планів по врегулюванню конфліктів з групою "Приват" і особисто Ігорем Коломойським. А адже саме Борис Євгенович фактично з моменту свого призначення був головним посередником між президентом і співвласниками "Привату".

Але одразу після Нового року у шанси Ложкіна стати першим віце-прем'єром вірилося мало. Команда президента в особі Кононенко та депутатської фракції БПП лобіювала на цю посаду Віталія Ковальчука. У свою чергу, Ложкін зайняв вичікувальну позицію.
"Якогось чіткого плану не було. Ми просто спостерігали. Але Кононенко по недосвідченості по суті сам себе "спалив", - говорить співрозмовник РБК-Україна в оточенні глави АП.

Поки Він вичікував, Кононенко займався підбором кандидатів до оновленого складу уряду. Він розповідав про те, що переконаний, що міністрами повинні бути політики, а "технократи" надій не виправдали. У понеділок фракція БПП схвалила кандидатури претендентів на крісла в Кабміні з числа своїх нардепів. Серед яких були Ковальчук, екс-заступник голови Київської міської держадміністрації Павло Рябікін, нардепи від БПП Тарас Кутовий, Ольга Бєлькова, Олексій Гончаренко, Гліб Загорій та інші. Крім того, на засіданні БПП прийняли рішення піднімати питання про відставку Авакова, Абрамавичуса і віце-прем'єра В'ячеслава Кириленка.

Тоді ж переговори між командами президента і прем'єра зайшли в клінч. Яценюк і компанія вважали неприйнятними вимоги про призначення Ковальчука та звільнення Авакова. У відповідь команда президента все голосніше говорила про відставку Яценюка і перевибори Ради.
У вівторок в процес обговорення долі уряду "включився" посол США Джеффрі Паейтт. РБК-Україна раніше писало, що Пайетта нарівні з помічником держсекретаря США Вікторія Нуланд прийнято вважати головним лобістом Яценюка у Вашингтоні.

Пайетт вступив у заочну полеміку з Кононенко допомогою Twitter. "Небезпечні голоси говорять: "Вистачить міністрів-технократів і професійного управління - настав час політикам взяти кермо правління". Це буде величезною помилкою, буде підживлювати зусилля Кремля помилково представити Україну як демократію, яка слабшає, а не формується", - заявив Пайетт.

А в середу зі звинуваченнями на адресу Кононенко і заявою про відставку виступив Абромавічус. На це одразу ж відреагували посли країн "великої сімки" і голова МВФ Крістін Лагард. Вона заявила, що якщо підозри міністра економіки точні, то це чітка ознака того, що уряд не виконує зобов'язання перед фондом у сфері боротьби з корупцією. Таким чином питання про виділення МВФ Україні 4 млрд. доларів кредиту "підвисало".

Саме після цього команди президента і прем'єра зібралися на засідання Стратегічної ради, на якому Порошенко "відкотив назад" вимоги по Авакову і Ковальчуку.

Повернення "блудних" міністрів

Але прем'єр цим не задовольнився і перейшов у наступ. Вчора з самого ранку він зібрав підлеглих на засідання Кабміну, де вмовив всіх міністрів, які раніше писали заяви про звільнення, залишитися на своїх місцях. Більшість з них відбулося в уряд за квотою БПП. Зокрема мова йде про голову Мінздраву Сандро Квіташвілі, міністра транспорту Андрія Пивоварського і міністра інформполітики Юрія Стеця. Залишився в Кабміні і висунутий "Самопоміччу" голова МінАПК Олексій Павленко.

Яценюку не вдалося "вламати" тільки Абромавічуса. Той як умови свого повернення в Кабмін зажадав порушити питання про звільнення Генпрокурора Віктора Шокіна, і поцікавився чому б прем'єру не піти у відставку. Принагідно голова Мінекономіки вступив у перепалку з Аваковим і міністром оборони Степаном Полтараком. Після чого пішов із засідання Кабміну.

Новину про те, що уряд готовий знову працювати майже в повному складі Яценюк повідомив послів "великої сімки", на яку вирушив у перерві засідання Кабміну разом з Порошенком і Гройсманом. При чому співрозмовники РБК-Україна на Банковій і в Кабміні запевняють - президент про це до зустрічі не знав.

У результаті відразу після зустрічі Порошенко заявив, що Кабмін повинен бути негайно перезавантажений, а міністри-реформатори та їх команди повинні залишитися. У свою чергу Пайетт традиційно підбив підсумки зустрічі в своєму Twitter: "Важливо, щоб лідери України зберегли єдність, відмовилися від олігархічних інтересів, які живлять корупцію і продовжили реформи".

Вчора ввечері Президент і прем'єр знову зустрілися, щоб обговорити поточний стан речей. За словами співрозмовників РБК-Україна, на зустрічі Яценюк зажадав, щоб Кононенко відійшов у тінь. Крім того, Порошенко і Яценюк домовилися протягом наступного тижня узгодити кандидатури на вакантні посади в Кабміні. В першу чергу, мова йде про першого віце-прем'єра і віце-прем'єра з питань реформ, а також міністра екології.

Підбирати кандидатів Яценюк почав вже сьогодні. Під час традиційної "години питань до уряду" у Верховній Раді прем'єр час від часу комусь телефонував і пропонував стати заступником із реформ. В обід прем'єр прийшов на засідання лідерів депутатських фракцій у кабінет до Гройсмана. Там, він заявив, що не проти часткового оновлення Кабміну, але тільки за умови, щоб "Самопоміч" і "Батьківщина" не піднімали питання про відставку уряду. Також Яценюк наполягає, щоб після того як нардепи 16 лютого заслухають звіт про роботу уряду, вони затвердили програму Кабміну на 2016 рік, що гарантує уряду річний імунітет. В БПП від останньої ідеї не в захваті. Тим не менш, команда президента вже запропонувала Яценюку в якості першого заступника Ложкіна, за словами співрозмовників РБК-Україна проти кандидатури голови АП не заперечував.

Нові обличчя в коаліції

За підсумками засідання у Гройсмана представники "Самопомочі" і "Батьківщини" зробили заяви, що вони не будуть співпрацювати з урядом Яценюка. Таким чином, найближчим часом у парламентській коаліції можуть залишитися тільки фракції БПП і Народного фронту. На двох вони налічують 224 депутати. Втім, вихід двох малих фракцій для більшості не критичний.

Адже в коаліцію фактично готовий повернутися "молодший союзник" прем'єра Олег Ляшко. Нагадаємо, його фракція налічує 21 депутата.

Минулого тижня Юрій Луценко заявив, що нардепи від РПЛ не відкликали своїх підписів під коаліційною угодою і формально все ще входять у більшість. У свою чергу, у команди президента так само є своя заготовка на випадок виходу із коаліції фракцій Андрія Садового та Юлії Тимошенко. На Банковій планують створити в Раді депутатську групу "Наш Край". Базою для неї повинна стати група "Воля народу" Ярослава Москаленка. Останнім часом з неї виключили одіозних нардепів Андрія Деркача та Михайла Ланьо.

За інформацією РБК-Україна створенням групи "Наш край" на Банковій займається Ковальчук. Нагадаємо, саме він займався однойменною партією на місцевих виборах. У планах першого заступника голови АП об'єднати в рамках "Нашого краю" не лише "Волю народу", але і групу "Відродження" Віталія Хомутинніка. Але соратники Москаленко категорично проти такої ідеї. "Ми можемо погодитися лише на входження окремих народних депутатів, але не Хомутинніка та інших людей Коломойського", - сказав РБК-Україна один з найвпливовіших нардепів від "Волі народу". Нагадаємо, представники "Волі народу" давно конфліктують із свіввласником групи "Приват" і не можуть йому пробачити, що під час похорону ідеолога створення "Волі народу" Ігоря Єремєєва телеканал "1+1" "поливав того брудом". В обмін на потенційне входження в коаліцію, за словами співрозмовника РБК-Україна, соратники Москаленко розраховують отримати кілька посад в уряді. Зокрема, крісло заступника глави Мінпаливенерго.

Хто з чим

Історія зі скандалом навколо переформатування уряду суттєво змінила розклад сил у владі. Прем'єр Арсеній Яценюк не тільки має добрі шанси зберегти в Кабміні своїх людей, але і чітко дав зрозуміти президенту, що міністри, які зайшли в уряд за квотою БПП зараз фактично стали членами його команди. В тому числі і відданий особисто президентові його кум Юрій Стець. Це серйозно посилило позиції прем'єра. У той же час в команді президента намітилася серйозна зміна балансу сил. Кононенко, який весь минулий рік збільшував свій вплив, в тому числі, завдяки альянсу з "силовиками" - головою СБУ Василем Грицаком і Генпрокурором Віктором Шокіним, зараз опинився в статусі якщо не "збитого", то "підбитого" пілота.

Вчора він добровільно пішов з посади першого заступника голови фракції БПП на час проведення розслідування Національним антикорупційним бюро заяв Абромавічуса. У свою чергу, Борис Ложкін, який з осені минулого року фактично не мав впливу в оточенні президента, може отримати шанс повернути втрачені позиції в якості куратора "технократів" в уряді.

Але для Кононенко далеко не все втрачено. Якщо НАБУ не знайде підтвердження звинувачень Абромавічуса, він з великою ймовірністю повернеться до фактичного керівництва фракцією БПП. Крім того, якщо вийдуть з коаліції "Самопоміч" і "Батьківщина", а їх місце займе "Наш край" - зміцнить свої позиції і нинішній союзник Кононенко - Ковальчук. До речі, з великою ймовірністю саме він займе місце Ложкіна в АП, якщо той піде в уряд. Ще один кандидат - представник "Мінської контактної групи" Роман Безсмертний, якого прийнято вважати креатурою заступника голови фракції БПП Олександра Третьякова.

В "мінусі" від збереження в Кабміні Яценюка виявився його головний критик в команді президента - губернатор Одеської області Михайло Саакашвілі і частина депутатів групи "антикорупційна платформа", які орієнтуються на нього у фракції БПП. Зокрема, Сергій Лещенко, Світлана Заліщук та інші. Поки що подальші плани Саакашвілі і компанії незрозумілі. Очікується, що голова Одеської області найближчим часом створить свою партію.

В якості одного з варіантів для її бази розглядається "Демальянс" Василя Гацько. У той же час, співрозмовник РБК-Україна в оточенні Ковальчука стверджує, що зараз на Банковій готуються "трохи пощипати" Саакашвілі, адже Порошенко стурбований зростанням рейтингу популярності екс-президента Грузії. До речі, Саакашвілі останнім часом зблизився з Ложкіним, а його близький соратник Георгій Вашадзе став позаштатним радником глави АП. Від цього далеко не в захваті ще один впливовий в оточенні президента чоловік Костянтин Григоришин, який з минулої осені активно коммуницировал з Міхо.

З Саакашвілі Григоришин зійшовся на ґрунті загальної нелюбові до Яценюка, який на думку Костянтина Івановича, в уряді займається не реформами, а лобіюванням інтересів власника корпорації СКМ Ріната Ахметова. Григоришин вважає некомпетентним не тільки Яценюка, але і його потенційного першого заступника Ложкіна. Його бізнесмен вважає лобістом групи "Приват". Цікаво, що після Нового року Петро Порошенко організував зустріч Ложкіна і Григоришина, на якій намагався їх помирити. Втім, результати зустрічі обидва коментують стримано, кажуть тільки, що їх відносини поставлені на паузу".

Союз Яценюка і Ложкіна в Кабміні - надія для власників трьох головних фінансово-промислових груп - Ахметова, Коломойського і Дмитра Фірташа. Адже обидва політики нинішньої влади фактично єдині прихильники "мирного" сценарію деолігархізації. На відміну від Кононенко, який виступав за "радикальне рішення" питання, зокрема по групі "Приват".

Характеризуючи ситуацію з переформатуванням уряду, один з близьких соратників президента сказав: "президент "підвісив" і це питання. Він взагалі любить "підвішувати" ситуації, він же "Ваги" за гороскопом. Але через якийсь час він все одно повернеться до спроби скинути Яценюка". Не мають ілюзій щодо позиції Порошенко і в команді прем'єра. "Він не зупиниться. Так він влаштований. Розводити і панувати - він по-іншому не вміє, але нам з цим треба якось жити", - сказала людина з близького оточення прем'єра.

Втім, на Банковій стверджують, що президент може продовжити "випускати пар". Зокрема, виконати ще одну вимогу США та звільнити Генпрокурора Віктора Шокіна. Але за умови, що на посаді його змінить не менш віддана Порошенку людина. "Після того, як ГПУ втратить частину повноважень, у Генпрокурора все одно залишиться дуже важливе повноваження затверджувати на посаді керівників новостворених антикорупційних відомств, зокрема того ж антикорупційного прокурора", - пояснює співрозмовник РБК-Україна в АП. За його словами, зараз в якості кандидата на заміну Шокіна президент розглядає Юрія Луценка.